Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

5 Members and 14 Guests are viewing this topic.

Cristian 74

Tot lotul Zimbor-Poarta Sălajului


TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Tibi știe cum e să fii Cavalerul Șantierelor Uitate. Știe din proprie experiență. De-aia îți dorește sănătate! Sănătate amândurora, să ne trăiți mult mult mult! :cheers:

Cristian 74

Mulțumesc amândurora! Cred că despre sănătatea mea mintală e vorba. So far so good! Vedem cât mă ține. Dacă prind și un constructor care chiar să înceapă lucrul la tunelul Meseș..., ce să zic?, aș fi high de fericire :)

Ionut

Meseșul e ultima redută.
O cucerim, dar trebuie multă răbdare.

TibiV

Quote from: Ionut on September 08, 2024, 06:41:14 PM... Meseșul e ultima redută.

Sa nu fie ca la Plevna. O cucerim, si dupa aia, "in dar", ni s-a luat Basarabia...
Rusia are mereu dreptate!...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alexV

Hai sa recenzam lotul asta, Zimbor - Poarta Salajului. Mersi @Cristian 74  pentru filmari dese.

Sunt 7 structuri de toate, daca numaram si cele doua a cate o singura deschidere, pe extremele lotului. Trei din sapte sunt suprabetonate, celelalte patru au predale si se lucreaza la armare. Fezabil sa le termine toate inainte de primavara.

Dealul ras inutil ramane monumentul prostiei proiectantilor de la nivelul SF. Parca IPTANA. Pare totusi stabil si mult in lateralul liniei rosii, as zice ca nu pune probleme.

Mai e o singura sapatura intre ziduri de sprijin. Sapaturile astea le consider "la risc" deoarece s-au mai rupt piloti prin zona, atat la UMB cat si la vecinii chinezi. Sper ca "sta" acesta ultima sapatura.

Nodul Romanasi are nevoie de mobilizare de foreze, cu putina vointa UMB gaseste una "de imprumut" in timp util.

Asfaltul si parapetele pot fi realizare in jumate de sezon.
Deci la anul in toamna se deschide Zimbor - Poarta, zic eu. Scuteste soferii de 1 set de serpentine din cele 3 seturi dintre Cluj si Zalau.


alexV

Sigur ca nu se compara cu serpentinele de pe Meses:


TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

EugenRo

Lotul Zimbor-PSJ, 100% finalizabil in 2025, chiar si in eventualitatea unor alunecari. Daca se forteaza, dovedesc dealul pana la sfarsitul anului.
Multumiri pent efort @Cristian74 !

Oare nodul de la Poarta Salajului ramane acela de pe harta ProInfra? Adica, in ideea ca ar face un DX pana la Jibou si mai departe spre BM, daca tot e totul de la zero, nu se putea proiecta corespunzator? Sau va fi doar un DN si atunci nu se justifica altceva?

Propunerea mea de adaptare a nodului este urmatoarea:



P.S.Din pacate, solutia CNAIR este una deja inghesuita si adaptatarea mea nu are unde sa "respire" prea mult.

danutzu_1069

Meses-ul are varianta de ocolire, la care se adauga si ocolirea Zalaului, deci doua dintr-un foc...

Ia sa vedem daca stie cineva! (in afara de @horatiu.cosma )

Varianta este utila pentru turisme si transport mic de marfa...

TibiV

#35501
@EugenRo

Hahaha...
Buna varianta, dar: 2-3 ani SF, 1-2 ani licitatii si contestatii, 2-3 ani constructia. Adica, pe termenele din Romanica, 10 ani "ca popa". Merita efortul?...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horatiu.cosma

^^^
Nu le da idei, că după aia chiar nu se mai apucă de tunel  :lol: .

reed

A doua curățire a șanțurilor după Maltrauro
(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

raulbogdan23

Update de azi 14 septembrie 2024 de pe A3:
- 0 picior de UMB pana la Topa Mica; din DN se pare ca majoritatea viaductelor au hidroizolatia facuta
- sus la Topa, ceata mare nu se vedea nimic
- la Sancraiu era un segment de tablier in carlig, au ramas 2 deschideri
- la urmatorul viaduct dupa Sancraiu inspre Zalau, unde au terminat de ridicat tablierul, avem predale ridicate pe mai multe deschideri
- cam atat pana la Zimbor; la Zimbor ceva cilindri noi in santier, din DN nu mi-am dat seama ce sunt, revin maine sa verific;


Oare stie cineva unde avea UMB statie de asfalt cu cilindru verde + alb?