News:

Dronă 06.09 DEx12 Colonești-A1 și Balș-Craiova.
04.09 A0 DN3-DN2 și Bâcu-Bragadiru.

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 9 Guests are viewing this topic.

cmd

#35355
Descarcarea de la Topa Mica e aproape gata; trebuie doar asfalt si giratoriu...

tom_sawyer

#35356
Ar merge și un nod definitiv acolo. Construcția aceea pare un grajd/magazie abandonată, deci nu e o mare problemă să fie expropriată.

Dar e importantă descărcarea temporară acum pentru a putea fi folosit lotul 3B1 Topa Mică-Zimbor. Faptul că e lot separat, chiar dacă a fost licitat la pachet cu 3A2, ar trebui să facă mai ușor birocratic o deschidere parțială.

raulbogdan23

Vedeti ca o parte din ce ati desenat se suprapune cu viitorul traseu si spre partea dinspre Topa dupa viaduct avem umplutura. Daca vrem sa folosim ceva probabil ar trebui un pasaj/subtraversare (asta in idea ca daca se termina pasajele la 1 an dupa UMB sa poti folosi zona aia, dar tare am impresia ca o sa blocheze descarcarea pentru lucrari).

Oricum UMB nu se omoara pe zona Topa - Zimbor, au viaductele care merg cu frana de mana trasa, viaductul 2 din padure de la Topa nici macar nu are grinzi.

Mai degraba vad aici o descarcare langa Sancraiul Almasului

O sa pun schita cand isi revine uploader-ul



Powered by API/PUM imgur uploader

tom_sawyer

#35358
Ce am desenat cu magenta trece printre pilonii viaductului și folosește traseul drumurilor locale:

Quote from: Cristian 74 on August 16, 2024, 10:44:09 PM

Quote from: RobertH on August 06, 2023, 04:02:42 PMDeviere sectiunea 3A2(Nadaselu-Mihaiesti) : deviere Topa Mica

Planse situatie:








Oricum e un proiect ilustrativ, poate fi modificat de Ozaltin la proiectare.  De aceea cu cât mai din timp se prevede descărcarea, cu atât mai bine, ca să poată ține cont de ea.

horatiu.cosma

Toată discuția asta are sens dacă UMB termină semnificativ mai repede Topa Mică - Zimbor decât termină turcii viaductele. Deocamdată nu e așa de clară această finalizare decalată.

tom_sawyer

#35360
Să vedem când primesc turcii ordin de începere.

GIV

aici o sa fie ordinea. proiectare si apoi solicitare AM?

reed

Uitandu-ma la filmarea lui Marin mă gândesc că le-o fi zis Grindeanu celor de la Erbasu că vrea un pic de asfalt sa se pozeze înainte de alegeri :lol:

marinul

Da, probabil ca o sa fie ceva sectiune de test asfaltata

Cateva noutati de pe lotul Suplacu de Barcau-Chiribis


ijwtsh

O sa bata recordul celor de la UMB (nu mai stiu daca pe A0 sau pe A7 era) cu timpul scurs de cand au intrat in teren pana la prima asfaltare. :lol:

GAC

la acest lot avem deja terasamentele facute, trebuie doar balast stabilizat si asfalt. asfalt=lucrare cu val adaugata mare care se executa repede. erbasu vrea cash. teoretic pana la iarna poate termina cu asfaltul pe 80% din lot. dupa campania electorala sa nu avem surprize.

GIV

@GAC  nu stiu daca primesc ordin de incepere pana la alegeri si tu vrei asfalt?

Xavinos

Statia de asfalt de la minutul 2:20 cu ce energie va functiona? Ca nu vad curent in zona, sau se foloseste combustibil lichid? In alte santiere cum s-a procedat?

Cristian 74

O comparație la 3 luni jumate a lotului Zimbor-Poarta.


georgec

Extraordinar progresul pe acest lot "abandonat", imi aduc aminte de penibilul comunicat de presa dat de Asociatia Antiinfrastructura....oare cand da o dezmințire? Sau e mai simplu sa dea un ban?
Cu un ministru idiot cum este Grindeanu( si ultima faza cu ceasul este edificatoare), care sigur nu ii ajuta cu nimic  nu de alta dar pare prea incompetent sa faca orice, un constructor roman reuseste sa impinga infrastructura cu zeci de ani inainte pe multe sectoare in paralel, dar forumul si asociatia s-a transformat doar intr-un vehicul de propaganda electorala, pacat.