News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Allex

^nu stiu daca vremea permite lucrul prin transilvania dar astazi este si sarbatoare (mare) si nu ma asteptam sa lucreze cineva de la UMB azi.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Cristian 74

De unde ai venit tu, maică? O cunoaște careva după freză?  :D





Powered by API/PUM imgur uploader

Cristian 74

Tot io. Săptămâna trecută am filmat niște muncitori turnând ceva radier lângă reazemele temporare de la km 7. Nu știam pentru ce sunt. Acum văd și nu mă lămuresc: sunt reazeme ale reazemelor?  :o But why?  ???






Powered by API/PUM imgur uploader

AFG

#35508
La inaltimi mari poate apare fenomenul de flambaj(reazemele temporare fiind supuse la compresiune) si cred ca de aceea sunt acele sustineri. Totuși aceste reazeme temporare sunt realizate ca schema statica din grinzi cu zabrele(ceea ce le diminueaza fenomenul de flambaj) si la inaltimi relativ mici nu e nevoie de stabilitate suplimentara(asa cum am vazut in majoritatea cazurilor). Aceste lucruri CRED ca sunt date de catre proiectant in detaliile de montaj.

carutasul

le-or fi pus de frica lui Boris :)

RebelOtter

^^^

Este o stație mobilă de asfalt, probabil un Bennighoven. Din poză pare ca încă nu a fost livrată complet.

raulbogdan23

Quote from: raulbogdan23 on September 14, 2024, 04:33:56 PMUpdate de azi 14 septembrie 2024 de pe A3:
- 0 picior de UMB pana la Topa Mica; din DN se pare ca majoritatea viaductelor au hidroizolatia facuta
- sus la Topa, ceata mare nu se vedea nimic
- la Sancraiu era un segment de tablier in carlig, au ramas 2 deschideri
- la urmatorul viaduct dupa Sancraiu inspre Zalau, unde au terminat de ridicat tablierul, avem predale ridicate pe mai multe deschideri
- cam atat pana la Zimbor; la Zimbor ceva cilindri noi in santier, din DN nu mi-am dat seama ce sunt, revin maine sa verific;


Oare stie cineva unde avea UMB statie de asfalt cu cilindru verde + alb?

Acei cilindri i-am observat si eu sambata, ieri am trecut pe acolo si confirm si eu aparitia statiei.

Multumesc @Cristian 74 pentru rapiditate  :cheers:

Cel mai probabil o sa incepem sa facem focul pe A3.

Cristian 74


pasa_andrei

Daca tot a venit statia de asfalt, as incerta sa inchid lucrarile cat mai repede si sa-mi mut toti oamenii si utilajele catre alte santiere. Nu vad nici un sens sa trag de timp pana in 2026 aici. Chiar si daca nu deschid circulatia, treaba mea e facuta, conform contractului.

StefanCelMare

Alte șantiere precum... Nădășelu-Zimbor?  O:-)
Probabil vor asfalta ceva și din Nădășelu-Zimbor, adică mă gândesc că vor să își protejeze ce au lucrat până acum pe ambele loturi de aici.
Greu de crezut că pot termina ambele loturi anul viitor la ritmul de lucru din 2024.

Seraphymus

Cred ca acea statie de asfalt a venit de la Timișoara Sud si nu a vrut sa o duca pana in Moldova  :lol:
Ar fi prea frumos sa inceapa cu asfaltul in acest an si sa protejeze tot ce a lucrat, dar putin probabil...