News:

Video 18.06 Autostrada A0 A1-DN6, DN4-A2, A2-DN3 și DN3-DN2.

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 13 Guests are viewing this topic.

reed

#32085
Nu știu pe cine mai interesează după veștile de la Horațiu,însă azi,că forumist de 12 ani,am ajuns și eu în final pe singura autostrada 100% verde din Europa și poate din lume.Chibiris-Suplacu.
Am făcut mai multe poze,având un vehicul mai capabil pentru astfel de aventuri.
Va las mai jos cadre împreună cu niste explicații
(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

Grinzile înainte de nodul chibiriș.Se prezintă bine armăturile precum și betonul.Multe albine in zonă pentru că e loc preferat de apicultori să își parcheze utilajele cu stupi

reed

Primul pod de la Chibiriș ,partea dinspre Biharia nu arata grozav.Nu are suprabetonare,așa că toate grinzile in zona aparatelor de reazem au armatura afara.
(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

reed

Următorul pod din nod,cu suprabetonare arata absolut ok
(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

reed

Următoarele supratraversări.Atata timp cat au fost suprabetonate arata inca in regula . Ceva fier beton pe ici pe colo lipsa,dar nimic de speriat.Terasamentul permite viteze de 70 fara mari probleme.
(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

reed



reed

Ceva bitum care se lipește.Folosit și pe piloni și culei. (GPS)


(GPS)


Se merge pe alocuri excelent  (GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Poate își aduce Pizzarotti inginerul de șantier pe aici să vadă și ei cum se pun gabioanele (GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



reed


reed

#32093

(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)

Cireși de autostradă,specie indigenă  :lol:
(GPS)


(GPS)



Cam asta a fost excursia.
Bonus 3 poze :
(GPS)


(GPS)


(GPS)




carutasul

ăștia de la CNAIR se băteau cu pumnii în piept că iau utilaje și fac ei șosele, dar nici măcar să protejeze lucrările făcute nu au fost în stare...

marinul

Nusfalau - Suplacu de Barcau 20.04.23

Nod rutier - punct de intoarcere, pe aici sigur vom putea circula  :lol:


Lotul filmat complet


hefaistos

#32096
Bag de seama ca astia de la Nurol sunt politicosi si vor sa lase localnicii (UMB) sa treaca de stacheta de 1000 km.
Sarcasm/ironie.

La cum parea lotul asta in noiembrie 2022 exista impresia ca se deschide pana la 1 mai. Si e departe de momentul deschiderii.

******
Imi asum (partial) critica.
Respectiv, sunt dezamagit de progresul noiembrie-aprilie dar mobilizarea la momentul filmarii este datatoare de sperante. Daca se mentine.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

carutasul

trebuie să recunoaștem și că vremea nu prea a fost de partea lor, UMB a mai pus grinzi că asta se putea, dar terasamente... Nu știu cum a fost în Ardeal dar pe aici a plouat cam zilnic, chiar dacă puțin ...

Ionut

Mie nu mi se pare așa rău la Nurol, dimpotrivă. Cred că la final de iunie poate fi gata de inaugurare, asta evident dacă se rezolvă descărcarea vieții... :rant:

2 luni, 2 luni și ceva ar trebui să fie suficient pentru deschidere. Vremea se îndreaptă, nu mai au mult, au asfalt aproape peste tot. Sigur, mai e de migălit dar nici nu m-aș maneliza să zic că deschide UMB înainte...

UMB mai devreme de septembrie nu e gata... hai să fim serioși. Numai în nodurile cu DN1 și A3 au încă mult de tras, ce să mai zic de restul lucrărilor.

pasadia

Dar exista totusi solutie agreata pentru descarcare (de catre CNAIR, CFR, Politie Rutiera sau oricine altcineva trebuie sa o agreeze)? Caci in teren nu pare sa se construiasca nimic, nici o descare, nici un sens giratoriu, deci nu pot sa inteleg decat ca NU avem acea decizie, nu?