News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Focșani-Buzău și Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 10 Guests are viewing this topic.

FMFM

Azi este sarbatoare religioasa (Mihail si Gavril), poate de aceea au redus ritmul.

horatiu.cosma


GIV


Bulwyn


horatiu.cosma

Eu (noi) răspunsesem la mesajul lui Gicu care vorbea despre azi (experiență personală), nu despre clipul de ieri. In clipul de ieri se vede că se lucrează, acolo e totul în regulă.

mirceaeliade

variante cu viaducte sunt practic intotdeauna mai ieftine decat cele cu tuneluri, dar dupa cum se vede, chiar nu se vrea ceva care sa fie "commercially viable". sunt voci care vor repeta "Not In My BackYard".  sunt absolut sigur ca in loc de tuneluri de 10 km se pot gasi variante cu tuneluri pe la jumate lungime si in rest viaducte, si cred ca ar fi sub jumate preturile si timpii de constructie.  dar vor apar si vor aparea voci care prefera calvarul actual de pe sosea sa continue ani buni decat sa se gandeasca la solutii atenuatoare pentru potentialele probleme care ar putea aparea din solutii mai pe bugetul unei tari cu infrastructura insuficienta

Allex

Daca tot am avut treaba azi in Brasov mi-am zis sa "inaugurez" si bucatica din A3 din zona. Si am inaugrat-o:

"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

marinul

De inceput pun si eu tot o filmare dashcam cu zonele asfaltate de pe lotul Nusfalau- Suplacu de Barcau


si tot lotul vazut de sus


punktnet

Am trecut ieri pe A3 si in zona nodului cu A7 se foreaza de zor cu o foreza pe partea dreapta in sensul spre PH.
Erau mai multe gauri facute, probabil ceva studiu geologic.
Just kidding.

dumbravaandrei

#31224
ce studiu geo mai trebuie acolo? :o

Ma astept sa treaca direct la facut piloni, fara alte investigatii/studii geo.
In pozele puse de mine tura trecuta, gasiti foraje cu capajul executat, de aici si nedumerirea mea la ce mai sunt necesare studiile geo..

SorinMS

Azi dimineață, la nodul Chețani de pe A3, breteaua dinspre autostradă spre Luduș, 3 domni cu veste Geiger făceau măsurători și parcă luau ceva probe. Nu mă pricep prea bine. Să sperăm că proiectarea lotului lipsă merge din plin.

jalemare

#31226
COMPANIA NAȚIONALĂ DE ADMINISTRARE A INFRASTRUCTURII RUTIERE S.A., în calitate de Beneficiar al finanțării și AGENTIA EXECUTIVA EUROPENA PENTRU CLIMA, INFRASTRUCTURA SI MEDIU, au incheiat în data de 13.10.2022 un grant in vederea acordarii  finantarii pentru proiectul ,,Pachet mobilitate militara referitor la lucrarile de arta pe reteaua de drumuri nationale alocat prin CEF-T-2021-MILMOB — LUCRARI    (CEF 2 Transport – Adaptarea retelei rutiere TEN – T la utilizarea duala civila- aparare; Pachetul Mobilitate Militara).
Obiectivul general al proiectului este : modernizarea  infrastructurii de transport amplasate pe rețeaua TEN-T din România, prin adaptarea unor parti din reteaua europeana la folosirea duala a infrastructurii de transport  pentru a imbunatati mobilitatea civila si militara in vederea asigurarii fluiditatii traficului si a conditiilor tehnice corespunzatoare, in conformitate cu reglementarile in vigoare.

http://www.cnadnr.ro/en/node/11118

Ma intreb daca nu s-ar putea finanta de aici A3 Fagaras-Targu Mures, in ideea de a aduce autostrada mai aproape de Cincu.
Ca ne facem zilnic de ras cu ce infrastructura au acolo.

mirceaeliade

@horatiu.cosma nu stiu daca raspund corect, dar cand zic viaducte eu ma refer la ceva gen cum au facut americanii in Hawaii.  Nu au strapuns muntii pt ca puteau, ci au pus viaducte pe deasupra caselor ca sa limiteze lungimea tunelurilor.  Asta se poate face si pe VP atata timp cat oamenii sunt sinceri cand zic ca vor solutii pe bugetul unei tari cu infrastructura slaba:

https://en.wikipedia.org/wiki/Interstate_H-3

dumbravaandrei

Sigur e mai ieftin S-ul ala pe piloni decat un tunel la maxim 3/4 din distanta?

horatiu.cosma

Discuția dusă în parametrii "am văzut cum au făcut alții, deci sigur merge și la noi aceeași soluție", deși nu are nicio legătură imaginea de mai sus cu peisajul actual din Bușteni/Comarnic/Sinaia nu mi se pare serioasă și nu aș vrea să o continui.