Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Allex

La cat se scrie aici pe forum si mie mi-e greu cateodata sa gasesc informatia la zi. Ce buna era sinteza...
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

mirceaeliade

#31081
Rezumat licitatii pe A3:
1) Chiribis-Biharia: apare ca suspendata pe SEAP in ziua termen de depunere oferte (probabil ca la A13)
2) Chiribis-Suplacu de Barcau: Selina a avut admisa contestatia sa la anularea licitatiei; nu as exclude sa ne trezim cu semnare aici cu Capcaunu Beni
3) Tunelul Meses: Strabag cred ca a catigat contestatia, si desi CNAIR trebuia sa dea o lista NOUA cu cei 6 finalisti, poate republica acum lista cu cei 6 ce includ Strabag, si se duc direct la etapa a 2-a

4) Chetani-Campia Turzii: Strabag cica semneaza curand

horatiu.cosma

Punctele 2 și 3 sunt false. La Selina încă nu s-a dat vreun verdict, iar Strabag a pierdut contestația.

Cristian 74


ijwtsh

#31084
Filmarea nu este a mea. De mentionat ca filmarea e din data de 16, adica duminica, si se lucra.

Si acum ca ma uit pana unde e asfaltat, chiar daca CNAIR nu face niciun pas spre o descarcare oficiala, nu cred eu ca n-ar gasi oamenii o solutie :P


dumbravaandrei

Cand vezi ca UMB lucreaza in ritm sustinut, oriunde au front de lucru, desi au o parte de santier blocat, iar altii nici nu incep lucrarile pentru ca nu au fost terminate exproprierile pe nu stiu ce lista de suplimentare sau ca nu s-a mutat un stalp... 


Cristian 74


raulbogdan23

#31087
Poze din data de 18.10.2022

Avem toate grinzile sus la traversarea DN1F la iesire din localitatea Mihaiesti (directia Zalau)
(GPS)


Viaductul din spatele localitatii Mihaiesti
(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

raulbogdan23

^

Am uitat sa mentionez ca aseara la ora 18:30 pregateau macaralele pentru a ridica grinzi la supratraversarea DN1F de la intrare in Mihaiesti. Prima grinda astepta ridicarea, probabil azi avem cateva grinzi ridicate deja.

Fara poze, iese imediat filmarea de la procesat.

silaghi.paul

https://www.bihon.ro/stirile-judetului-bihor/autostrada-transilvania-a3-in-bihor-inca-la-faza-de-licitatie-4115767/

QuoteCristian Pistol, directorul Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) a vorbit la Oradea de stadiul licitațiilor pentru cele două tronsoane din A3, care traversează teritoriul județului Bihor, Chiribiș – Biharia și Chiribiș – Suplacu de Barcău. ,,Am relansat procedura de achiziție pentru lucrări (n.red. pentru tronsonul Chiribiș – Biharia), în momentul acesta avem o serie de clarificări la care trebuie să răspundem. După ce vom răspunde la clarificări, vom stabili noul termen de depunere a ofertelor, nu cred că vom avea probleme în ceea ce privește selectarea viitorului câștigător", a declarat Pistol, prezent marți pe șantierul drumului de legătură Oradea – Sânmartin.

Acesta a spus că CNAIR se află în litigiu cu Grupul Selina, care a contestat în instanță rezilierea contractului pentru tronsonul de autostradă Chiribiș – Biharia, dar și certificatul negativ emis de CNAIR, care nu îi permite constructorului să participe la licitații timp de 3 ani. ,,Evident că avem anumite litigii cu vechiul antreprenor, pe care eu cred că le vom rezolva în instanța de judecată. (...) Este o decizie a instanței în ceea ce privește suspendarea efectelor certificatului negativ. Certificatul negativ nu a fost anulat și nicidecum rezilierea contractului", a precizat Pistol.

În luna august, CNAIR a publicat anunțul de participare pentru proiectarea și execuția celor 28,55 de km ai secțiunii Chiribiș – Biharia, parte a Autostrăzii Brașov – Târgu Mureș – Cluj – Oradea. valoarea estimată a proiectului, reactualizată, este 877 milioane de lei, față de 326 milioane de lei plus TVA, valoarea contractului semnat în 2020 cu firmele din Grupul Selina. Întrebat de ce acum valoarea proiectului a fost ajustată cu mai bine de 500 de milioane de lei, în condițiile în care Grupul Selina a cerut suplimentarea contractului cu peste 50%, Cristian Pistol a explicat: ,,Cadrul contractual și legal la momentul respectiv nu permitea ajustarea contractului cu peste 50%, așa cum a vrut Selina. În ceea ce privește noua valoare de investiție, ea este dată de creșterea prețului la materialele de construcție din ultima vreme.

În vechiul contract, cel cu Selina, funcționa acea clauză de actualizare a prețurilor, de la data depunerii ofertei. Ei beneficiau de un procent de ajustare". Inițial, data limită pentru depunerea ofertelor pentru Chiribiș – Biharia, era 17 octombrie 2022, însă această dată a fost amânată.

Licitația la Chiribiș – Suplacu de Barcău, urmează
În ceea ce privește tronsonul Chiribiș – Suplacu de Barcău, licitația pentru această porțiune urmează să fie anunțată. ,,La procedura anterioară pe Chiribiș – Suplacu de Barcău, am avut două oferte peste valoarea estimată de companie. Din păcate s-a soldat cu o anulare a procedurii. Suntem în faza de reactualizare a indicatorilor tehnico – economici, astfel încât în momentul în care o vom relansa, să avem o valoare actuală care să permite ofertanților să participe la licitație", a subliniat Pistol.

CNAIR a anulat, în urmă cu câteva luni, licitația pentru cei 26,35 de kilometri din tronsonul de pe A3. ,,Nu ştim sigur dacă este o premieră planetară, dar poate ne spuneţi voi dacă mai există în lume alt proiect de infrastructură de transport început în teren în urmă cu 18 ani şi trecut printr-o acordare directă (Bechtel), două rezilieri de contract (Bechtel şi Corsan-Corviam) şi trei licitaţii (lansate în mai 2014, august 2017 şi decembrie 2020).

Urmează a... patra", au transmis la acea dată reprezentanţii Asociaţiei Pro Infrastructură. Construcții Erbaşu, constructorul declarat câștigător, a fost contestat de asocierea Drum Asfalt-Trameco (grupul Selina), care a câştigat în instanță descalificarea ofertei Erbaşu. După care, în luna iulie, CNAIR a descalificat și oferta Drum Asfalt-Trameco. ,,Motivul? Din ce informaţii avem, Nu din cauza certificatului negativ rezultat din rezilierea contractului pe lotul vecin, Chiribiş-Biharia, ci pentru modalitatea de calcul a experienţei similare (valoare proiecte similare construite anterior) a partenerului spaniol din asociere", au precizat reprezentanţii Pro Infrastructură.

athosga

Am numarat iarasu stadiul la grinzi: 118 deschideri. Se pare ca am supraestimat numarul de deschideri, unde nu s-a vazut clar (sau pur si simpku am gresit :) ). Mai este doar un singur viaduct, unde treaba este incerta.
22,5 / 118 = 19,07%

jalemare

^ Totul e mort, ca o sinteza pentru cei care nu au rabdare sa citeasca toata nuvela fantastica  :lol:

raulbogdan23

Obiectiv: Autostrada A3 Nãdãșelu - Mihãiești (Zona Şardu)
Constructor: UMB
Data Filmare: 18.10.2022


Enjoy!

raulbogdan23

Obiectiv: Autostrada A3 Nãdãșelu - Mihãiești (Zona Mihãiești)
Constructor: UMB
Data Filmare: 18.10.2022

Ca si noutati:
- au terminat de ridicat grinzile peste DN1F la iesire din Mihaiesti (directie spre Zalau)
- au inceput sa aduca grinzi la supratraversarea DN1F de la intrare din Mihaiesti (directie spre Zalau)


Enjoy!

horatiu.cosma

Foarte bună întrebarea jurnalistului pentru Pistol, probabil ne citește, s-a eschivat politic Pistol, dar a fost atins un punct sensibil. Nu se va putea semna contractul pe Chiribiș - Biharia până nu se tranșează în justiție rezilierea cu Selina, care poate dura ani.