News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 9 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

Evident că proiectarea. Și încă nu e sigur că e primăvara lui 2025. Că MTI și CNAIR s-au exprimat foarte clar că acest contract va începe când se încheie procesele pe vechiul contract. Care poate să se prelungească până în 2026.

oneLess

#35536
Poate era bine să-i fi lăsat să facă proiectarea că pot ieși și acolo scântei ca data trecută și le dădeau OIL de execuție peste un an.
Era să zic la Paștele Cailor, dar chiar pică la anul !  :D

sboda1985

#35537
Quote from: naivu on September 21, 2024, 01:35:15 PMGrindeanu, din punctul lui de vedere, a rezolvat problema, vinovat e Ludovic Orban pt că a semnat cu neabeni acum 4 ani  :) Aici
LE: nu îmi e simpatic Grindeanu,  dar nu îmi dau seama cum altfel se poate trata cu neabeni. Vreau bucata aia de A3 dar parcă nu mi-ar veni să-i dau tot ce-mi cere sau să mă las la cheremul lui.


Daca citesti si interpretezi articolul, atunci gasesti vinovatul principal: CNAIR.
Si inteleg, ca Orban este tapul ispasitor, dar a fost cineva concediat pentru esecul aceasta de la CNAIR?
Dovada ca CNAIR era de vina:
QuoteLucrările pe acest tronson al autostrăzii nu au putut fi demarate din cauza mai multor contracte reziliate, începând cu cel încheiat cu firma americană Bechtel, în 2004. Cel mai recent, în 2021, CNAIR a reziliat contractul cu o asociere de firme din grupul Selina, pe motiv că au solicitat suplimentarea valorii contractului cu 326 milioane lei, pentru lucrări de consolidare a solului, ce s-au dovedit necesare şi care au fost au fost apoi totuşi introdus în caietul de sarcini.
Adica caietul de sarcini nu era up to date. Era un articol mai devreme, care a detaliat diferenta intre caietul de sarcini si realitatea din santier.
Daca ei au gresit, de ce nu se putea aloca suma aditionala? Cum sa putut la UMB?



ncb

AUTOSTRADA A3 | Zimbor - Poarta Sălajului I
Stadiu lucrari 20.09.2024 I Raducu P Drum