News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Johnny1711

Conform site-ului ebihoreanul Beniamin Rus acceptase renunțarea la proces dar juriștii  ai CNAIR ar fi vrut şi mai mult, să păstreze dreptul CNAIR de a pretinde eventuale prejudicii viitoare și acolo s-a blocat totul.
Doar sursele din interior ne pot elucida adevărul.
Nu e interesul Selinei de a avea lucrări? Termina imediat si varianta Beiuș și după stau pe tușă la lucrări majore de infrastructura

andrei.benea

Am primit o informatie de la cineva care a trecut pe langa baza UMB de la Zimbor, zice ca a facut cateva pise/componente care par a di de la o statie de asfalt.
Este altcineva care stie mai multe?
Vor sa inceapa in acesta toamna sa puna asfalt?

gruia88

Posibil si asta , la nivel de asfalt pe A7 pentru anu asta se aproprie de final cu grosul, ce ar mai fi de asfaltat ar fi Dex12 dar cred ca acolo deja au statia de asfalt ca am vazut zone unde deja s-a asternut.


hefaistos

Pe A7 asternerea de asfalt este fără de sfarsit. Mai au cel puțin doua luni pe Buzău Focsani și deja au început pe alocuri la nord de Focsani (parca).
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

alexV

^^ e gata asflatata Moldova ?! Cu 3 straturi ?  :o

Inca vreo 2 ani vor tot asfalta pe acolo. Sunt totusi 300+km, ori 3 straturi.

gruia88

Ma refeream strict la Buzau-Focsani poate totusi nu au nevoie de toate statiile de asfalt pentru ce le-a ramas si muta o statie , utilaje si echipe de asflat sa bage un strat si pe A3 si pana e gata Focsani-Bacau pentru asflat le muta inapoi.

Eu cel putin ca si management de resurse asa as gandi , vezi cand ai deadline cat asflat asterne o echipa si daca te incadrezi sa eliberezi resurse , ai eliberat le muti pe zonele care sunt pregatite de asflat in cazul de fata A3.

Termina Dex12 pana e gata Focsani-Bacau de asflat muti echipa acolo si asa ai continuitate pe toate santierele care sunt pregatite de asfaltare .

Dar astea sunt doar calcule si presupuneri , speram sa fie adevarat si sa bage ceva asfalt pe A3.

Alexandru97

Am desemnat astăzi câștigătorul contractului pentru construcția Nodului rutier de la #Românași (#A3)!

Asocierea SC SA&PE Construct SRL - SC Spedition UMB SRL-SC Tehnostrade SRL (#România) va avea la dispoziție 10 luni (3 luni pentru proiectare și 7 luni pentru execuție) pentru finalizarea acestui #nodrutier.

Contractul în valoare de 71,33 milioane lei (fără TVA), finanțat prin #PNRR, ca putea fi semnat după 10 zile, dacă nu vor fi depuse conestații.

Acest nod rutier va asigura accesul pe și dinspre Autostrada #Transilvania (subsecțiunea #Zimbor - #PoartaSălajului), #DN1F și #DJ108A, până la finalizarea subsecțiunii Poarta Sălajului - #Zalău.

#CNAIR #infrastructura #autostrada #investitii #CristianPistol

horatiu.cosma

Pare că se aliniază planetele pentru Zimbor - Poarta pe final de 2025. Din ce se vede în teren, vor să încheie anul cu mare parte din săpături și umpluturi finalizate, ziduri de sprijin gata (mai puțin în debleul mare de la Zimbor), poduri suprabetonate. Va rămâne pentru la anul la poduri borduri, hidroizolație, dealul mare de la Zimbor cu zidurile de sprijin, vegetal, rigole, asfalt, marcaje, parapete. Fezabil, dacă lasă vreo 4-5 sute de oameni pe șantierul ăsta în 2025.

Striker

@gruia88, stația de asfalt de la Rm. Sarat în curând își va încheia misiunea, așa că va fi relocată, dar nu știm unde... poate că UMB are deja planuri cu ea...

Iceman

#35454
Oricum o stație de asfalt nouă performantă costă sute de mii de euro așa că nu cred că investiția este benefică pentru a rezolva loturile de pe A3 între Nădășelu și Poarta Sălajului... mai mult ca sigur că este rentabil să fie relocată din alte șantiere unde s au terminat lucrările... costurile mai mici până la urmă contează ca rentabilitate :zen:

PaulS

"În lumea de astăzi, utilizarea tehnologiei este esențială pentru a avea succes, iar noi suntem mândri să o aplicăm și în cadrul primului nostru proiect de infrastructură rutieră mare: 𝐬𝐞𝐜𝐭̦𝐢𝐮𝐧𝐞𝐚 𝐒𝐮𝐩𝐥𝐚𝐜𝐮 𝐝𝐞 𝐁𝐚𝐫𝐜𝐚̆𝐮-𝐂𝐡𝐢𝐫𝐢𝐛𝐢𝐬̦, parte din 𝐀𝐮𝐭𝐨𝐬𝐭𝐫𝐚𝐝𝐚 𝐓𝐫𝐚𝐧𝐬𝐢𝐥𝐯𝐚𝐧𝐢𝐚 (A3).

Acest proiect reprezintă un nou angajament față de viitorul nostru, față de comunitate și față de un transport sigur și eficient. Vom realiza 26,35 km esențiali pentru infrastructura rutieră majoră din România, care vor cuprinde: un nod rutier, o bretea de întoarcere pe autostradă, 19 structuri (poduri, viaducte, pasaje), o parcare de scurtă durată de tip S1, precum și un centru de întreținere și coordonare. Totodată, pentru realizarea acestei secțiuni, vom reloca o serie de drumuri existente, inclusiv un drum național, drumuri județene și drumuri comunale, iar pe un sector de aproximativ 2 km, vom executa lucrări de relocare a utilităților și de eliberare a amplasamentului din cadrul câmpului petrolier Suplacu de Barcău.

Știm că drumul de la primul până la ultimul kilometru nu va fi ușor, dar echipa noastră de experți va lucra neîncetat pentru a transforma acest proiect în realitate!

Proiectul are ca beneficiar Ministerul Transporturilor prin Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere.

Construim pentru viitor.
În România. 🇷🇴

#ConstructiiErbasu #ErbasuTransilvania #InfrastructuraRutiera #AutostradaTransilvania #SuplacuDeBarcau #Chiribis"

TudorP24

Nu stiu unde anume dar UMB are mari probleme cu zidurile de sprijin! O iau la vale cu tot cu deal si inclinometrele deja nu se mai pot citi!

26ld

Misto promovarea, sa vedem si in teren cum se vor descurca. @marinul au pus in raspunsuri un link la videoclipul tau, deci munca ta e apreciata si de ei. Poate vor fi mai transparenti cu tot procesul de constructie si mai invatam si noi ceva.

PaulS

@26ld Da, se promoveaza destul de bine pe social media, la fel ca si cei de la PORR. La restul contructorilor nu prea am vazut.

Ionut

Într-adevăr, par destul de transparenți, cel puțin la suprafață. O să ne băgăm și noi pe fir, țin minte că acum mulți ani m-a sunat domnul Erbașu din senin să îmi spună de Suplacu. Pe licitația anterioară. Ghiciți cine a avut dreptate. :lol: Spoiler, eu.

Dar nu mai contează, o nouă licitație, primul lor contract major la drumuri, să-i vedem...