News:

Video dronă 25.05 DEx4 Tureni.

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 14 Guests are viewing this topic.

Ionut

Deci vestea buna este ca Strabag nu se face de rusine la Targu Mures, dimpotriva. In sfarsit vedem o demonstratie de forta de la cel mai important (dupa nume) constructor din Romania. Atentie, lucrarile au inceput pe la jumatatea lunii iulie.

Enjoy, sa speram ca o sa-i tina! In ritmul asta termina lejer in 2022, poate chiar pe la inceput.


Skynick

Am asteptat 20 de ani sa vedem infrastructura construindu-se la standarde in Romania.

Sa fie primit.

RobertN

^^

Mulțumesc pentru filmare.
Pare foarte bun ritmul, sper să-i țină.

dragos_on

#25503
Se poate observa ca relocarile la LEA de medie tensiune sunt finalizate. Se lucreaza la LEA inalta tensiune. Au aparut si stalpi noi (min. 6.20) dar si fundatii. In filmare se observa si acei tamburi pt. LEA. (min. 3.58)

alexa_adrian2001

Bine ca mai avem si acest tip de stiri pozitive, ca de cei de pe A10, asa ne-am saturat!
Vad ca au si un nod rutier pe la mijlocul sectorului cu un drum judetean, oare exista intentii de deschideri partiale? Sau oricum e prea devreme sa vorbim de asa ceva  :D

Dragos_R

Ionut, multumim pentru film si implicit pentru vestea buna.
L-am vizionat de 2 ori la rand, parca nu-ti vine a crede ochilor. Este realmente spectaculos rezultatul in teren, avand in vedere perioada mentionata de Ionut de la începutul lucrarilor. Nu se intrevad obstacole majore pe traseu, asa ca daca mentin ritmul sigur va fi o incantare sa vedem pe forum imaginile cu avansul. Sa le uram spor la treaba celor de la Strabag, sa speram ca vremea va tine cu constructorii in aceasta toamna.  :thumbsup:

horatiu.cosma

Cel puțin la terasamente par 3 clase peste ce ne-a arătat Strabag pe Ungheni-Ogra. În octombrie cred că va fi asfalt pe jumătate din proiect. Probabil au venit în conducerea șantierului niște oameni care se pricep la construit autostrăzi, iar cei de la Ungheni-Ogra au trecut la drumuri județene, în conformitate cu pregătirea  :lol:.


valer

Cum se va face legatura cu viitoare A8? Din ce vad jonctiunea autostrada / drum legatura e in dreptul acelui stalp de inalta tensiune, iar mai departe autostrada nu continua ca sa se poata continua lucrarile fara a mai incomoda viitorul trafic.

miahi

^Eu m-am bucurat ca deja se lucreaza la relocarea acelui stalp - se vede in filmare in planul indepartat spre continuarea A8  :)

stangabriel

#25510
Super filmare cu Strabag.

Observatii :

Filmarea a inceput de la seminodul Leordeni datorita limitarilor de la aeroport ?  Cum arata santierul pana la autostrada deschisa ?

Pe la Minutul 4 , e zona de schimbare de la autostrada la drum cu 4 benzi. Se vede in dreapta stalpul nou de electricitate culcat ?

La trecerea de la Autostrada la DN, oare cu ce viteza poate sa fie abordata curba ? Nu am gasit in planuri marcajele si semnalizarea.

Pagina cu planurile.

http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=6.13635

Multumesc.

Plan cu legatura cu A8:

http://i.imgur.com/fbsHjPJ.jpg



miszlik

Mi se pare ca primele doua-trei secunde sunt filmate spre vest. (spre lotul deschis).

horatiu.cosma


Ionut

Da, în primele secunde se vede nodul aeroport/ Ungheni.

realfanady

Ce frumos ar fi sa fie gata macar pana la seminodul cu DJ 151D.