News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 9 Guests are viewing this topic.

NGC

"Proiectare și execuție pentru finalizarea Autostrăzii Brașov – Târgu Mureș – Cluj – Oradea, Secțiunea 3C: Suplacu de Barcău – Borș, Subsecțiunea 3C1: Suplacu de Barcău - Chiribiș (km 4+200 - km 30+550)"

Quote from: NGC on July 26, 2022, 06:08:47 PM
Quote from: NGC on June 08, 2022, 06:04:59 PMAici reevaluarea mai dureaza putin. Vrabiutele au transmis ca oferta celor de la CONSTRUCTII ERBASU a fost respinsa, iar referitor la oferta asocierii DRUM ASFALT + TRAMECO, li s-a acordat punctaj mai mare in urma deciziei CAB si se studiaza acum posibilitatea respingerii ofertei din cauza contractului reziliat, cu consecinta de anulare a procedurii.

Vrabiutele au transmis ca, asa cum arata situatia astazi, licitatia se va anula. Oferta asocierii DRUM ASFALT + TRAMECO a fost respinsa din alt motiv, adica nu din cauza contractului reziliat.

Vrabiutele au transmis ca intre timp ANAP i-a luat la rost si i-a pus la treaba sa verifice si cum e cu posibila excludere din cauza documentului constatator "negativ", iar acum la motivele de excludere se adauga si existenta unor documente constatatoare "negative". Asadar anularea "oficiala" a licitatiei e ca si facuta. Ar trebui sa anunte zilele astea.

Asta nu inseamna ca nea Beni nu va contesta.

Kimi

Nea beni ar trebui sa se lase de drumuri si sa isi faca firma de avocatura specializata in contestatii.

miszlik

Cāt va dura aproximativ solutionarea contestatiei lui Beni de CNSC,de pe lotul Chetani-Cāmpia Turzii?

hvm

Asta da veste proasta. Dar ANAP ce treaba are sa "conteste" si ei? ....
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

Duta C

Nea beni sa inteleaga ca nu merge cu smecherii si ca o tara intreaga asteapta aceste sosele !!!

alexa_adrian2001

Un nou video publicat pe youtube de catra Cristian Man, caruia ii multumim.

Imi place ca de obicei cum lucreaza baietii astia. Se concentreaza pe strucuturi cu lucrarile de arta. Santuri/rigole deja realizate in mare parte. Sunt anumite deblee unde deja se vede ce frumos s-a stabilizat - a crescut iarba.
Ar putea incepe pe anumite locuri deja la balasat stabilizat/asfalt dar totusi cred ca vor amana pana la anul(parerea mea). Pana atunci ma gandesc ca iarna asta vor pune in opera o gramada de grinzi + armare. noa - Doamne ajuta-le!!!

ijwtsh

Cristian e membru al forumului, de obicei isi posteaza singur videoclipurile, probabil le va urca si pe restul si apoi le va pune si aici. Sa-l lasam :)

Cristian 74


the_ice_master

Există risc de noi alunecări de teren pe loturile UMB acum cu ploile acestea însemnate cantitativ?

carutasul

eu nu mă pot pronunța cu privire la A3, că e altă zonă, alte ploi și alt sol dar pot să spun că am fost aseară cu bicicleta și aproape nu erau bălți pe DC20 după zilele astea cu ploaie, deci cred că solul e încă prea afectat de secetă ca să conteze...

mirceaeliade

Nu stiu daca s-a spus pe forum explicit, dar pe SEAP licitatia cu tunelul Meses se pare ca a fost retrogradata la "evaluare candidaturi" cu termen 15 septembrie.  In urma contestatiei se pare ca s-a reluat etapa 1, adica inca nu se stiu cei 6 finalisti care au voie sa depuna oferte.
https://www.e-licitatie.ro/pub/procedure/view/100139087/

horatiu.cosma

Asta zicea și NGC acu câteva săptămâni. Nu încercăm să îi lăsăm pe colegii specializați pe partea asta să monitorizeze actualizările reale pe subiect, ar fi mult mai util zic eu?

mirceaeliade

#30837
Ultima data cand am intrebat pe subiectul Meses nu se stia de se intampla cu licitatia, daca se inainteaza cu 5 variante cu 6 sau o combinatie.  Poate am ratat eu mentiunea dar nu am vazut pe nimeni sa zica ca se reia etapa 1.  Daca "colegii specializati" concluzioneaza altceva, sa se stearga postarile mele. 

Nu am vazut nici updateuri cu tunelurile propuse la Ploiesti, asa ca le pun de dragul curiosilor:




hefaistos

#30838
:lol:  :lol:  :lol:
Hai ca ne mananca banii degeaba.
13 km de tunel insemna 1.5-2 miliarde doar acest segment. Nu se va executa niciodata, nu la acest mod. Cat despe 2.2 km tunel la campie doar ca sa tragi linie dreapta pe sub un drum si o cale ferata... 
Editat, corectie: 3 drumuri din care unul (DN1) trecut de doua ori, inainte si inapoi.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

mirceaeliade

Overview inceput septembrie: