News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 3 Guests are viewing this topic.

Skynick


esendy


esendy

eu nu inteleg de ce sectorul zalau-nusfalau nu e separat de tunel

ar fi un lot mai usor si pe care s-ar fi putut lucra si eventual deschide mult mai repede

raulbogdan23

S-a mai discutat pe acest subiect.

Nu a fost separat in 2 loturi (Zalau - Nusfalau si Nusfalau - Poarta) pentru ca materialul scos din tunel ar fi folosit ca si umplutura pe restrul tronsonului.

Alexandru97

Grindă se laudă cu centura Bârlad, A7 a început după A3 și o să fie gata înainte, astea da anomalii. Pariu fac că se amână și Meseșul din 30 august prin septembrie sau octombrie.

sboda1985

Ii ciudat ca deja se cauta scuze pentru posibila amanare a tunelului inca neinceput si neatribuit.
Ca si curiositate, in Elvetia s-a putut termina un tunel chiar inainte de termen: sursa
Mai bine presionam sa termina mai repede...

Iar revenind pe terenul nostru, azi am trecut langa A3 Poarta Salajului-Nadasael, inainte de ora 7 nu am observat nici o mobilizare.

mirceaeliade

cate licitatii s-au inceput si atribuit de cand s-a lansat licitatia tunelului Meses?

voicul

^Va ajuta sa vedeti doar exempele pozitive si exceptionale din V? (in afara de a frustra singuri?)

In Suedia un tunel a sarit bugetul si tot intarzie de ani.
Si in V sunt multe exemple, fix ca la noi, deci cu ce e mai bine V?
Ei doar au inceput mai devreme ca noi, de aceea "au mai mult".

mdragos

30 Aug . Ceva info legat de Meses? Pe Facebook nu se lauda nici un oficial...

Bulwyn

Data limita: 30.09.2024 18:00
Data finalizare:  :lol:  :lol:  :lol:

tom_sawyer

Probabil n-au bani de avans anul acesta.


Alexandru97

Nu au bani de autostradă, îi bagă în campanie

marinul

Eu nu înțeleg despre ce avans vorbiți anul ăsta? Parcă e vorba de desemnarea câștigătorului, nu semnarea contractului. Sau nu au bani de avans nici in 2025? E tot mai clar că se îndreaptă spre anulare

tom_sawyer

Dacă ar fi desemnat azi câștigătorul (Makyol cel mai probabil) până la sfârșitul anului ar fi fost timp de rezolvat eventuale contestații și de semnat contractul, implicit de achitat un avans măricel raportat la valoarea contractului.
Speculez și eu, în lipsă de alte informații.