Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

paulmare

aici pe filmarea asta pusa de marinul pe forum acuma vreo doua saptamani - unde au mlastina de 1 km ?
la 9:48 e un pic de mlastina,   
La Stejeris era lacul secat, de a trebuit porr sa faca piloti si sa duca atata piatra - aici de bine de rau a fost o data decopertat si a existat proiectul lui bechtel , si toate firmele care au licitat sunt "bastinase", ce-or fi avut in capatzana - acuma stam si ne uitam cum nu se misca nimic

miszlik

Cand expira perioada de proiectare?

pelan87

^
Pe harta CNAIR cu stadiul proiectelor apar urmatoarele informatii pentru lotul Chiribis-Biharia:

CONTRACT PROIECTARE SI EXECUTIE SEMNAT IN DATA DE 11.08. 2020
14.09.2020 - EMITERE ORDIN DE INCEPERE PENTRU ETAPA DE PROIECTARE (PROIECT TEHNIC)
6 LUNI - ETAPA DE PROIECTARE
18 LUNI - ETAPA DE EXECUTIE LUCRARI

pentium10

deci sunt deja 8 luni de la ordin, asta inseamna 2 luni de intarziere
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

interesantul

Si ce ne-am bucurat ca au câștigat Selica cu Trameco... mama mama...
Legislatia e foarte in defavoarea statului si in favoarea constructorilor. :( (vezi Strxco - care mai tine blocat proiectul o buna perioada)
Am pierdut prin Romania 30 de ani...

alexandruduma

Timelapse Nadaselu, 08.05.2021 - 18.05.2021


alecu26

Numai doua foreze? Nu pare stilul UMB de hei rup.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

alexandruduma

Mai este una ce nu se vede, deci 3 in total.

dr4qul4

@alecu, 2, 3 foreze intr-o singura imagine, pe un lot extrem de lung pe care au primit doar partial AC. Momentan lucreaza in special la "decopertari si drum de legatura"
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

hefaistos

In primul rand vom putea spune ca s-au apucat de structuri când le vine rândul. Adică probabil după ce se vor elibera utilajele de pe DX12.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

ijwtsh

#27685
Pana termina UMB pe DX12 mai e. Mai logic ar fi sa mute pe A3 oamenii care vor termina imediat lucrul pe A7.

paulmare

^ asa si e, a pus cineva info asta pe topicul de A7 cineva care a vorbit cu oamenii dintr-o echipa care au ramas la ultimele finisaje

Tavi

Scuze că poate am pierdut firul dar dare este problema cu fabricile de grinzi ale UMB?
Grinzile pentru DX12T3 parcă erau deja gata.
Până se ajunge la DX12T4 mai durează. Între timp se vor fi produs toate grinzile și pentru secțiunile UMB din A3 (nu cred că va dura producția in situ mai mult de un an). Apoi se vor putea muta fabricile și pe DX12T4 și A0N.

sawrad

Aseară la ora 22:15 când m-am întors în Cluj dinspre Zalău, pe Nădășelu - Mihăiești se lucra la lumina reflectoarelor. Destul de intens din ce-am observat.

Bachus01

Echipa de pe A7 va pleca in iulie pe A3 . Confirmat din 2 locuri (angajati Umb).
Fabrica de grinzi de pe DX12 T2 va pleca pe A3 dupa ce vor termina grinzile pentru T3 . Confirmat de un coleg .

In plus niste pasarele spun de vreo 200 buc autobasculate noi Mercedes in negociere..... Aici  doar transmit mai departe  , nu garantez .