Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 12 Guests are viewing this topic.

shift2rail

^ nu stiu la a cata iteratie  a ajuns proiectul, dar ultima oara cand am verificat doar tunelul care incepe la Comarnic avea 13 km; la el se adaugau inca cel putin 2 tuneluri, in zona Predeal si Rasnov, de 5, respectiv 3 km.

GIV

chiar ne trebuie autostrada pe VA?  :troll: 

tom_sawyer

@shift2rail în mesajul meu anterior ai link-uri către documentația oficială; acolo trebuie să verifici.

Voicu

@marinul: pui și aici un link către ultimul tău video?

marinul

Da, il pun acum. un video realizat acum 9 luni, am zis ca il fac public la desemnarea castigatorului dar mi-am pierdut rabdarea si trebuie sa fac loc pe hard pentru lucruri mai serioase, nu povesti

Poarta Salajului - Nusfalau, sunt prezentate toate structurile importante din sf si traseul cat mai exact posibil


ovicor

Oare la acel spatiu de servicii, fiind aproape de capatul estic al tunelului, n-ar fi necesar o bretea de comunicare (de intoarcere), pare ca si configuratia terenului ajuta?

EugenRo

Porr o avea disponibilitate/ interes pentru lotul cu Tunelul Meses? Pare fix ce trebuie, si autostrada si tunel, daca tot termina Tigveniul la anul..  O:-)

Ionut

Ce interes să aibă Porr la Meseș? Ofertele sunt depuse de la finalul lunii august 2023.

Makyol, WeBuild sau UMB. V-am zis de multe ori că în opinia mea perla coroanei e rezervată pentru UMB.

piXel

E plauzibil să fie rezervată pt UMB. Care e motivul întârzierii?
Să apuce UMB să mai termine din ce s-a apucat să facă?

Ionut

Da.
Și banii. Scuza perfectă.

Vom vedea dacă o "ghicesc" și pe-asta.

ijwtsh

Deocamdata UMB n-a demonstrat e in stare sa faca un tunel.

naivu

Nici măcar să-l înceapă!

HadrianCH

Problema e ca toti 3 constructori ramasi in cursa au lucrari ample de executat in urmatorii 2-3 ani. Cred ca UMB-ul ar putea sa elibereze cel mai repede resurse in 2026 (e fezabil ca pana atunci sa termine Dex6, Dex12, A3 si A7 pana la Bacau). Intradevar e o problema cu experienta pe tunele.

Personal as prefera ca UMB-ul sa se concentreze pe Moldova, eventual sa castige si Pascani - Suceava si Focsani - Braila.

ijwtsh

Eu personal as prefera ca UMB sa se fi concentrat pe termenele contractuale, dar de, s-a dus trenul ala de mult.

hefaistos

 :lol:  :lol:  :lol:
N-ai cum sa te concentrezi când ai lucrări pana peste cap.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.