News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 41 Guests are viewing this topic.

SILVIUFG

Exact la asta ma gandeam si eu. Nu am cum sa nu fac paralele in mintea mea ,,paranoica" intre Suplacu-Bors si Cunta-Saliste. Daca s-au chinuit atat pe A1, lotul de pe A3 il vor termina in 10 ani. Sper sa aberez.  :((

stangabriel

Intai e finalizat 40 %,apoi la umplutura au facut repede Apoldu -Cunta,viaductul Suplacul e gata. Cateva deblee sunt gata,iar probleme de stabilitate nu par sa fie. Si cel mai important,bani de la buget ce se pot suplimenta.


vicmures

Pai si despre mult dorita "centura a Turzii" din zona Martinesti nu se mai aude chiar nimic ? In momentul acesta, acel proiect mi se pare extraordinar de important. E o investitie relativ mica pentru un beneficiu enorm. Cei care calatoresc pe acolo sigur ma inteleg.

Si in al doilea rand, Campia Turzii-Targu Mures ? Nimic ?

spy_flo

Pentru "centura Turzii " s-a anulat licitația din câte am înțeles. Ar pune în valoare A3 și mai mult decât acum. Și nu numai noi din zonă știm ce beneficiu mare ar fi ci și tranzitul din SV,IS,NT,BN  și o parte din Republica Moldova spre vest și invers

neobluenet

Din cate stiu nu au fost oferte pentru studiul acela de fezabilitate si nu au avut cui sa il dea. Sper ca la anul sa il puna din nou, eventual in SEAP, pentru a fi mai vizibil. Centura respectiva ar fi buna pentru toti soferii care merg inspre Cluj si mai departe inspre est. Eu locuiesc in zona centrala si pe A3 am mers doar de vreo 3 ori cand am avut drum prin Floresti si dura prea mult sa ma intorc prin oras.

CataOT

Prefectul Judetului Cluj dupa o discutie cu directorul CNADNR Narcis Neaga a declarat urmatoarele

" Astăzi am discutat cu domnul director general al Companiei de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale (CNADNR), Narcis Neaga, şi mi-a spus că săptămâna viitoare se va anunţa câştigătorul licitaţiei pentru finalizarea secţiunii 3C Suplacu de Barcău - Borş, de 60 de km, pe care deja compania Bechtel a realizat lucrarea în proporţie de circa 40 la sută", a declarat prefectul Gheorghe Vuşcan

Articol preluat din http://ziuadecj.realitatea.net/administratie/go-west-vezi-in-cati-ani-circulam-spre-viena-pe-autostrada--132780.html

udar

Acest tronson se poate face foarte repede in maxim 2 ani.
O buna bucata din terasamente daca nu ma insel este deja facut.
Cu o firma serioasa si finantare pot face minuni in 2ani

alecu26

corect. ce am apreciat la acel tronson e ca poti pe multe zone, practic in cateva saptamani sa te apuci de asfalt. Depozitele de piatra sparta sunt enorme. Riscul maxim il reprezinta modul de transport al grinzilor.

Terasamentele sunt super solide, construite majoritatea cu materiale de calitate sau chiar balast. Nu au miscat deloc in acesti ani..si nici nu au fost erodate de ploi.

E cvasiexlus sau prohibitiv un transport pe reteaua existenta de drumuri si in lungul autostrazii cum facea Bechtel...imediat dupa depozitul de grinzi dai de zona de sonde.

Drumurile noastre POATE;

ciprebbe

Ce mi-a placut la Bechtel a fost organizarea de tip nemtesc.
Orice grinda produsa are scris mare pe ea exact unde ii e locul ( la ce km, pe ce deschidere, data productie si lungimea).

min 12.33 - imagini de pe Gilau-Nadaselu de sapt aceasta, inclusiv din zona viaductului Gilau proaspat licitat.
http://www.biziday.ro/2014/11/20/biziday-joi-20-noiembrie-2014/
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

alecu26

un pic oftoppic...A3 ar fi trecut exact (100-200 metri distanta) cam pe unde s-a prabusit elicopterul (Stejareni, Laslea, Iacobeni).......si cam pe acolo ar fi avut si nod pentru orasul Agnita...pe zona localitati Iacobeni.
Drumurile noastre POATE;

paulmare

Vineri am observat ca au inaltat drumul tehnologic de-a lungul caii ferate spre constanta, partea dinspre bucuresti
Erau si doua masini cu toalete de plastic - sa fie asta un semn ca se apuca de bucata care a ramas de la popasului pana unde o fi in bucuresti ? Duminica lucra si un excavator unde se termina asfaltul autostrazii in campul pipera - sper sa nu fi facut doar santuri care sa previna accesul neautorizat 
Poate se mobilizeaza cineva cu bicla, dupa ce se mai usuca putin :)

ciprebbe

UMB lucreaza bine spre Nadaselu.
La Gilau au spart roca dintre viaduct I si II si se lucreaza pana la Km 0.
Dupa viaduct IV au trecut la umplutura si zona pana la V e aproape finalizata. (Azi fara poze)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

horatiu.cosma

Mersi de informatii. Din pacate, de sambata in colo o sa le taie elanul vremea. Nu m-as fi gandit ca se apuca de umpluturi anul asta, chiar e o surpriza placuta. Ai vreo estimare Cipri, cam cand ar termina cu escavatul pe partea cu Gilau?

ciprebbe

Depinde cum le permnite si vremea, vor sa termine anul acesta.

Info proaspata !!!
la Nadaselu e modificat nodul (fata de SF), s-a avizat giratoriu pe DN (va fi nod ca si cel de la  C. Turzii).
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe