Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 15 Guests are viewing this topic.

bacovia

La Zimbor nu este statie de asfalt acum. Dar se poate aduce.

mitsu

Quote from: marinul on August 24, 2023, 05:14:29 PM(GPS)




Oooo, e prima data cand vad asa ceva in Romania. Mai ramane sa apara si indicatoarele cu nr de km pana la urmatorul spatiu de servicii si putem spune ca am descoperit cum trebuie sa arate cat de cat o autostrada.

Light

Oare cu toate restricțiile astea au înlocuit și panourile antiorbire lipsă și parapetul avariat de accidente? Că în unele locuri cred că DRDP-urile așteaptă ca toate astea să se repare singure. Din păcate această problemă am văzut-o aproape peste tot în țară, nu doar în jud. Cluj.
QuoteAtenție❗️

Restricții de circulație astăzi, 25.08.2023, în intervalul orar 09:00 - 15:00, pe A3, nod rutier Nădășelu, bretea 1❗️

▶️ Lucrări de refacere a marcajului rutier.

Circulația se desfășoară alternativ pe banda stânga/dreapta.

Vă rugăm să circulați cu prudență în zona lucrărilor și să respectați semnalizarea rutieră⚠️
Sursă: FB DRDP Cluj

ijwtsh

Oare e vreo posibilitate ca descarcarea de la Marca sa fie permanenta? Daca nu intrare si iesire, macar una dintre ele, daca tot e facuta. E mult pana la Chiribis.

alexa_adrian2001

Buna intrebare! :) Pana la urma de ce sa faci o bretea de autostrada temporara? Ma gandesc ca CNAIR a cumparat acel teren unde se face breteaua deja, nu? Dupa aia ce? Se apuca de plantat porumb careva?

Telvanni

@ marinul, bun ritm la alergare  :D , bravos si multumim de poze.

Legat de dealul acela atacat de UMB, sper din tot sufletul sa stea locului. Confrati geologi, avem motive de emotii?

GIV

@Telvanni depinde si cat de mult va ploua :))

Ionutcatalin

^^foarte devreme de spus, mai e mult de săpat pana jos, deocamdată i-au luat abia "moțul" dealului.


ionutpunctro

Quote from: marinul on August 24, 2023, 05:18:03 PM(GPS)



Doamne cat ma poate enerva faptul ca punem pe panouri localitatile din capetele DN-urilor...

Alesd ok, dar Rastoci? De ce nu Simleul Silvaniei + Jibou + Baia Mare?

Cu ce ma ajuta pe mine un indicator care are pus un sat cu 3 strazi? Marea majoritate a traficului care iese prin acel nod e destinat catre zona Baia Mare.. Daca nu cunosti zona esti nevoit sa te folosesti de GPS, indicatorul rutier devine inutil.

Parca vad in 10 ani cand o sa avem undeva la 2000km de autostrazi, o sa isi dea seama si cei din CNAIR ca nu e bine asa si trebuie schimbate toate indicatoarele, bineinteles cu un beneficiu pentru o firma apropiata.


dumbravaandrei

Intreb si eu pentru un prieten... mai e cineva care merge la drum lung fara navigatie?  O:-) O:-)

Ionut

Da, evident da.

Și chiar dacă am avea toți navigație, tot nu e o scuză pentru a face indicatoare tembele.

Pe raționamentul ăsta zic să eliminăm complet indicatoarele de direcție. Bani degeaba, nu?

misiekwas

#33027
Chiar cu navigație, indicatoare totuși ajută să te orientezi. Dar da, Rastoci e la fel de folos precum "Valea fără nume" și un pic mi-e frica cum o sa arate indicatoare, mai ales la a0 (la dncb nu sunt tocmai strălucite).
LE. Preferatul meu, patru indicatoare, fiecare cu alta lista de localității. În plus, cui se părea firesc ca din Ștefănești te duci către Timișoara prin sudul Bucureștiului?
Aici
Aici

Ionut

E aceeași discuție la fiecare nou lot inaugurat. Și răspunsul e același: se proiectează fără cap, fără ergonomie, fără logică și doar pe baza normativului. Și iese câte-o mizerie, aproape de fiecare dată, gen Răstoci city care e trecut acolo pentru că e prima localitate pe drumul ăla.

shogom

O fi facut careva vreun comparativ tunel vs mutat tot dealul si construit viaduct mamut?
Dpdv cost, impact asupra mediului, timp samd.
Mi se pare ca pe Zimbor- Poarta Salajului erau cel putin 2 locuri unde puteau face tunel.