Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

4 Members and 19 Guests are viewing this topic.

alin_simeriaveche

Se merita investitia pentru exploxibil la acea firma, sincer?

Cristian 74

Din ce am înțeles se merită, reparațiile și uzura utilajelor ar fi fost mai costisitoare.

RazesIesean

#35327
Incerc sa imi aduc aminte care a fost motivul de a primit UMB extensie pe Zimbor - Poarta Salajului pana in 2026.
Stie cineva?
Acolo nu au alunecari, excluderi de portiuni din contract, nimic, doar lene si lipsa dorinta de munca.


~~~~~~
Ramasag de 500 lei in contul API ca nu se va scoate la licitatie pe A8 nimic, in 2024, in afara de capatul vestic care va fi semnat in Q3 2024.
~~~~~~

oneLess


vladel

#35329
Cum poți să spui că vorba de lene sau dorință de muncă când pe alte șantiere muncesc de le sar capacele? Da, este adevărat că au prioritizat unele șantiere în detrimentul acestuia. Dar ca să spui că e vb de lene, înseamnă că ori ești rău intenționat, ori ești..... Rău intenționat

ijwtsh

Hai mai, nu fiti rai. Nu e vorba de lene, e doar lacomie si intelegeri mai mult sau mai putin tacite cu statul. :)

RazesIesean

#35331
@vladel  nu ai inteles ce am vrut sa zic.
S-au schimbat termenele de livrare a unui contract fiindca asa au vrut UMB si CNAIR si fiindca pot.
Adica ei fac ce vor si nimeni nu ii trage la raspundere.
Acum ai inteles unde am batut cu aluzia? Cand unii pe la licitatii ii acuzau pe UMB-isti ca nu au capacitate (atat umana cat si echipamente) sa duca toate contractele, unii dintre voi le tineati partea UMB-istilor.
Acum s-a dovedit ca nu au capacitatea de duce in termenele contractuale a contractelor asumante. (vezi pe A7 unde pe FC-BC creste iarba, pe DEX6 intarziat, centura Galati vor sa anuleze contractul, podul Cosmesti unde e?).
Sa zicem de A1 unde au 1 an intarziere la livrare proiect? 14 Oct 2022 semnat contractul pentru 11 luni proiectare si 34 luni executie, iar UMB in Iunie 2024 a depus proiectul...
~~~~~~
Ramasag de 500 lei in contul API ca nu se va scoate la licitatie pe A8 nimic, in 2024, in afara de capatul vestic care va fi semnat in Q3 2024.
~~~~~~

GIV

Cat de naivi sa mai fim cu cazul UMB? Puteau sa primească extensie pana în 2030 și tot era normal. Iar când o sa se deschidă circulația "înainte de termen " o sa se lase cu surle și trâmbițe și ce bun e umbul

Ciprian85

@RazesIesean,din ce îmi aduc aminte ar fi fost ceva exproprieri suplimentare la dealul de la zimbor și cred ca a trebuit modificat și acordul de mediu (daca greșesc,  scuze). UMB s a legat de toate clauzele contractului pentru a modifica termenul de finalizare pentru loturile de pe A3.



Cristian 74

CNAIR nu comunică DE CE termenele se modifică. E sub demnitatea lor. Te mai uiți pe pdf-ul cu situația proiectelor de infrastructură de pe site-ul lor și afli. Îți poți pune apoi câte întrebări vrei tu ca să afli motivația.

RazesIesean

Cristi tocmai de asta am intrebat nu scrie nimic de ce se schimba un termen si din aceasta cauza am intrebat.
Pe PDF-ul CNAIR scrie tot Iunie 2025 finalizare, dar in presa la fel si cei de la CNAIR zic 2026.

Pentru cei interesati aici este link-ul CNAIR proiecte executie
~~~~~~
Ramasag de 500 lei in contul API ca nu se va scoate la licitatie pe A8 nimic, in 2024, in afara de capatul vestic care va fi semnat in Q3 2024.
~~~~~~

Cristian 74

14.12.2026 (CONFORM
ULTIMULUI PROGRAM DE
EXECUTIE)

Asta scrie la stadiul proiectelor de infrastructură pentru secțiunea Zimbor-Poarta.

https://www.cnadnr.ro/sites/default/files/STADIULPROIECTELORDEINFRASTRUCTURA.pdf

TibiV

Pai in cazul asta este clar ca vor termina "in avans"...  :p  O:-)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ijwtsh

QuoteConform ultimului program de executie

Bun, si daca vine Aktor si zice ca termina A0S3 in 2094, atunci CNAIR zice "ok"? Daca asa zice programul de executie, asa e.

Off topic, cand vreau sa raspund unui comentariu, cum e cel al lui Cristian, care e al doilea de aici, trebuie sa pun un singur '^' sau doua? Am vazut cateodata ca se pune cu un '^' in plus sau in minus, deci ma gandesc ca unii nu iau in considerare primul reply de deasupra lor sau cel la care ajung. Are sens sa nu se ia primul reply de deasupa lor, pentru ca daca doar raspunzi ultimului comentariu nu pui niciun '^', deci atunci ala nu se ia in considerare.

Eram curios doar daca exista o regula sau e ok si +- un '^', si isi da lumea seama.

Ionut

@ijwtsh

Pune acum am pus eu, @.

Poți pune și ^ sau ^^ sau ^4. Adică răspunzi mesajului anterior, celui cu 2 poziții de mai sus, respectiv 4.