Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

5 Members and 12 Guests are viewing this topic.

frunzeti

Stie cineva care e diferenta de capacitate intre o basculanta normala si un dumper Volvo de care foloseste Strabag? Sunt curios daca sunt mai eficiente aceste utilaje, considerand capacitatea de transport si consumul de combustibil.

pentium10

alea Volvo suna foaaarte placut, sunetul de parca au motor de benzina pe 1.4
nu stiu daca aceste modele sunt hibrid dar stiu ca dumperele "din astea" Volvo sunt si hibride
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

RaduC

Aceste Volvo se preteaza mai bine conditiilor de santier dificile, unde terenul nu ofera portanță deosebită si, pentru ca au roti ce ofera suprafata de contact mai mare si tractiune integrala, pot fi folosite pe terenuri dificile. Capacitatea benei nu e mai mare decat a unei bascule rutiere cu 4 osii.

pentium10

de acum cateva minute, Strabag ridica grinzi la paraul Nirajului

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Bachus01

Prima diferenta este amortizarea  :D . Le au in proprietate .


rocklee


dargauda


alecu26

La cateva pasaje (nu cred ca si la acesta) e tipul de grinzi de la Aktor...dar fara gaura din mijloc, ca a putut fi facut transportul dintr-o bucata.
Si da...sunt vopsite. E aproape imposibil sa obtii asa aspect la beton.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

alecu26

Dumper-ele au un consum enorm, si capacitatea mult mai mica decat RABA - noastra. In mod normal in toate santierele civilizate de autostrazi nu prea foloseti 8X4. Mai ales in zonele grele si cu deal vale. In veci nu intra un camion 8X4 unde intra un Dumper si pe anumite pante...etc. Bechtel folosea doar Dumpere de exemplu.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Cetatean

^ da consuma destul de mult, doar ca nu au probleme cand ploua si ai noroi pe santier. Pe langa asta, ai acces unde/cum/cand vrei cu ele. Am avut "placerea" sa folosim la o inchidere de groapa de gunoi si la 8x4 facusem abonament la vulcanizare, astea nu aveau nicio lacrima. CA si capacitate de incarcare sa zicem cu 2-5 mc mai mult, ca unele aveau inaltatoare.

Kimi



A aparut si filmarea. Multumim.

ciprebbe

^ e pusa pe pagina anterioara :)

Telenovela Straco ....continua....
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

vladioan_bv


alecu26

Poate termina Strabag inainte de Pizza. Ca de Aktor sunt aproape sigur ca termina inainte.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

DarkFranck

#27629
^^ A menținut CAB decizia TB pe lotul reziliat cu Straco (se menține suspendarea). Lotul ăsta e chiar blestemat
LE: înțeleg că totuși CNAIR a avut câștig de cauză pe partea de executare a scrisorii de garanție.
Fluctuat Nec Mergitur