News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Focșani-Buzău și Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

archaeus


cfdp

#31261
cuzinetul in plus pe banchete se realizeaza pentru ridicarile ulterioare cu presa a tablierului. Sunt necesare pentru reglare/inlocuire ulterioara aparete reazem. Durata de viata a podului este de obicei, la ora aceasta, 100ani. Aparatele de reazem metalice de pe piata au durata de maxim 50ani , din cate stiu.
Ce nu inteleg sunt pendulii de beton care se realizeaza pe loturile nadaselu-zimbor. Dispozitive seismice nu cred ca sunt deoarece aceste au solutii mult mai simple. Si apoi uitati-va cum se realizeaza pe A0  unde avem seism adevarat. Daca cineva este in tema mi-ar placea sa aflu rostul lor.

Kitz

Tocmai ce am trecut pe lângă organizarea de șantier a celor de la Straco de la Chețani, iar înăuntrul curții erau 3 mașini de la Strabag. Ceva informații că și-ar face și ei acolo organizarea de șantier ?

alecu26

100% e legat de antiseism acel bloc nebetonat din mijloc.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

athosga

Cineva stiutor, va rog: ce se mai stie de tronsonul Ungheni - Acatari? Parte din A3, daca nu ma insel.
Mersi!

ncb

Tronsonul Ungheni-Acatari face parte din A8, si din cate tin minte s-a obtinut recent Acordul de Mediu pe toata portiunea Ungheni-Miercurea Nirajului.

Cristian 74

După ploi consistente, te-ai aștepta ca UMB să oprească lucrul temporar. Da' de unde! Pe un noroi incredibil, se lucrează încă în condiții oribile.

dorum

Betoniera avea nr predestinat conditiilor astea :)
BC11MUD

Duta C

Pe noroaie din astea s-a construit romania in vremea tovarasului!

hefaistos

Te referi la aia care, în loc sa facă autostrăzi, au săpat un canal în Dobrogea?
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

mirceaeliade

Ungheni-Acatari are inclusiv studiu geo prins la SFul de pe A8, si va fi licitat impreuna cu segmentul A8.

gicu

Primele grinzi la Nădășelu, la pasajul peste DN1J și calea ferată. Erau montate pe prima deschidere dinspre capătul A3 existent.
Scuze pentru calitatea pozelor, sunt făcute din mers pe ploaie.








Powered by API/PUM imgur uploader

Tavi

Scuze? ... Felicitări!
Dar ai grijă și la șofat, mai ales pe vremea aceasta.

Sagitarius

Mare parte din muncitorii de pe santierul A3 al UMB au fost relocati pe A7 la Focsani ,chiar ieri seara au ajuns.

ijwtsh

Motivul fiind ca pana se face iar vreme buna pe A3 vor avansa doar la structuri, iar la Focsani o sa poata sa mai traga de vreme putin?