News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

4 Members and 11 Guests are viewing this topic.

alexV

Si eu mi-amintesc la fel ca @Ciprian85, ca UMB se agata de ceva exproprieri suplimentare insignifiante la dealul dinamitat (la propriu si la figurat). Chichite contractuale speculate abil ca sa fie "in termen".

Cristian 74

Grinzile au dispărut, toate sunt sus.


tom_sawyer

Pentru nodul de la Poarta Sălajului/Românași s-a trecut de evaluarea tehnică, în curând se va stabili un câștigător.

andreita


TibiV

Quote from: RazesIesean on August 15, 2024, 10:11:02 AM... nimic, doar lene si lipsa dorinta de munca.

Se vad in filmarea lui @Cristian 74 si lenea, si lipsa dorintei de munca...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

GIV

@TibiV dar oare asta a fost mobilizarea umb tot anul asta? nu e cam putin doar o echipa care sa lucreze la structuri?

@RazesIesean doar prioritizare pt castig electoral pt cei de la stat.

nu ne dam seama de volumul de munca nici macar acum cand nu suntem 100% siguri ca deschid buzau focsani anul asta..

interesantul

La ce sa se grăbească să aloce resurse pe Nădășeulu-Poarta Sălajului/Românași?
Sunt cele 2 modificari de proiect, la care nu cred ca este inca castigător, sau daca este, inca sta la proiectare.. (nu mai retin)
oricum mai e un an si ceva pana sunt gata viaductele cele 2, din momentul inceperii executiei lor..
Asa ca mai bine folosesc resursele la maxim acolo unde temrina ceva sectoare.
Am pierdut prin Romania 30 de ani...

GIV

@interesantul puteau sa lucreze pe zimbor poarta. faceau o descarcare provizorie daca se dorea. asa daca nu e util lotul nici cel finalizat de nurol nu ar fi trebuit facut pentru ca oricun nu are continuare la niciun capat

hummingbird

Posibil sa fi avut în plan direct nodul Românași beneficiarul, nu avea rost sa planifice alta descărcare provizorie

horatiu.cosma

Hai sa ne gândim și invers. De ce să se agite turcii să termine viaductele suplimentare, că oricum UMB termină în ritmul actual în 2028?

Cristian 74

Atât am auzit retorica asta, că îmi vine rău: de ce să facă dacă este o porțiune care nu se face? Și povestea că nu se poate folosi Zimbor-Poarta e falsă, așa cum e și discuția despre descărcarea provizorie - asta nu își are rostul. Licitația pentru nodul de la Românași e în curs, probabil va fi numit constructor în curând (citiți mesajul lui tom sawyer de mai sus). Dacă UMB termină în 2026, cu siguranță și nodul va fi gata (10 luni - proiectare și costruire). Așadar, în 2026 se va putea folosi lotul Zimbor-Poarta. Dincolo, cele 2 viaducte scoase din contract - urmează avize eliberate, apoi OIL, apoi 9 luni proiectare, apoi 18 luni execuție.

hefaistos

Sa nu ne amăgim, la ce documentatie ( lipsa) s-a folosit la licitație, or sa fie la claim-uri, inclusiv de timp, de sa ne saturam. 18 luni execuție e un vis frumos.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

tom_sawyer

#35352
Ce ziceți de o descărcare temporară în DN1F lângă Topa Mică a lotului Zimbor-Topa Mică? Ar fi posibil? Să nu se mai stea după viaductele turcilor. Practic ar permite deschiderea unui lot în termenul PNRR.










(acest pod cu 3 deschideri nu apare distinct pe harta API)












Powered by API/PUM imgur uploader

Cristian 74

Mie mi se pare foarte bună ideea, nu implică nu știu ce costuri, se poate face un giratoriu la intrare în Topa Mică și salvează traficul greoi pe dealul Topa. Mă gândeam și mai simplu:





Powered by API/PUM imgur uploader

tom_sawyer

#35354
Trebuie ceva care să nu implice exproprieri ca să meargă cât mai repede. Practic ar trebui asfaltat cam 1 km de drum comunal/drum de exploatare existent.

(Mulțumesc pentru filmare!)

O fi receptivă DRDP Cluj la astfel de propuneri?


LE: probabil harta API nu e calibrată foarte precis în zonă, deci ce ai desenat tu cred că e mai aproape de realitatea din teren, după cum se vede și în filmare.

LE2: am găsit o filmare și mai relevantă:




















Powered by API/PUM imgur uploader