News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

survola


Kimi

Si totusi, legat de devierea traseului de la Nadaselu, de alea 200 milioane de euro nu pot consolida traseul initial?

endre.kemenes

Se asfaltează pasajul suprateran de la Luna. Se circula pe o singura banda alternativ. Cozi kilometrice.

Ionut

Vineri, Nădășelu și apoi puțin mai departe.
Avem filmare completă Nădășelu-Poarta. Ce vă roade? :D Nu știu dacă apuc în seara asta să dau pe Patreon.




oneway

^ Licitatiile.. ca o sa ne uitam la muzeu mult si bine.. :((
A0S3 - Aprilie/Mai 2025

Ionut

De la licitații n-am poze. :lol:
Cam da, ce muzee frumoase avem.

Ionutcatalin


Ionut


Ionutcatalin

Mulțumesc! Coafura rezista e vestea buna, vestea mai puțin bună e că nu mai vad nici un utilaj la treaba.

Ionut

Ne-au luat prin surprindere, erau în vacanță. :) Posibil să fi fost vorba de sărbători religioase și au făcut punte.

Ionut

Am pus filmarea Nădășelu-Zimbor-Poarta Sălajului pe Patreon, 24h exclusivă pentru patreoni. Mâine dimineață primește toată lumea.

Cred că va fi cea mai frumoasă bucată de autostradă executată până acum, o plăcere să conducem pe ea. Când asta? Greu de zis... să vedem ce spune CNSC.




Telvanni

Sa vina asfaltul...zic!  8)

Chiar ca o sa fie f frumoasa!

StefanCelMare

#33672
Dacă trece la 7-800 m altitudine, și cred că are zone unde trece, va fi o provocare și mentenanța.
Sigur va fi îngheț la sol adesea dimineața, de prin noiembrie până prin martie.
E interesant, știind drumul de Zalău, să mă gândesc că A3 va fi uneori sus pe culme efectiv, pe zonele unde vedeam alb diminețile de toamnă pe copaci. Deși - ca PS - pe alocuri ai și inversiuni termice, și e  mai cald sus!
Da, chiar spectaculoasă secțiune. Dacă ar fi și tunelul Meseș gata, probabil ar rămâne mult timp cea mai frumoasă secțiune, chiar și cu A1 Pi-Si gata (unde ar fi mult tunel).

PS - nu depășește cca 400 m altitudine, din ce am verificat grosier pe google earth (Meseșul e la 600 m cca).
Credeam că-s mai înalți munceii aceia, dar oricum, la latitudinile mai nordice din Zalău, e destul de sus.

california

cam mult entuziasm cu viaductul asta de la nadaselu  si cu zimbor, desi probabil ca un cluj-oradea pe autostrada mai repede de 2030 nu va fi, oricum dupa ce se va circula pe pitesti-sibiu; dar acolo macar au de traversat muntii, pe cand aici desi sunt doar dealuri, parca pe unde a fost obstacolul mai mare si rapa mai adanca s-a ales traseul.

alexV

Quote from: StefanCelMare on October 30, 2023, 11:13:29 AMnu depășește cca 400 m altitudine

Vom avea autostrada la 500m altitudine unde intersecteaza coama ce separa judetele Cluj si Salaj. E in zona dinaintea primelor poduri metalice, pe sensul filmarii. Zona padurii de la Topa Mica.

Iar pe A3 se circula deja la 550m altitudine, intre Gilau si Nadaselu. Tot UMB a lucrat. E limitare permanenta la 100km/h cred. Din cauza curbelor.