Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 13 Guests are viewing this topic.

ddfab

^ cam trist ce ne povestesti aici... circuitele alea sunt "de groaza" cand vrei sa faci ceva, cu adevarat...

cfdp

Ganditi-va ca la o reabilitare de drum judetean intr-un judet limitrof ce incepe cu litera C s-au cerut prin urbanism 34 avize, in conditiile ca se ranforsa carosabilul "existent" cu 10+5+4 ridicandu-se linia rosie cu cca 20cm, si se realizau rigole/santuri pereate. Inclusiv studiu de solutie la electrica transport in conditiile ca reteau exista si stilpii adiacenti sint pe taluze-la mare inaltime fata de carosabil.

Cristian 74

Salut! M-am gândit de ceva timp la a aduna filmările realizate din februarie 2021 (de când mi-am luat drona, ce mișcări smucite, ughhhhh) până acum. Am făcut două proiecte pentru că materialul încărcat era foarte mare (22 de filmări în zonă anul ăsta) și apoi le-am unit. A ieșit o istorie de 17 minute. Sper să vă placă, am muncit câteva zile bune la proiect, îl văd ca pe un cadou pentru noi toți, cei pasionați de infrastructură. Să fim sănătoși și să putem vizita și vedea cât mai multe șantiere anul viitor. Sărbători fericite!


horatiu.cosma

Extraordinar! Felicitări și sărbători fericite!

Dan_s

EXCEPTIONAL !
Si munca celor de la UMB si a ta ca ne-ai tinut la curent cu toata acesta desfasurare de forte. :gj: :cheers:

La multi ani tuturor ! :drunk:

Dragos_R

Cristian 74, este unul din cele mai faine cadouri de Craciun pe care puteai sa ni le faci  :thumbsup: ! Din timpul si energia pe care le-ai consumat pentru acest miniproiect a iesit ceva superb. Si, asa cum ziceam si cu cateva zile in urma, cu "scenariul si regia" la maxim, marele noroc este ca avem un actor de talie grea in rolul principal. As indrazni sa numesc echipa UMB castigatorul anului, la multe categorii ... Jos palaria pentru ce au facut in 2021 si sunt convins ca 2022, mai ales pe A3, va fi un an palpitant de urmarit.
Inca o data multumim mult si zile faine de Sarbatori sa ai !

JohannDB

                          :lol: :lol: :lol:..... Nu mai departe de acum câteva zile am trecut dinspre Satu Mare/Zalău către A3 la Nădăselu....  Era mișcare pe dealuri și căutam (reflex) "goange"/drone pe cer; mă uitam, deja întrebător la cer, "unde-o fi vreo dronă ??" N-am putut remarca; aveam grija unui "bau-bau" și căutarea cerului îmi fura mai mult atenția, scăpând peste necesar scrutarea față/lateral/spate a drumului....
                  Pentru munca fiecăruia, cel puțin în nume propriu, multe mulțumiri..... Cristian 74, cu respect, sănătate multă, baterii bune, timp liber cât să-ți prisosescă și noroaie cât mai uscate prin șantiere și coclauri, zile fără vânt........
                 Tuturor un Crăciun cât mai pe pe placul și bucuria fiecăruia, cu cei dragi în jurul vostru......

germanul2012

          Felicitari @Cristian 74!
     Multe multumiri in primul rand celor mai activi forumisti AlinC, Adisan, adrian sibiu, Radu G pentru multele filmari tot mai performante si bineanteles tuturor celor implicati in obtinerea si furnizarea pe forum a imaginilor si informatiilor din sistemul de infrastructura.

               Sa aveti sarbatori in liniste si fericire !

           Drumuri bune si lipsite de evenimente neplacute !

mirceaeliade

uitandu-ma la filmarea de sus, am si eu a mica intrebare: ce scot din saparea unui deal pun la cateva sute de metri sa acopere o vale?  sau duc pamantul sapat pe alte meleaguri?  oricum, la cat au lucrat pare surprinzator de putin 21%.  cred ca e mai dificil segmentul asta decat am realizat pt ca pe alte sectoare, cu atata munca parca se ajungea pe la 50%

ijwtsh

Multumim Cristian!

Intrebare: se mai aude ceva de solutia de dupa Mihaiesti (cred ca acolo era, nu sunt sigur)? Se face tunel?

Archi

^^ In trecut s-a mai zis ca cantitatea de sapaturi este de cateva ori mai mare decat cea de umpluturi, deci raspunsul este probabil ambele. pamantul mai de calitate probabil il folosesc si il vor folosi la umpluturi iar cel de calitate mai slaba am observat prin filmari ca este imprastiat in terenurile din apropiere.

adiarc

Mulțumesc Cristian si felicitari.
Extraordinara retrospectivă..f bune si comentariile si bineanteles felicitari UMB...f utila ,mai ales ca nu am vizionat toate filmele de-a lungul lui 2021.....
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

rocklee

multumim si felicitari Cristian ...UMBul fantastic si inpresionant .... unde pune mana [utilajul] ...se vede si din nori [drona].....SARBATORI FERICITE .. 8) :D

Cristian 74

Mulțumesc frumos pentru aprecieri! Se pare că a prins video-ul, mai ales după articolul scris de Victor C pe hotnews.ro (mulțumesc!). Diseară la Stirile de la 19 pe ProTV va fi ceva material despre A3 și UMB.
https://monitorizari.hotnews.ro/stiri-infrastructura_articole-25259652-autostrada-transilvania-constructor-roman-umb-tehnostrade-nadaselu-zimbor-poarta-salajului-lucrari-avans-alunecari-teren-pnrr-2022.htm

Siciltir

^ Excepțional clipul, excelentă idee! Peste un an te așteptăm cu episodul 2. Sărbători fericite tuturor pasionatilor e infrastructură!