News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 5 Guests are viewing this topic.

nicolaem

digi : " In urma rezilierii sute de muncitorii vor fi trimisi in vacanta"

Profesionalism nu gluma.

hvm

#27001
sute? O fi descoperit cineva de la Strago un dispozitiv care face muncitorii si utilajele invizibile pe santier si nu stim noi.  :o cand se vedea acel camion acu cateva zile probabil era din cauza ca se stricare dispozitivul

Nici nu stiu cum de mai sunt in insolventa in situatia aceasta. Orice armata din lume ar fi dispusa sa plateasca milioane de euro sa isi doteze soldatii cu astfel de dispozitive...  :-[ :lol: Ce greseala a putut face Cutter. Daca nu reziliau poate prindeau un pret promotional sau exclusivitate pentru armata romana.... ce oameni, sa nu profite de situatie pentru a castiga asa avantaj strategic....

si acum sa revenim la o varianta posibila: Marco sa intre in incapacitate de plata din cauza datoriilor neincasate si sa trimita oamenii acasa... este si asta o varianta...
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

TibiV

Uite o "borna de hotar" pusa chiar de ministru:

https://fb.watch/4b3YEoAX-X/
Ministrul Transporturilor la Digi24 despre A3 Chetani-Campia Turzii (la 04.30):

"Am cerut Companiei de Drumuri calendar de relicitare....Avem un termen la mijlocul lunii aprilie pentru publicarea in sistemul de licitatii a noii licitatii pentru a gasi un constructor care sa finalizeze lucrarile...
REP: Si o estimare cand ar putea fi gata lucrarile acolo?
Estimare pentru finalizarea lucrarilor -  anul 2022."


Este transcrierea cuvant cu cuvant...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

hvm

Ma intreb pe chiribis - suplacu ce ii opreste sa se ocupe de aceasta licitatie cu prioritate sa o faca calumea, ca sa nu mai fie probleme.... si chiar sa se licitteze.
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

Ionut

O avea Cătălin termen în aprilie pentru lansarea licitației. Sigur. Numai sa stie si ăștia din CNAIR. Dacă lanseaza licitația în iulie... e parfum.

voicul

Ii impiedica ceva pe CNAIR sa intre in teren sa faca expertiza (chit ca nu a fost reziliat contractul)?

carutasul


hvm

^
Picheteaza intrarile pe autostrada.

Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

paulmare

^ cine a vrut sa lucreze de la straco - si-a gasit de mult un loc de munca cel putin la fel de bine platit
Desi aici, cata vreme au alte firme care sunt bine mersi, Straco Grup (cea in insolventa) cred ca e doar o carcasa goala si un munte de datorii

hvm

eu chiar nu ii inteleg cum au putut sa scoata asa o duma, fiindca sunt 99.9999% sigur ca nu sau referit la posibilitatea lui Marco sa aibe probleme din cauza asta. Sincer sa fiu sper ca Marcotim sa reuseasca cumva sa recupereze macar o parte din aceste pierderi.
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

JohannDB

                În după-amiaza asta pe A3MS la ieșirea în DN15 Ungheni (ora 16:58) Aeroport Tg.Mureș, respectiv km 4+800 pe A3MS, coada era de la km 9 , continua pe bretea, apoi în girația de la "Aeroport" și pe bucata de DN15 prin fața "Darinei" până la girația cu DJ151D din Ungheni spre Acățari.... Eu a trebuit să ies din A3MS la nodul Iernut și am venit pe DN15, integrându-mă în coada până la DJ 151D, în "dauna" celor ce ieșeau din A3MS la "Aeroport".... Și așa am făcut 1,3km în cca. 20 de minute !!

altr

Sa speram ca in cateva luni va fi gata lotul Ungheni-Tg.Mures cu inca un nod + drum de legatura.
Ar trebui sa rezolve problema, macar partial.

Vercix

E nod la intersectia cu DJ151D. Bucata asta dintre capatul A3 Ungheni si nodul cu DJ151D ar trebui prioritizata pentru a ajuta tranzitul spre Sighisoara via Acatari. Sunt curios in ce stadiu e, din pacate filmarile lipsesc, probabil sunt restrictii pentru drone din motive de aeroport sau mi-au scapat mie.

mike_us

#27013
Care e situația pe cei 42 de km câștigați de UMB. Autorizație de construire pe Nădaselu - Mihăilești si pregătire de exproprieri pe Zimbor - Poarta Sălajului? Nu reușesc sa înțeleg de pe harta cnadr. Mulțumesc anticipat pentru răspuns.

razvan96

Momentan nu e AC deloc. Nadaselu-Mihaiesti ar putea sa primeasca AC mai rapid dpdv birocratic, acum depinde cum merge proiectarea. Pentru Mihaiesti-Zimbor-Poarta Salajului HG-ul cu exproprierile a fost aprobat de curand.