News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 13 Guests are viewing this topic.

Ionut

Dacă prin "proiect" înțelegi "cariocă pe hartă" atunci da, au primit.

Perioada de proiectare e 9 luni. Execuția 18 luni.

naivu

^ speram că, dacă tot a durat 2 ani luarea unei decizii și i-au scutit de 2-3km de traseu, au pus UMB să facă un studiu geo pe noul traseu și proiectarea de detaliu a celor două viaducte...
Mă întreb ce șanse avem să nu alunece dealurile și sub noul traseu?!

Ionut

Așa ar fi fost logic, nu? Să facă UMB ceva investigații. Cică ar avea ceva. Dar dacă ar avea... nu sunt gratis. Că UMB nu e ONG.

Dealurile pot aluneca, dar asta e și ideea cu podul. Că forezi piloți și faci fundație care ține. Așa faci zgârie-nori pe nisip (vezi Dubai).

Să vedem cum se vor mișca turcii. La cum se mișcă la Craiova, parcă m-am mai liniștit. Dar tot e la limita limitei chiar și în scenariul cel mai optimist.

9+18 = 27 luni
Iulie 2024-Decembrie 2026 = 30 luni

Cristian 74

#35058
Stai, că cine știe când va veni OIL. Toți știm viteza turbată a CNAIR... Ai zice că fiind așa de strâmte termenele, vor face un efort să îl dea repede. Dar apoi ne aducem aminte cu cine aveam de-a face.

GAC

Pe mine ma ingrijoreaza cel mai mult AM, cei de la mediu sunt de departe cei mai inceti. totusi, daca s-ar lua de mana Iohanis cu Ciuca cu Grindeanu si Ciolacu si ar duce personal dosarul la avizat, cred ca ar putea termina de pe-o zi pe alta cu AM.

mdragos

Eu sunt rezervat -> pesimist. Nu cred ca pot scoate AM in termenul asumat. Si faptul ca nu stim cand vine OIL .........

GIV

au scos la licitatie viaductele fara AM? :lol:

andreita

si eu is curios, cum se poate sa scoti la licitatie viaducte fara AM ?

Ionut


horatiu.cosma

Au scos la licitație o linie pe hartă și atât. UMB are mai multe detalii, dar nu le va da gratis turcilor, dacă le va da. AM ar trebui să iasă repede (revizuirea celui existent pentru A3), că e vorba despre viaducte (nu blochează fauna). Mai complicat cred că va fi cu exproprierile suplimentare în zona cimitirului.

naivu

Eu tot nu înțeleg de ce CNAIR nu a putut cere gratuit investigațiile din zona viaductelor (și să le includă în caietul de sarcini)!
CNAIR știa de ele, presupun că au discutat soluția tehnică cu ele pe masă, că pe baza lor s-a stabilit viaduct pe alt traseu în loc de tunel cut&cover pe același traseu. Ce cheltuieli a avut UMB cu ele presupun că s-au decontat oricum la grămadă.
În plus cei 2-3km scoși din contract sunt 5-10% din cei 30km Nădășelu-Zimbor, s-a redus suma de plată pt UMB pt lotul respectiv cu 5-10%? E drept că UMB a apucat să bage ceva bani în km aceia, dar tot cred că au rămas niște zeci de milioane.
Deci după mintea mea, CNAIR a plătit/va plăti oricum suficient pt investigațiile acelea, de ce să nu obțină și hârtiile pt a le pune la dispoziție lui Ozaltin?!

GIV

@naivu  :lol: nu cred ca a mai apucat cineva sa reduca pt ca a trebuit actualizata valoarea conform cresterii preturilor

TeoH9

Bineinteles ca se va reduce valoarea. In proiect au fost date niste cantități de materiale/lucrari, din moment ce nu se vor face toate lucrările, nu vor avea nicio justificare sa deconteze.

Cristian 74

Noaptea pe deal. La Zimbor.


danutzu_1069

Cred ca la dealul ala s-au saturat sa sape asa ca se pregatesc sa dinamiteze. Mie asa imi pare acolo unde sunt "forajele" la distante egale..