News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 11 Guests are viewing this topic.

adiarc

deci s-a dus orice sansa pt 2022...poate 2023
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

ciprebbe

Solutia pe scurt: Admite apelul. Schimbă în parte sentinţa apelată în sensul că: Respinge capătul de cerere referitor la suspendarea executării scrisorii de garanţie ca inadmisibil. Păstrează celelalte dispoziţii ale sentinţei. Obligă apelanta pârâtă să plătească intimatei reclamante suma de 10.258,60 lei cu titlu de cheltuieli de judecată. Definitivă. Pronunţată azi, 12.05.2021, şi pusă la dispoziţia părţilor prin intermediul grefei.
Document: Hotarâre  815/2021  12.05.2021
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

vladioan_bv

deci o linie din semnatura mea e pe cale de a se infaptui..

carutasul

eu nu înțeleg sentința asta: cum poți să permiți executarea garanției dacă consideri că fondul se judecă?

DarkFranck

^ Pe baza prevederilor din contract, cel mai probabil.
Fluctuat Nec Mergitur

RaduG

Probabil va apărea în motivarea deciziei. Depinde ce condiții au fost trecute în scrisoarea de garanție, care nu trebuie să fie musai cele din contract. Și depinde ce condiții au fost îndeplinite sau neîndeplinite.

pentium10

#27636
face cineva va rog un rezumat al situatiei Straco
- ce act a fost contestat in tribunal
- daca garantia se poate executa sau nu
- daca inca se mai judeca "actul de reziliere" si cand avem urmatorul termen
- ce trebuie sa se finalizeze ca sa fie "reziliat" lotul
- ce planuri se fac daca se va rupe si actul de reziliere (adica CNAIR pierde)
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

NGC

Inca nu s-a stabilit un termen pentru judecarea fondului referitor la instiintarea de reziliere. S-a stabilit doar ce sectie se va ocupa.

dragos76

O întrebare (poate retorică, destul de posibil să fie și o prostie): juriștii din cadrul MT/CNAIR nu ar fi putut să prevadă, pe baza a ce era în contract, astfel de măsuri de atac și riscul unor astfel de sentințe? Sau altfel spus: deși cu toții bănuiam că reziliera era cam singura măsură constructivă, nu cumva a fost o decizie (politică) pripită?

ciprebbe

Cu ordonanta prezidentiala poti suspenda orice reziliere.
Batalia pentru Straco nu e ca se reziliaza sau nu ci banii din scrisoare( care are si ea un termen de valabilitate).
Dand posibilitatea de executare de catre companie a banilor (chiar si partial) e un castig pt CNAIR. Din pacate noi toti pierdem prin blocarea contractului si nerelicitare(banuiesc ca nu mai viseaza nimeni ca vedem acolo Straco la lucru).
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Kimi

Pai era vorba ca urca pe SEAP licitatia noua pana pe 30.04.  O:-)
Eu sunt curios daca o mai urca luna asta sau au pus-o definitiv pe hold.

ciprebbe

Nu se reliciteaza nimic pana nu e clara situatia juridica.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe


Cetatean

#27643
Stiu ca nu e voie cu din astea,dar pentru telenovela asta sa nu uitați de prietenia dintre Orban și patronul Straco.