News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 29 Guests are viewing this topic.


horatiu.cosma

Aoleu, imediat simte rechinul miros de sange :)).

istvan78

Quote from: dr4qul4 on May 14, 2015, 09:55:50 AM
M-am saturat ca atunci cand ma duc la BV sau Covasna sa-mi fac programul in functie de ziua saptamanii si timpul de afara.

Eu cred ca fiecare sofer din tara asta, care conduce mai mult de a merge la piata sambata dimineata, are cel putin un sector de sosea de care s-a saturat pana peste cap, si ar putea da cu pumnii in masa ca-i trebuie musai autostrada acolo, cu orice pret...

Dovada frustrarilor e ca nici pe acest forum nu se mai pot posta argumente fara a fi catalogate "puerile" sau "ineptii", si fara a atrage somatia de a "temina" orice discutia pe tema respectiva. Asta in sine e pacat...

Ionut

Va rog incetati cu Baiazid.
Aduceti argumente noi, fara frustrari va rog si comentarii inutile. Multumesc!

Zinconiu

Pentru mine nu e clar cum se va face accesul de la punctul de trecere a frontierei Bors spre autostrada Bors - Suplacu de Barcau - va trebui strabatuta comuna Biharea ?
Mi se pare ca autostrada se deschide in punctul numit " Bors " in drumul national , la Nord de Oradea , pe harta sunt cel putin 10 km intre vama Bors si acest nod .
Accesul de la vama Bors si dinspre Oradea mi se pare dificil .
Se prevede o centura care sa lege Bors - Oradea de nodul numit " Bors " ?
Pentru ca in Masterplan la pretul autostrazii Bors Suplacu de Barcau este adaugat in parenteze " include variantele ocolitoare Oradea si Zalau " .
Despre ce e vorba ?

ciprebbe

Va fi nou punct de trecere al frontierei in zona Bors dar nu la noi ci dincolo pe M4 in Ungaria.
Noi am facut la Nadlac ei fac la Bors ( Asa e acordul dintre cele 2 tari)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Viny

Daca e asa cum au zis, ca se incepe luna viitoare lucrul atunci noi vom termina inaintea lor acest lot... Oricum prin Biharea nu poti sa bagi traficul actual plus cel de pe Dn1... Ar fi cea mai mare nenorocire. In proiect este prevazut ca firma spaniola Corsan sa faca si un DX intre A3 si Oradea care va trece pe la vest de Biharea.. Asta va fi noua centura metropolitana Oradea, care in prima faza probabil o vor face doar din A3 pana in Dn1 si apoi si spre sud pana la sud de Baile Felix .

cricric

Esti sigur ca e prevazuta si bucata aia de centura in contract? Ala cred ca e alt proiect.

horatiu.cosma

Nu e prevazuta, si nu sunt prevazuti nici primii 4 km de autostrada de la granita.

stangabriel

Sigur? stiam ca s-a relicitat km mai putini, dar ma gandeam ca reducerea a fost doar de la Suplacu. Atunci e mai ok o perioada.

pasadia

Eu nu stiu pe ce se bazeaza horatiu, dar aici poti gasi memoriu tehnic de la licitatie unde se precizeaza clar, si la pagina 5, si la pagina 8, si probabil si in alte locuri ca tronsonul este pana in granita.

Da, din sectiunea 3C asa cum a fost impartita de Bechtel nu s-au licitat primii 4,2 km, intre Ip si Marca. E precizat la pagina 7:

QuoteTraseul care face obiectul proiectului tehnic modificat in anul 2011 incepe in zona localitatii Marca (intersectia cu drumul communal DC95), respectiv km 4+200 pe traseul autostrazii – sectiunea 3C. Astfel lungimea pentru care s-a elaborat proiectul tehnic modificat este de 60,09 km

horatiu.cosma

Scuze, am gresit capatul, ai dreptate. Pe partea dinspre Cluj nu se fac primii 4,2 km din fostul contract Bechtel.

Viny

E 100 % sigur ca firma spaniola Corsan va face si legatura dintre A3 si Oradea ... O sa vedeti .

laszlo.robert

#6163
S-a mai scris aici si discutat:Neaga a declarat ca se va construii o legatura intre  Nodul Biharia si Centura Oradea.Nu s-a precizat daca va fii DX sau 2x1 si VA FII PROIECTAT SI CONSTRUIT DE CATRE CNADNR.
Banuiesc ca in cazul in care A3 se va termina inaintea lui M4 va avea aceasi rol ca si drumul de legatura dintre Nadlac si A1.va oferii si o alternativa la viitorul PTF de la A3 si M4 prin actualul PTF de la Bors in cazul de aglomeratii excesive si bine inteles acces oradenilor la autostrada.
PS:sper sa fim in Schengen la data respectiva dar banuiesc ca PTF -ul se va construii indiferent.

Dan74

Detalii despre aceasta legatura am scris eu, ce am uitat sa precizez acolo este ca CNADNR se va ocupa de constructie, Primaria Oradea s-a implicat in obtinerea finantarii.
http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=7.2385#lastPost