News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 7 Guests are viewing this topic.

Cristian 74

Doar ce am ridicat-o și a luat-o razna. M-am uitat pe Flight Log și îmi apar probleme la elice. Un motor s-a oprit, elicele s-au desprins și au zburat naiba știe unde. Și apoi a căzut la vreo 30 de metri de mine.  Am cules-o, am schimbat elicele și merge, dar are o problemă pe care am observat-o și când am filmat la Sâncrai, merge în sus și în jos fără să îi dau comanda. Se vede și pe filmare. Încerc niște variante, sper să o rezolv, dacă nu... garanție. @raulbogdan23: nu te necăji, nu îmi pune nimeni pistolul la tâmplă, fac din pasiune ce fac. Pasiunea noastră comună.

NGC

Astazi a fost lansata licitatia [CN1035668] "Servicii de Supervizare ,,Proiectarea și execuția Autostrăzii Brașov – Târgu Mureș – Cluj – Oradea Subsecțiunea 3A2: Nădășelu – Mihăiești (km 8+700 – km 25+500) și Subsecțiunea 3B1: Mihăiești – Zimbor (km 0+000 – km 13+260)"".

Valoare estimata: 30.605.416,14 RON fara TVA

Durata contractului: "160 luni incepand de la Data de Incepere a Contractului si cuprinde: 12 luni supervizarea pentru etapa de proiectare, 24 luni supervizarea pentru etapa de executie a lucrarilor si 124 de luni supervizarea pentru perioada de garantie a lucrarilor"

Finantare: POIM

Termen depunere oferte: 24.11.2021

NGC

Astazi a fost lansata licitatia [CN1035670] "Servicii de Supervizare ,,Proiectare și execuție Autostrada Brașov – Târgu Mureș – Cluj – Oradea, Secțiunea 3B: Mihăiești – Suplacu de Barcău, Subsecțiunea 3B2: Zimbor - Poarta Salajului (km 13+260 - km 25+500) "".

Valoare estimata: 26.336.466,44 RON fara TVA

Durata contractului: "160 luni incepand de la Data de Incepere a Contractului si cuprinde: 12 luni supervizarea pentru etapa de proiectare, 24 luni supervizarea pentru etapa de executie a lucrarilor si 124 de luni supervizarea pentru perioada de garantie a lucrarilor"

Finantare: POIM

Termen depunere oferte: 25.11.2021

NGC

@MT: Poate faceti ceva dupa "vacanta fortata" ( "I'll be back" :D ) si in directia contractarii supervizarii inainte de inceperea proiectarii si/sau executiei. ;)

cfdp

suntcurios cine isi asuma solutiile de stabilizare versanti propuse de proiectant/constructor

pbh

Cum cine? Cei care vor castiga licitatia de supervizare...
Cu putin "noroc" se va finaliza licitatia dupa terminarea loturilor.

cfdp

La problemele tehnice existente, cred ca verificatorul AF si A4, B2, trebuie sa fie un fel de homeless fara avere pana la rude de gradul 10. Daca s-a ajuns sa fie executat un verificator alaturi de un proiectant pentru un podet "subdimensionat" deoarece o viitura care oricum se incadreaza in cele X% asigurare a provocat daune la proprietate privata cu castig catre CNAIR? Mentionez ca era un podet obisnuit. Deci trebuie sa fi cu nervi tari, super asigurat profesional si cu o puternica consiliere juridica. Oricum asigurarea ucrarilor se face in primul rind pe baza studiului geo /solutii  "riscului". La noi se trateaza foa

Kimi

@NGC e vreo speranta sa avem anuntat castigatorul pe Chetani - Campia inainte de termen?  O:-)

dumbravaandrei

Buna gluma.... sa zici mersi daca o fi si la termen, sa nu inceapa hora contestatiilor...

bogdan.stroe

Deci pana nu se atribuie contractul de supervizare pentru cele doua loturi ele vor aparea in raportarile CNAIR cu progres 0 pe implementare?
Decontarile catre constructor cum se fac daca nu certifica nimeni lucrarile efectuate?

dumbravaandrei

Experienta de pe A7 de la Bacau ne spune ca se poate raporta progresul, chiar si receptia unor lucrari, fara consultant/supervizare. Pana la urma urmei, paote prelua si DRDP-ul atributia asta...

horatiu.cosma

Există consultant pe Autostrada Transilvania din 2004 și e încă pe proiect.

alesd

Te referi la firma Egis? Pai daca exista consultanta din 2004, atunci ce mai liciteaza acum de 57 milioane plus tva pentru cele 2 loturi impreuna?

ludus

Când aflăm câștigătorul pentru lotul Chețani-Câmpia Turzii?
T. Luduș

jalemare

^ 9 decembrie e termenul afisat in sicap.