Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

ivladbogdan

Santier abandonat? Nu va suparati, care santier? Eu unul nici macar nu pot distinge traseul lotului.

GAC

Acest lot este exceptional pentru un antreprenor care vrea sa se afirme la inceput de drum.
Sunt curios daca s-a dat ordinul de incepere al lucrarilor. Daca da, atunci trebuie data o notificare ca lucrurile nu merg cum trebuie + o perioada de remediere... daca nu incep sa miste, atunci reziliere. Experienta cu Straco este suficient.

paulmare

oricum cred ca trebuie sa camasuiasca tot, a crescut grosimea stratului de acoperire (poate ca pot zice ca folosesc proiectul vechi cine stie)
Nu au avut "noroc" de clanurile de minoritari din gilau care sa le taie toate mustatile sa trebuiasca sa faca ancore chimice cum a fost prin alte parti de A3 - cel putin din drona par toate la locul lor, ruginite si betoanele segregate
Ca ai 22 de grinzi din 24 si pentru alea doua noa - platesti sa isi faca fabrica linia cu tiparele de turnare etc si care o sa fie folosite doar de doua ori - noa astea sunt reminescentele lui bechtel si ale lui sova mama si fiul etc
Dar e un lot la campie, curat in zona, ar trebui trameco/selina sa fi intrat deja tare in teren, ca e ping pong cu solutiile tehnice probabil la structuri puteau face depozite de materiale si decoperta unde e terenul agricol
 

reed

Nu cred eu ca face Selina lotul asta.E deja prea multa lalaiala si multe semne ca nu le picã bine ce au calculat.Trebuie vazut daca au sau nu capacitate,daca nu ,relicitare.Cel putin s-ar putea sa avem un nod rutier in lanul de porumb mai repede decat autostrada.Pacat.Timp mult pierdut.

cezar-mario2012



Traseu făcut sâmbătă seara, încă sunt șoferi care nu au auzit de banda unu pe porțiunea de trei  :lol:

alecu26

Nici eu nu cred ca vrea sau ca poate sa il faca Selina santierul. Mai ales si pe O600 cum e contractul. Ar fi nevoie de o flexibilitate extrema din partea tuturor partilor implicate, felxibilitate care pana acum nu a fost posibila.

E una din cele mai naspa faze cand firme din astea se lupta anii de zile in contestatii doar ca sa abandoneze proiectul. (Eko la Bacau, Maltaura la A3, Corsam Corviam tot pe aici unde e Selina, Copisa la centura Tg Mures). Si sigur mai mai sunt.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

pentium10

#27591
Fotoreportaj A3 Ungheni - Targu Mures drum de legatura.
Miros de asfalt si praf mult in santierul Strabag. Duduia santierul, mobilizare in forfota si la 6 seara.

Miercuri se ridica grinzi in zona paraul Nirajului. Macaraua era pregatita in pozitie.

Fata de luna trecuta, acum au dublat sau chiar triplat zonele asfaltate, si terasamentele se completeaza aproape in toate punctele.
Se turna cu un utilaj tractor si scurgerile.

Incepem de la capatul A3 existent, primele set de poze sunt spre directia Cluj, apoi ne intoarcem si treptat vom strabate tot santierul pana in spatele centrului comercial.

structura DJ Tarnaveni, dupa cum se vede asfaltul e peste tot


se lucra la completarea terasamentului chiar dupa capatul A3 existent


camioane in actiune, duc umplutura


se lucra la breteau de urcare pe structura DJ Tarnaveni


pregatire terasament








o imagine de ansamblu spre directia Cluj, incepem mersul spre Targu Mures

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

pentium10

suntem spre Targu Mures, is vom continua fotoreportajul


zone lungi asfaltate








marcaje pregatite pentru urmatorul strat de asfalt


o echipa lucra si pregatea zona pentru inca un strat de asfalt








rezultatul








senzatie de "moale" cand te plimbi pe acest strat. 


Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

pentium10

suntem in zona DJ Acatari, se vede structura


breteaua de iesire din directia Cluj spre Acatari/Sighisoara


cu zoom, terasamentul DJ-ul relocat, se lucra foarte bine


DJ-ul Acatari relocat


o echipa lucra la zid 





descarcau elemente prefabricate pentru zid, in spate inaltarea terasamentului DJ-ului relocat 


un utilaj care scoate un sunet tipic senilei, scartaie e ciudata





Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

pentium10

suntem pe aliniament chiar dupa structura DJ Acatari, cei care vor inainte spre Targu Mures vor vedea urmatoarele peisaje,
tocmai se reloca utilajul in cealalta parte


in zona se simntea mirosul de asfalt


autostrada urca spre paraului Nirajului





se pregateste si iluminatul


teste luate din asfalt


facem o poza inapoi in directia Cluj, de acolo am venit


continuam spre Targu Mures


emulsie aplicata


ce avem noi aici? Macara in pozitie, miercuri de la 10 se vor ridica grinzi peste paraul Nirajului. 



Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

pentium10

diverse cadre din zona structuriilor pentru mocanita abandonata, si paraul Nirajului








se lucra la completarea terasamentului intre structuri








in dreapta muncitorii pregateau ceva plase pentru stabilizare terasament



Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

pentium10

continuam pe pagina urmatoare
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

pentium10

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

pentium10

inca una pas spre pagina urmatoare
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

pentium10

mai avem de facut un salt pe pagina urmatoare, dar continuam
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures