Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

4 Members and 10 Guests are viewing this topic.

Morosanu

#27510
E 125 ron pentru 103 mp (adica 1,03 ari). 1 ar = 10m x 10m = 100 mp
Politica distruge tot ce atinge.

DarkFranck

Quote from: alexa_adrian2001 on April 27, 2021, 04:52:03 PM
numa mie mi se par mici preturile? se plateste 125 lei pentru 10,3 arii?

Păi e 1,22 lei/m2 de teren arabil, ceea ce înseamnă 12.200 lei (sau 2.500 euro) pe hectar. Cam atât cred că e prețul mediu prin Sălaj.
Fluctuat Nec Mergitur

mateisn

^ 125 lei pentru un ar (103 mp)  => 1.21 lei / mp

dr4qul4

la punctul 5 se expropriaza 1930 mp dintr-o suprafata totala de 1931  :lol:
Pretul este decent pt extravilan. Cat priveste taierea padurii, cred ca sunt 2 variante: ori au evitat pe cat posibil intravilanul, ori au ales sa mearga pe coama dealului ca sa evite viaductele si pasajele peste drumurile agricole. Bineinteles, nu pot sa fiu de acord cu niciuna din variante.
Sa ne reamintim ca la A13 au preferat o solutie mai lunga, mai complicata si mai daunatoare mediului, decat taierea a 4000 mp de padure. Aici defiseaza cateva hectare doar in imaginea asta.....
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

mateisn

Mi-a "sarit in ochi" un detaliu din acel tabel, respectiv: 1mp de teren arabil extravilan expropriat e 1,22 lei, insa 1mp teren curti-constructii extravilan (cum vine asta, nu stiu) e 0.78 lei (pozitia 15 din tabel).
Am verificat de curiozitate acel CF si am vazut ca datele din tabel sunt eronate. CF-ul are suprafata totala de 1000 mp, in tabel e trecut 1169 mp, iar imobilul este in intravilan, nu extravilan.
Nu stiu cata incredere sa am in acel tabel, iar in cazul in care e "the real deal" cam pare treaba de mantuiala.

dr4qul4

ceva nu pare ok acolo...
In primul rand nu se observa nici o casa. Mai degraba o magazie. E undeva sub auto nut, in satul Aghires.
Apoi...Autostrada pare sa treaca putin mai la nord (se vede ca trece orizontal, dar peste cladirea de la vest) si nu ar trebuie expropriata taota acea suprafata. Si pare a fi extravilan (este mult in afara satului). Probabil tu ai acces la extrasul CF, sau cineva si-a facut, fara autorizatie, o casa temporara pentru a pazi "livada"
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

RaduG

Dacă doriți să verificați amplasarea unei parcele și aveți numărul cadastral:
https://geoportal.ancpi.ro/geoportal/imobile/Harta.html

dargauda

Lista exproprierilor de pe traseul autostrăzii ar putea fi extinsă

În cadrul discuţiilor s-a precizat faptul că pentru zona Topa Mică – Zimbor – Zalău s-au emis deciziile de expropriere a terenurilor, iar pentru zona Zalău – Marca planurile vizând exproprierea vor fi afişate, pentru consultare, la sediile primăriilor.

Reprezentantul UMB Group, antreprenor ce lucrează pe traseul Nădăşelu – Zimbor – Poarta Sălajului, a precizat faptul că vor exista, cel mai probabil, exproprieri suplimentare pentru proprietarii de pe traseul autostrăzii care nu au fost incluşi în prima etapă a exproprierilor, respectiv pentru imobile afectate de lucrări adiacente.

restul -https://www.graiulsalajului.ro/lista-exproprierilor-de-pe-traseul-autostrazii-ar-putea-fi-extinsa-a-134770

alexandruduma

Speram la lucruri interesante incepand de saptamana viitoare.


SergiuSerj

Am trecut ieri de la Targu Mures -> Cluj iar intre localitatea Chetani si Hadareni am vazut in jur la vreo 15 camioane care erau pe tronsonul Straco. Am vorbit cu unul dintre soferi si a zis ca e gata totul dar ei toti erau incarcati. Fiind aglomeratie foarte mare pe DN din cauza unor lucrari (coloana de vreo 7-8km) am decis sa merg prin spatele localitatii Hadareni iar acolo am vazut ca lucrau camioanele impreuna cu vreo 3-4 excavatoare (nu am apucat sa fac poze dar parea ca lucreaza pe langa terasament si la terasamentul de la autostrada).

Sunt tare curios de unde sunt aceste camioane  :o














florin74

Sunt balastiere acolo. Mai mult ca sigur ca nu aveau treaba cu STRACO.

SergiuSerj

Aceasta era zona unde era activitate.


radupe

Camioanele sunt de la balastierele din zona, Straco nu misca nimic.

ijwtsh

#27523
Poze facute ieri la viaductul de la Suplacu de Barcau.
Nu sunt utilaje, doar niste baieti care lucreaza la organizarea de santier, la containere. I-am intrebat cand o sa inceapa sa lucreze la autostrada, au spus inceputul lui august...  :((




Doua poze cu viaductul. Asta e pe lotul vecin, de la Suplac la Chiribis. La final va arata foarte frumos.


marinul

unde fac mai exact organizarea de santier? Banuiesc ca langa Marca, ma asteptam sa fie langa Nusfalau