News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 11 Guests are viewing this topic.

Cristian 74


StefanCelMare

@lucianluci96
Noi facem cu nervii, la CNAIR e nepăsare maximă.
Cam asta este sumarul A3 prin Bihor pe mare parte din traseu.
Tind să cred că se dorește asta, la cum (nu) merge treaba.
Aș fi dispus să zic că cel mai devreme optimist în 2023 s-ar putea lucra pe cele două sectoare aflate la a x-a licitație.

EugenRo

^ ..si Transferoviar, la finalul filmarii. :p

mirceaeliade

nu ca mai conteaza, dar termenul listat de CNAIR pe documentele proprii pt comunicarea rezultatelor 3B3+3B4 e:

24.03.2022 (prima etapă a procedurii de licitație restrânsă);
25.07.2022 (a II-a etapă a procedurii de licitație restrânsă)

http://www.cnadnr.ro/sites/default/files/pagini-statice/AUTOSTRADA%20BRA%C8%98OV%20-%20T%C3%82RGU%20MURE%C8%98%20-%20CLUJ%20-%20ORADEA_0.pdf

mirceaeliade

#30184
(Proiectarea pentru) Lotul 2 din BV-PL, 6.3 km intre Predeal si Rasnov, se pare ca primeste ceva mai multi bani.  Ma gandesc ca asta inseamna mai multe sapaturi geo pentru tuneluri?

http://www.cnadnr.ro/ro/comunicare/comunicate-de-presa/interes-general/autostrada-bucuresti-brasov-lot-2-sector-predeal

razvan96

Este vorba de lotul deja finalizat de Alpenside.

ioio_viola

Quote from: adiarc on April 09, 2022, 02:51:03 PMnimic si pe contractul care trebuia reziliat de vreun an si jumatate...azi ..maine

de ar fi asa dur Sorinel si pe A3...

https://www.facebook.com/grindeanusorin/posts/690289812452326

Sorin Grindeanu
8 April

✅S-a terminat cu șantajul practicat de unii constructori asupra Companiilor de stat care derulează proiecte publice! Rezilierile contractelor pun acele firme pe o  "listă neagră".
Ele nu vor mai putea participa la licitații ale statului român!
Acum certificatele negative se eliberează și în faze intermediare, potrivit recentelor modificări din legislația achizițiilor publice.
Aceste prevederi se aplică inclusiv contractelor în derulare.
Astfel, evităm să mai stăm 2 ani pentru a avea un nou constructor și rezolvăm situația în maximum 3 luni și jumătate.

adiarc

totusi..nimic concret....nu ma încălzesc deloc comunicatele...
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

EugenRo

^^ Parca il si aud pe Grindeanu cum ii scrasnesc dintii, vorbind apasat, punand presiune pe consoane.

Fara dubiu, psd are experienta in a rezilia contracte. Si inca unele gata >90%.  ;)
Dar oare ce mai asteapta de la Chiribis-Biharia?! In curand, vegetatia de pe traseu o sa infloreasca..


marinul

Nu doar vegetatia, recolta o sa infloreasca. Fermierii si-au vazut de treaba pe traseul A3

bodeavictor13

Ce se mai știe de lotul Poarta Sălajului - Nușfalău? Încă nu au ales cele 6 firme care să depună oferte? Mulțumesc.


marinul

Nusfalau-Suplacu de Barcau, am filmat tot lotul. E de bine daca au inceput sa toarne rigole :)


bacovia

Multumim! Activitate intensa, imbucurator!

matyi92

Ieri intre Zimbor si Sancraiu Almasului, am vazut niste copaci taiati, destul de aproape de drum. Posibil sa fi inceput defrisarile mult asteptate?

P.S: mi se pare impresionanta prezenta UMBului in zona. Era ora 19:30, muncitorii tocmai terminau ziua de lucru, iar fiecare a doua masina era ori un microbuz UMB ori un autocar (posibil inchiriat) cu care transportau muncitorii, ma gandesc ca la organizarea de santier de la Zimbor (ma gandesc ca acolo sunt cazati, corectati-ma daca gresesc). Stim un numar aproximativ, cam cati muncitori are UMB, pe acest santier?