News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

5 Members and 14 Guests are viewing this topic.

sboda1985

Quote from: GIV on August 23, 2024, 02:08:56 PMsi plus de asta loturile astea sunt inutile fara lotul meses fara lotul erbasu si lotul lui nea beni :lol:  :lol:  :troll:

Nu stiu sigur, daca e ironie, sau nu, dar inutil nici cum nu ar fi loturile respective.
Ar lega 2 judete de Cluj Napoca si de reteaua de autostrade deja existenta: Satu Mare si Salaj.
Intradevar, este trafic mai greu pe Cluj-Napoca Oradea, si pana cand lipseste tunelul Meses si celealte segmente nu avem o autostrada completa, dar nu putem sa zicem ca e "inutil". Sau doar judetul Cluj si Bihor conteaza?

GIV

@sboda1985 da, e ironie. cu referire la cei cativa care spun ca lotul x e inutil fara lotul y si ca e mai bine sa se faca z decat w din TZ motive

vasile.silion

În apropiere de Topa Mică, pe traseul viitorului viaduct, e prima dată când am văzut muncitori și utilaje care făceau foraje geotehnice. Asta s-a întâmplat ieri, joi 22 august.
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

montaniardul

@nicolaem da, autostrada ar fi si mai utila daca ar avea cat mai putine segmente lipsa. Constructorii ar trebui sa prioritizeze toate lucrarile, mai putin tunelul, urmand ca acesta sa fie finalizat ultimul.

oneLess

Inutilă era și Margina Holdea dacă se făcea acum 20 de ani și rămânea muzeu !

Cristian 74

Am făcut o analiză a loturilor A3 de la Gilău la Borș. Sper să nu fi greșit ceva. Sigur, pronosticurile pot fi combătute.


Johnny1711

Cnair incearca macar sa negocieze cu Precon ca sa se inceapa mai repede lucrarile pe Chiribis-Biharia sau nu ii intereseaza deloc acest lot de autostrada si pentru ei e foarte bine ca exista acel proces pe rol?

GIV

@Johnny1711 CNAIR lucreaza intens la problema  :troll:

horatiu.cosma

O foreză geo era la lucru mai devreme la Topa Mică, pe viitorul traseu al viaductelor Ozaltin.

tom_sawyer

Asta înseamnă că au primit Ordin de începere a lucrărilor?

horatiu.cosma


Archi

#35396
Cat era, 12 luni proiectare? Cu AM cum a ramas pentru viaductlele noi?

Cristian 74

#35397
@horatiu.cosma ești sigur? În iunie au semnat cu Ozaltin. Eu nu am auzit de OIL, nu cred că s-a dat. Sau doar așa intră cu forezele? Nu am găsit nici în presă, nici pe site-ul cnair.

TibiV

@horatiu.cosma a vorbit despre o foreza geo...

Din cate imi amintesc, forajele geo nu au nevoie de AC, ca intra la capitolul "proiectare" (altfel nu ai putea face nici un SF...)

Poate au dat deocamdata OIL doar pentru proiectare...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horatiu.cosma

Pe 17 iulie OIL proiectare. 9 luni proiectare, 18 execuție.