News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 7 Guests are viewing this topic.

Ionutcatalin

^dezvoltarea turismului ar însemna valorificarea drumului roman și includerea lui într-un circuit turistic care sa includă mai multe obiective. De exemplu, umpli un autocar cu 40 de persoane și le duci la Sibiu, la Sighișoara, la Sarmisegetuza, la drumul roman etc. Macar bine ca se conservă și nu se distruge, păcat ca nu se valorifica.

Leo-Ph

#27736
de acord cu tine..dar nu sunt sigur ca prezinta un mare interes turistic...poate gasesti cativa sa doreasca sa il vada...parerea mea

carutasul

presupun/sper că vor căuta o modalitate de valorificare, măcar să pună un geam de sticlă deasupra ca la pivnița din centrul vechi, dar probabil că până atunci trebuie să îl conserve cumva, că nu e treaba constructorului...  Mai mult ca sigur că singur nu ar avea mai mulți vizitatori decât automobiliștii opriți la spațiul de servicii, dar e ok și așa; dacă se găsesc mai multe vestigii la castrul propriu-zis evident că problema se pune altfel.

Fred

Pana se decid autoritatile ce vor sa faca cu drumul e normal sa il protejeze, ingroparea lui partiala e o masura de protectie.

ciprebbe

Quote from: Hercule on May 23, 2021, 01:30:00 PM
@ciprebbe: cele doua filmari A3 Ungheni-Tg Mures, cu care s-a facut comparatia de acum 2 zile, exista si postate individual? Din comparatie e cam greu sa observi detalii. Multumesc!
Nu, era chiar culmea sa le postam asa des :).
Pt detalii iti organizez o vizita (infanterie) daca vrei. Artileria atat executa.

La Zimbor s-a luat decizia logica pentru a continua santierul. Se pregatesc pentru organizarea de santier si vor continua lucrarile. Drumul e cartografiat si daca vrea cineva pe viitor sa il puna in evidenta o va putea face.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

LRadu

Sa nu uitam ca acel drum roman nu este doar in zona autostrazii, acolo doar se intersecteaza cu ea, de ce sa perturbi un proiect de autostrada, cand poti sa decopertezi la cativa metri langa, poate pe o distanta mai lunga si cu acces mai bun din DN.

Activitatea nocturna de la Nadaselu se explica probabil deoarece in ultimele 2 saptamani a plouat zilnic, nu prea au fost zile cand sa poti lucra la terasamente, doar acum vineri / sambata a fost vreme ok, probabil au dorit sa recupereze.

Confirm si eu cele 4 foreze instalate la inceputul lotului de la Nadaselu.

marinul


PlayStation

Ce filmare frumoasa!!!
Superba zona, pacat ca e blocat lotul😪
Multumim marinul!!!!!

ciprebbe

@marinul, multumim de filmare. Se vede cum mama natura isi ia terenul inapoi.....
Daca ai filmat cumva si zona sondelor (probabil inca 30 sec in continuarea filmarii) ar fi interesant de vazut. Sunt curios daca mai avem sondele active pe aliniament. Aveam in trecut indicii cum ca OMV ar fi facut relocarea.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

paulmare

^eu știu că sunt relocate, au fost niste foraje orizontale la adâncime mică făcute de schlumberger, o sa caut comunicatul petrom

marinul

@ciprebbe atat am filmat cat apare si in video, m-am oprit  in capatul viaductului. O sa mai am drum in zona si filmez si partea aia cu sondele. In unele zone ai crede ca s-a facut reinpadurire daca compari cu filmarea din avion

min 1:22 - 2:00


Cristian_cj

Lotul cu viaductul din lac nu e blocat, teoretic. S-au depus ofertele, e in faza de evaluare. Doar ca...

hvm

Daca stiu eu bine si n-am inteles gresit dintr-o discutie cu cineva care lucra in domeniu (la petrol - nu stiu ce fel de sonde erau dar par sa fie petrol dupa cum sunt pozitionate) si mi-a spus ca o sonda de petrol trebuie refacuta dupa cel mult 10 ani ca se infunda cu diverse depuneri pe teava. Discutia era acum vreo cativa ani cand s-au recuperat dividende de la companiile de stat si imi spunea ca le-a luat fondurile de investitii si ca din aceasta cauza s-a pensionat anticipat fiindca ar fi urmat o perioada dificila legat de investitii cu mult stres. Lucra la una din companiile de stat din domeniu extractiei de gaz sau petrol. Nu imi mai amintesc care totusi...

Poate cineva cu experienta in domeniu ne poate spune cum este ca atunci n-am dat prea mare atentie, iar acu relatez ce imi amintesc. ...
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

alexandruduma


caveman

@hvm Asa este cum spui. Companiile cu actionariat de stat profitabile din domeniul energetic sunt mulse pentru a acoperi deficite din bugetul de stat cauzate de diverse cheltuieli ne-sustenabile pe care le stie toata lumea. In Romgaz de ex. stiu sigur ca e frustrare foarte mare din cauza scoaterii profitului de-a lungul anilor si a sumelor mici reinvestite, lucru care afecteaza puternic capabilitatea lor de a concura cu firme ca Petrom care sunt mai "sanatoase".

Legat de Petrom si extractiile din zona Suplacu de Barcau si alunecari de teren... pe surse am informatii ca s-au facut compromisuri urate pentru a reduce costurile, practic au fost lasate caverne in subteran...
In Olanda un pasaj sub autostrada se construieste intr-un weekend. Noua cat ne-ar lua si cat ar costa?