Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

5 Members and 22 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

Pasajul de la 1:44 pare al nimanui. Nu se vede nici un drum in capete, iar pe o parte au facut santurile si panta ca si cum nu ar fi pasajul acolo
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

csongorosz

Erbasu a început defrișarea pe secțiunea Suplacu de Barcău - Chiribiș.

ijwtsh

Vreo sansa sa se apuce mai repede de treaba? Ma gandesc ca e si in interesul lor.

De asemenea, m-am intalnit cu 2 trailere UMB pe Sighisoara - Brasov (ele veneau inspre Sighisoara). In spate aveau armaturi cilindrice, pentru foreze (sper ca am nimerit termenii). Probabil se vor ocupa de alunecari?

GIV

@csongorosz asta da veste buna in ultima vreme

@ijwtsh pai s-a apucat. orice lucrare ce nu necesita autorizatie de construire ei pot pune in practica. drumuri de acces, "defrisari" ce nu necesita scoaterea din fond forestier..

csongorosz

Tot ce știu e, că un buldozer de la TransBitum e la defrișare, și azi când am mers pe lângă Porț am văzut că a fost curățat traseul autostrăzi pe deal.

horatiu.cosma

Când am fost zilele trecute la viaduct am găsit deasupra zidurilor de sprijin Bechtel resturi de la foraje geo proaspete. Deci probabil își fac accese pentru continuarea investigațiilor de teren.

ovicor

Transbitum nu-i firma lui nea Beni?!?!

csongorosz

#35002
Firma lui Halmajan, firma e din Ip iar el din Marca.

Thermostat

@dr4qul4

Cred că acolo mai trebuie relocat un drum care are un traseu nou pe ambele părți ale pasajului.
O fi terenul instabil pe partea aia. Sau mai sunt exproprieri de făcut.

Driving on the parkway and parking on the driveway.

Ionut

API pe Facebook

Blestemul de 20 de ani: și încă nu e gata! Pe 16 iunie 2024 se împlinesc două DECENII de la prima lopată dată de Bechtel pe #AutostradaTransilvania. După 20 (douăzeci) de ani, încă ne chinuim să reluăm lucrările pe Suplacu-Chiribiș-Biharia.

Epopeea halucinantă a celor două loturi e departe de final. Nu o mai reluăm, ni s-a acrit și nouă. Aproape că am pierdut șirul licitațiilor anulate și al contractelor reziliate.

Din "fericire", pe sectorul Suplacu de Barcău-Chiribiș noul antreprenor Erbașu pare motivat să facă impresie bună la prima lui aventură în "Superligă" și să pună în teren lucrările în termen: 18 luni execuție.

Deocamdată este încă în perioada de 6 luni de proiectare pe contractul semnat în 24.11.2023 cu ordin de începere 15.03.2024. Teoretic, în toamnă ar trebui să avem proiectul tehnic livrat și aprobat și imediat intrarea în teren, așa cum a confirmat și CNAIR la Comitetul de Monitorizare a Programului Transport (CM PT).

Din nefericire, blestemul pare mai viu ca niciodată la vecinul Beniamin Rus, pe Chiribiș-Biharia. Aici avem contract semnat în 03.04.2024 tot pe 6 luni de proiectare și 18 de execuție.

Dar firmele grupului Selina controlat de "Nea Beni" sunt în procese intentate CNAIR în urma rezilierii anterioare, invocând cheltuieli cu proiectarea și drumurile de acces pe care nu și-a primit banii după ce CNAIR, pe bună dreptate, a rupt contractul.

Așa că avem o nouă decizie halucinantă: CNAIR va da ordinul de începere pe noul contract după soluționarea acestor litigii, ceea ce înseamnă minim un an de zile de așteptare, lucru reconfirmat la CM PT săptămâna trecută.

Vă scutim de explicațiile juridice. Concluzia este că, în țara lui Papură Vodă, combinația dintre statul slab și indolent care nu-și asumă aproape nimic, pe de o parte, și privatul lacom cu avocați buni, pe de altă parte, este mortală. La propriu. Viața NU are prioritate, în ciuda sloganului afișat pe drum. Tronează lenea, siguranța scaunului și interesul exclusiv pentru buzunarul propriu.


bdragos2

Quote from: AkaManah on May 03, 2020, 07:12:27 PMO binemeritată reamintire!



Powered by API/PUM imgur uploader

Acum 4 ani mi-am pus aceasta postare ca bookmark pentru threadul A3, sa nu uit pe cine trebuie sa "felicit" :) 

Alexandru97

Salutare! Azi ,,trebuie" să aflăm cine construiește lotul Meseș. Ceva vești?

FakeML

Cred ca s-a amanat din nou. Doar ce am intrat si vad ca termenul limita este 28 Iunie.
Asa stiam si eu ca azi trebuia. Oricum amana astia de mai bine de juma de an. Usor,usor se face anu.

https://e-licitatie.ro/pub/procedure/view/100220573/

cmd

Curios ce o sa faca in 28.06 - valabilitatea ofertelor e pana in 01.07.2024.