Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 14 Guests are viewing this topic.

Ionut

Trimite imaginea primita de tine si cu asta basta. Daca este in format fizic, ii poti face o poza si o pui pe forum. De ce sa te stresezi sa re-desenezi? :)

Tavi

#2791
Nu as fi zis ca realizeaza intrarea A3 in oras ci mai degraba largirea FdG s-ar numi descarcarea A3.
http://www.b365.ro/primaria-capitalei-a-dat-startul-proiectului-de-realizare-a-intrarii-autostrazii-a3-in-bucure-ti_203333.html
Ionut, am pus stirea aici cu retinere doar pentru implicatiile majore ale descarcarii A3 in oras nu car fi o stire despre A3.
Am deschis un topic cu acesta lucrare separat aici: http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=280.msg38765#msg38765
Please aprove :)

marisRO

Am primit raspunsul dar ... nimic concret

ciprebbe

Ba eu zic ca am aflat ceva :D daca cei care ti-au raspuns au facut-o corect.
Apare distinct C.Turzii-Ogra si Ogra-Tg. Mures. Pt primul exista SF ul deci se poate scoate repede la licitat, pentrul al II lea se poate incepe cu SF ul.
Si mai am o banuiala C.Turzii-Ogra nu va avea un singur constructor, se va imparti si acest tronson in alte 2 mai mici pt a se incadra in termenul alocatiei.(parca 2015 + 1 an pt deconturi).
Tornsonul Ogra-Tg.Mures e la limita cu termenul chiar daca fizic constructia poate merge foarte repede, relieful fiind unul usor.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ovicor

Foarte importanta observatia ta, Ciprebbe, dar ti-a scapat alta, cel putin la fel de importanta: " Demararea procedurilor de expropriere se poate realiza in functie de alocatia bugetara" !!!!!!!!!!!

ciprebbe

In contextul politic actual, (cu UDMR acolo), si A3 se va apropia de Tg Mures(la pariu).
Se va rezolva si mica alocatie bugetara.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ovicor

Ciprebbe, recunosc, chestia cu UDMR mi-a scapat mie ! As face pariu pe-o bere, as da-o cu placere, o meriti !i

bogdymol

Nu stiu daca ciprebbe si-a dat doar cu presupusul, sau a citit stirile zilei. Tocmai l-am vazut la ProTV pe László Borbély zicand ca printre prioritati daca intra la guvernare va fi si A3 "macar pana la Tg. Mures".
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

ciprebbe

N-am citit stirile ca la ce vreme a fost afara m-am reprofilat pe agricultura :D.
Din experienta stiu ce urmaresc ei si sincer de data asta le tin partea, vreau si eu sa ajung mai repede la Budapesta pe A3 si acasa la ai mei in Mures.
Deci in orice directie se continua e bine.
Sova cu siguranta va fi anuntat luni la transporturi ca definitiv, dispare probabil porcaria de "mari proiecte".
Da il injuram cu totii insa sa privim parte "buna" a lucrurilor....nu mai are nevoie de perioada de acomodare :D.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

smartapp

Oare sa ne bucuram daca intra atunci UDMR la guvernare? Uite o ipoteza la care nu m-am gandit inainte, desi probabil ei ar fi interesati in acelasi timp si de Iasi - Targu Mures, deoarece aceasta autostrada ar lega secuimea de granita cu UNG.
Ai nevoie de un SRL, PFA, ONG? Iti completam GRATUIT dosarul de acte. Vino pe http://www.smartapp.ro

bogdymol

^ Cred ca mai degraba am vedea ceva sustinere din partea UDMR pentru A3. Pe langa Campia Turzii - Tg. Mures, poate vedem ceva miscare pe Gilau-Nadaselu sau, de ce nu, chiar pe Suplacu de Barcau - Bors.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

disney

#2801
Imi cer scuze ca o sa postez pe mai multe thread-uri acest mesaj, dar vreau sa va rog ca atunci cind aveti cite o (idee de) intrebare pe care sa o adresam catre CNADNR / MT, in afara de a o enunta pe acest thread, sa o adaugati si pe thread-ul oficial de comunicare cu CNADNR / MT, forum.peundemerg.ro/index.php?topic=100, pentru a fi mai usor de adunat toate aceste intrebari. Multumesc pentru intelegere!  :)

P.S. Intentionam sa adresam intrebari cam de 2 ori pe luna, cam la inceputul si la jumatatea unei luni, iar urmatoarele vor urma cam in 1-2 zile.  ;)

cutter

Dl Șova a afirmat astăzi în Parlament la audieri:

  • despre Comarnic-Brașov: nu vor mai începe lucrările în aprilie, întrucît acum se discută și cu BEI, BIRD (și încă o instituție de finanțare internațională - uit acronimul) pentru finanțare și le trebuie timp să facă "due diligence" în privința proiectului
  • despre București-Ploiești, km0-km19,5: a menționat ceva despre niște probleme, lucruri care trebuie lămurite, "acum pe 15 martie trebuie să aflăm" (nu am auzit foarte bine ce spunea)

ps Citatele sunt aproximative, din memorie, dacă există undeva stenogramele s-ar putea confirma mai exact

cutter

Tot domnul Șova, tot azi:

  • s-ar fi lansat ieri licitația pentru Cîmpia Turzii-Ogra-Tîrgu Mureș (n-am înțeles prea bine dacă pentru ambele loturi sau doar primul)

ciprebbe

Pe SEAP inca nu apare sa vedem exact ce s-a licitat.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe