News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

alexa_adrian2001

Ma indoiesc de o noua lucrare de orice fel ar fi ea in zona la Topa Mica. Pai nu e pamant miscator? De aia facem podurile.

Cristian 74

@StefanCelMare nu de Ozaltin, de UMB. Sau de CNAIR în regie proprie, deși nu au mai făcut așa de mult. Cel puțin la Marca, CNAIR s-a înțeles cu Nurol, din câte știu ei au făcut proiectul și CNAIR l-a aprobat. Nu știu cum s-au înțeles cu plata.
@alexa_adrian2001 evident că nu prin zona care a luat-o la vale. @tom_sawyer a venit cu o propunere, eu cu o modificare:





Powered by API/PUM imgur uploader

gicu

La cum se mișcă CNAIR, atât la licitații cît și în regie proprie, descărcarea respectivă ar fi gata deodată cu viaductul Ozaltin.

voicul

La cum stiu CNAIR - vise^
De prin 2026 pe la inceput sunt sanse sa fie gata si Ozaltin.
Restul cam sunt vise (dupa mine).

Cristian 74

Ozaltin au OIL pentru proiectare, conform lui Horațiu, din 07.2024. 9 luni proiectare, ideal termină în 2025. Până primesc AC mai durează. Or începe undeva în vară. 18 luni execuția. Deci în scenariul cel mai optimist cu putință - decembrie 2026. Și așa e greu de crezut.

GIV

cam mare optimismul legat de viaductele turcilor, parerea mea. nici faptul ca ar fi prinse in pnrr nu ma incalzeste cu nimic.. cat e intarziata transa din pnrr? stai, cat sunt intarziate reformele pentru ca transa din pnrr sa fie platita? la anul nu vor mai fi alegeri.

shift2rail

^ transa 3 va fi virata in noiembrie, mai putin penalizarea de 5-10% ptr fiasco-ul de la amepip si esecul fiscalizarii micro, prin reducerea plafonului la 60k eur pe an. Ultima pare asumata politic, ar lovi puternic in baza electorala a coalitiei.

La transa 4 din 2025 va curge sange: reforma fiscalitatii pe venit si pe proprietate.