News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 16 Guests are viewing this topic.

marinul

#30510
incepe sa se contureze nodul de la Nusfalau, in partea cealalta partenerul serios doarme

(GPS)


poza de ieri seara


Powered by API/PUM imgur uploader

si filmarea cu tot lotul


GIV

eu nu inteleg rolul structurilor de la min 9

dr4qul4

sunt pile cum avem si pe A2
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

marinul

O comparatie la 40 de zile pe lotul Nusfalau-Suplacu de Barcau. Un progres de aproape 12% in luna iunie, cred ca e cel mai bun progres inregistrat pe santierele patriei.


alexa_adrian2001

Multumim Marine de efortul tau pe santierele vestice ale tarii. Din ce vad eu Strabag lucreaza foarte sustinut pe legatura Or-A3. 2024 mi se pare un termen foarte generos pentru ei la ce avant au.
Cat despre Nurol: pacat ca vor termina bucatica aia si nu prea o va folosi nimeni.
Good job!

horatiu.cosma

UMB nu a revenit azi în șantier și din ce știu nu o să o facă până nu rezolvă Guvernul problema prețurilor.

https://fb.watch/ebBJVF4rPE/

"Guvernarea incompetentă PNL-PSD a dat de gard cu singurul proiect din PNRR Transporturi pe care se lucrează: A3 Transilvania între Cluj și Zalău

De luni de zile întreaga piață de construcții din România cere Guvernului o soluție decentă pentru creșterea fulminantă a prețurilor materialelor de construcții.

Între timp, Ciolacu, Ciucă și Grindeanu fac ce știu cel mai bine: îi duc pe toți cu zăhărelul. Au dat 2 ordonanțe de urgență pentru ajustarea prețurilor care, în loc să rezolve problema, au adâncit-o și mai tare.

Nu au bani de dat pentru autostrăzi, căi ferate, spitale și școli. În schimb au pentru pensii speciale, mii de pile de partid angajate la stat sau PNDL-uri de miliarde.

Însă astăzi s-a umplut paharul.

Principalul constructor de autostrăzi din România a oprit lucrările și a părăsit șantierul autostrăzii A3 Transilvania, sectorul dintre Nădășelu și Poarta Sălajului.

Cei 42km în valoare de peste 400 de milioane de euro erau singurii aflați în lucru din întreg PNRR-ul pe Transporturi.

Imaginile vorbesc de la sine. Șantierul este înghețat în mijlocul verii, în vârf de sezon de lucrări când sute de muncitori și utilaje ar trebui să atingă vârful de productivitate."

mirceaeliade

MT-ul pune in fiecare saptamana un video pe FB cu realizarile saptamanii, dar vad ca saptamana asta a uitat sa  mentioneze realizarea miniterului sau de a pune betze in roate proiectelor de pe PNRR.  surprinzatoare omitere  /s

ciprebbe

#30517
Nadaselu-Zimbor -- Santier oprit

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Kimi

Quote from: NGC on July 05, 2022, 10:53:31 AMCele 15 zile reprezinta termenul in care trebuie sa se apuce de reevaluare, NU sa o finalizeze.

Vrabiutele spun ca mai dureaza putin. O sa revin cand e cazul.
Am inteles acum. Sper doar ca nu e ceva la mijloc. Mi se pare suspect sa dureze asa mult o reevaluare pe un lot asa simplu.

Cetatean

Spre deosebire de restul constructorilor,UMB isi permite ceea ce face.
Mai exact,isi permite sa lase toti angajatii o saptamana in concediu.
Nu stiu cu Zublinul cum au rezolvat-o.
Restul constructorilor,nu prea pot,pentru ca au cam doar subcontractori.
O zi de stationare la o foreza e vreo 1000-1500 de euro!

Umbrarescu si arata muschii si joaca "dur" sa dea bine astialalti. In maxim 10-15 zile o sa se aprobe ordonanta noua si vor scoate banii de undeva.

Spre deosebire de acu 10-12 ani,oamenii sunt mult mai la curent cu ce se intampla in infrastructura datorita filmarilor si stirilor despre "drumuri de mare viteza"

Politicul de astazi,nu isi permit sa rateze trenul asta si vor da bani,o sa ii scoata/taia de undeva.
Nu ma panichez de rezilieri sau altceva.

Pana la urma,majoritatea proiectelor sunt cu finantare 75-85% nu?
Avand in vedere ca sunt incepute si in diverse stadii de executie si daca e sa dam de la buget diferenta,tot nu e mult pentru ce dau inapoi toate lucrarile de infrastructura.
Daca nu ma insel anul trecut au fost platiti vreo 1.5-2 miliarde de euro pe lucrari de infrastructura? Cu avans la unii de 15%?
Deci un 25-30% de la buget reprezinta vreo 500 de milioane de coco. Hai ca nu-i mult. Mai taie de la cheltuieli bugetare,de la incalzirea de la palat,de la catedrala etc :))

Nu stiu cat a incasat umb pana acum pe aceasta lucrare? Stiu ca isi fac situatiile de lucrari mai greu.

gdaniel

Mi se pare mie sau au turnat primele 2 grinzi la Zimbor? Se vede ceva de culoarea betonului in cofrajele fabricii mobile din ultimele cadre ale filmarii..

ciprebbe

#30521
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

mirceaeliade

#30522
QuoteÎn ceea ce priveşte autostrada Transilvania, licitaţia pentru proiectarea şi execuţia sectorului de autostradă Cheţani – Câmpia Turzii se află în ultima etapă de evaluare, estimându-se semnarea contractului în luna august, spune Grindeanu.

,,De asemenea, proiectarea şi execuţia tronsoanelor Poarta Sălajului – Zalău şi Zalău – Nuşfalău, inclusiv Tunelul Meseş, se află în etapa a doua a licitaţiei. În cazul sectorului Suplacu de Barcău – Chiribiş, licitaţia se află în reevaluare oferte, termenul estimat pentru comunicarea rezultatului procedurii fiind luna august 2022", adaugă acesta.
Ziceau ca anunta Chetan-CTurzii in Iunie, dar poate se anunta in Iulie totusi daca zic ca semneaza in August.

edit:  a pus si o harta interesanta:

horatiu.cosma

Daca au mințit de atâtea ori, sigur de data asta spun adevărul  :D .

mirceaeliade

#30524
Nu ma bazez ca spune adevarul, dar fatza de A13, are curajul sa declare explicit niste termene.  Ma astept sa ia cam 2x cat zice el, adica proiectul se misca, chit ca cu viteza melcului.  Daca se semneaza la Chibis pe A3 anul asta sunt multumit avand in vedere ca licitatia aia se tot deruleaza de vreo 2 ani si a trecut mai mult de un an de la desemnarea castigatorului.