News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

ladposta

poate face cineva un (foto)reportaj Chetani-Hadareni despre starea lucrarilor la sf de 2020 si poate aflam si ceva inside news despre planurile pentru anul 2021. Multumiri in avans.

alin_simeriaveche

Maine dimineata merg la Tg Mures si o sa am copilot ce o sa faca cateva poze. Ieri nu aveam si era si intuneric.

mirceaeliade

cred ca toate cele 5 sectoare au termen de PT 1 an, ceea ce inseamna ca daca au fost semnate in 2020, in principiu vor incepe lucrarile in 2021. 

mvmocanu

In drumul Cluj-Zalau am observat ce se vede mai jos in film.



La secunda 7 buldozerul este localizat aici: https://goo.gl/maps/Xfg5LMQarhkuY2va6
La secunda 22 foreza (cred ca pentru studii geo) e localizata aici: https://goo.gl/maps/Yo8srk14zsV78ZyZ9. Am vazut o masina de teren si pe campul din dreapta forezei.

In 1 decembrie cand era un strat mic de zapada asternut am mai vazut si ceva drumuri proaspete in aceste doua locuri: https://goo.gl/maps/uBekjKbqT5Kyh8iJ8 si aici https://goo.gl/maps/A4tBPfx8WWh3GNPV9

pasadia

#26119
^@mirceaeliade

E simplist acel calcul - nu lua în considerare, în general, numai termenul pentru PT ci și existența expropierilor sau necesitatea de a reactualiza AM-ul. Din câte știu loturile astea au AM valabil (și nu mă aștept să apară necesitatea reactualizării), dar cu expropierile e mai complicat.

alexV

^
vezi Sinteza ingrijita de horatiu pentru actualitati.

Nu sunt exproprieri realizate pe A3 in Transilvania, si desi avem castigator(i) nu s-a dat ordinul de incepere nici pentru proiectare. Speculez pentru ca exista riscul sa termine proiectarea repede si statul sa nu aiba posesia terenurilor necesare pentru demararea constructiei, deci motiv de claim financiar din partea castigatorului pe spatele companiei.

Noroc ca la licitatia pentru realizarea exproprierilor s-a prezentat fix 1 companie, peste tot. Altfel era jale, ca la drumurile de legatura ale podului peste Dunare.

mirceaeliade

^ sunt de acord ca termanul de cam un an dupa inceperea PT e mai complicat, dar sincer, am incredere ca actuala conducere CNAIR a dat dovada ca vrea sa impinga de la spate pe cei care au castigat licitatiile.  de ex A0S: pe L2 au dat drumul la utilaje pe un minisector ca sa poate sa stranga utilajele, si la cateva luni a completat ACul; pe L1 a fortat si tocmai au terminat ACul acum reamintind contractorului de termen;  pe L3 au dat si amenda, in premiera pt Ro.  personal, dar la contractele UMB cred ca cei de la CNAIR vor inchide putin ochii cum au facut pe segmentul de langa Salaj pe care au acceptat sa dea ordiinul de incepere la anu (sincer cred ca inteleg ca UMB are putin pre mult pe farfurie si sunt dispusi sa "work with them" ca sa nu ii forteze cu semnari care dau drumul la cronometre).  pls ca in caz de exproprieri, tin minte mai multe proiecte unde exproprierile au fost incepute inca dinainte de desemnarea castigatorului.  nu ma mint ca toate exproprierile vor fi gata la timp, dar cred ca vor face ca pe L1 DX12 unde au drumul la 1/3 din proiect dejuma de an, tocmai ca sa se construiasca

vasile.silion

#26122
Referitor la întrebarea lui @mike_us, și la răspunsul lui @pasadia, iată o declarație a ministrului Bode, în care spune că anul viitor se va lucra pe porțiunea dintre Nădășelu și Poartă Sălajului. E greu de crezut că se va lucra pe toata această porțiune, chiar dacă acolo avem un singur constructor.
Dar eu cred că sigur se va lucra între Nădășelu și Mihăiești, pentru că, din câte știu, acolo e singurul sector pe care sunt făcute deja și exproprierile!

Ministrul Bode spune așa, conform articolului de mai jos: "Vor începe lucrările la autostradă, în primele luni ale anului viitor, se va lucra pe cei 43-44 de kilometri dintre Nădăşel şi Poarta Sălajului."
http://www.graiulsalajului.ro/reabilitare-din-temelii-a-drumului-national-tihau-hida-a-128451
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

mvmocanu

#26123
@alexV pe fostul lot al maltauro au fost facute exproprierile pana la Mihaiesti in 2016 (informatii luate din sinteza).

alin2pas

Vor începe lucrările pe porțiunea unde au fost făcute exproprierile, apoi le vor extinde pe măsură ce sunt finalizate exproprierile și în alte zone. 43 - 44 km e o lungime foarte mare pentru un tronson, le permite să ,,jongleze" cu lucrările, e aproape imposibil să înceapă simultan lucrările pe toată lungimea. Dacă vor începe din unele puncte și vor ataca progresiv restul traseului, vor avea porțiuni în stadii de execuție diferite și vor putea să-și folosească personalul și utilajele mai eficient. Important e să aibă acces cât mai repede la zonele mai dificile, unde și durata de execuție a lucrărilor e mai mare.

ijwtsh

Mie mi-ar placea sa vad cate un tronson facut, nu sa se apuce pe mai multe si sa le dea deodata in folosinta, sau la scurt timp unul de celalalt.

ciprebbe

@ladposta -  ce news vrei sau planuri pt 2021 cand la Straco nu se stie ce va fi saptamana viitoare.
La inaugurarea A10 lot 1 atat Marcotim cat si Baxcom au fost prezenti. Mai mult tinand cont de situatia financiara a celor 2 firme dupa atatea luni de munca neremunerata la Straco cei doi l-au abordat pe Ministru si pe Dj Adjunct Cnair. Toata lumea stie problemele se cauta solutii.
Trebuie sa vina inca o factura de 5 mil emisa de Straco, mai au ceva revendicari favorabile Straco de aprox 4 mil si se incearca solutia deblocarii unei parti din garantie pentru a achita furnizorii , prestatorii si a debloca Santierul.
Citez din ce am auzit: "Marcotim - Domnule Ministru daca noi suntem platiti conf.contract la 31.07.2021 noi suntem gata cu toate terasamentele" 

Concluzia pt 2021: - poate fi gata in toamna si deschis traficului, poate fi reziliat, poate fi lalait pentru inca cativa ani.....
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

alin_simeriaveche

Acum am trecut pe la Chețani. Se lucrează și astăzi la terasament pe acea porțiune menționată de mine mai sus. Pentru o zi de duminică, este o mobilizare bunicică. Poze mai târziu.

ciprebbe

Am uitat sa precizez, se va lucra pana in 12 decembrie (Marcotim) apoi se va reanaliza situatia pt 2021.
Liantul de la Holcim pt a inchide terasele nu a venit asa ca speram la o iarna blanda..........
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ladposta

Mersi mult @ciprebbe, ceva de genul voiam sa aud. M-am cam saturat sa aud promisiuni de fel si fel fara o idee clara si realizabila.