News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 6 Guests are viewing this topic.

elphax

trebuia la inceput, adica piloti forati fara decopertari masive. acum ar trebui acoperit si refacut dealul, stabilizat. abia apoi pregatiri si piloti pt viaducte. costuri enorme, mult timp necesar. primul deal este foarte mare, si ma tem ca vor fi mai multe puncte de acest fel pe traseu

gicu

Ce văd aici și nu am văzut la alte alunecări este panta foarte mică a versanților pe care se produc. Cele de la Mihăiești sunt pe un versant fără înclinație mare.

hvm

Eu cred ca macar in cazul acesta am avut noroc ca e UMB. Si cred ca o sa gaseasca o solutie buna in final. Sa ne amintim ca si la dealul Liliecilor au fost probleme si parea ca nu e nici o solutie, si uite ce frumos au rezolvat problema...

Eu am incredere  ca o sa o rezolve si aici. Daca ei cumva renunta la contract aici si nu gasesc o solutie de resolvare, eu nu cred ca o sa mai vedem A3 continuata intre Cluj si Salaj in urmatorii 15 ani....
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

cristi 74

sunt convins ca stiu ce au de facut. doar au mai lucrat aici. vor sapa pe langa si vor scoate mai mult pamant. nu e un capat de tara, dar e bani,asaca, trebuie aditionat contractul!

gicu

Am trecut aseară pe la intersecția A3 cu DJ Ungheni - Acățari. Pasajul peste autostradă este asfaltat aproape tot la nivel de uzură, acum se circulă cu semafor pe o traversare temporară pe autostradă. M-aș hazarda să spun că până la 15 octombrie vor da drumul pe pasaj, să poată finaliza corpul autostrăzii.

NGC

3C1, "Proiectare și execuție pentru finalizarea Autostrăzii Brașov – Târgu Mureș – Cluj – Oradea, Secțiunea 3C: Suplacu de Barcău – Borș, Subsecțiunea 3C1: Suplacu de Barcău - Chiribiș (km 4+200 - km 30+550)"

Quote from: NGC on August 31, 2021, 09:36:25 AM
Quote from: NGC on August 10, 2021, 05:56:53 PM
Quote from: NGC on July 16, 2021, 10:40:59 AM
Quote from: NGC on July 12, 2021, 10:39:54 PM
Insa lucrul cel mai important transmis de cinteze este ca, asa cum arata situatia la momentul de fata, licitatia se va anula. Ambii ofertanti care au trecut mai departe in etapa de evaluare financiara, au avut oferte mai mari decat valoarea estimata.

Valoarea estimata: 503.687.042,75 RON fara TVA
Oferta asocierii condusa de CONSTRUCTII ERBASU: +/- 543 milioane RON fara TVA
Oferta asocierii condusa de DRUM ASFALT: +/- 563 milioane RON fara TVA

Vrabiutele transmit ca in urma reevaluarii, ambele oferte au fost declarate admisibile, iar castigatorul initial este asocierea condusa de CONSTRUCTII ERBASU. Sa vedem cat timp le mai ia sa emita raportul procedurii. ;)

Din ce spun vrabiutele, raportul procedurii este la semnat si castigatorul initial (asocierea condusa de CONSTRUCTII ERBASU) ar urma sa fie anuntat saptamana asta.

CONSTRUCTII ERBASU a fost intre timp anuntat ca si castigator initial.

Acum TRAMECO a contestat.

bacovia

^ Macar de se apucau de lucru pe lotul lor.

voicul

Mda, pai daca tot nu a castigat si nu face nimiK pe lotul de langa, macar de capra vecinului sa se ocupe Trameco, nu?   >:(

Hercule

Giratoriul conexiunii A3/DN1 - Targu Mures/Metro/Gheorghe Doja. Poze de azi marti 21.09.2021.
Se asfalteaza capatul dinspre Cristesti (sensul spre oras e gata). Mai e de inchis capatul spre Tg Mures al giratoriului + asfaltat.



















Powered by API/PUM imgur uploader
Deșteaptă-te române!

GIV

Quote from: Probiu on September 17, 2021, 10:53:48 AM
Quote from: Seraphymus on September 17, 2021, 10:14:23 AM
Nea Beni ce mai face, se mai stie ceva?
Se pare ca va fi o surpriza... Un aditional la contract...

detalii in plus? care e sursa acestei informatii? cand vom avea parte de surpriza?

cristi5

Oamenii din CNAIR care trebuie sa semneze un eventual aditional sunt aceiasi, mai putin Mariana poate. Deci m-as mira sa se rezolve asa ca prin farmec.

cmd


TibiV

"Giratoriul conexiunii A3/DN1 - Targu Mures/Metro/Gheorghe Doja. "

@Hercule,
ai reusit sa muti DN1 la Targu Mures...  ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069


rocklee

TibiV...Daca ii HERCULE...normal ca il poate Muta.. :D  :lol: :lol: