Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 19 Guests are viewing this topic.

avumit

Printre atatia aktori, pizzari, strocari si ce o mai fi, pacat ca nu le-au dat loturile in urma cu 2 ani. Ce aveam de pierdut? Selina era pregatita sa duca la bun sfarsit loturile. Ce nu pricepe lumea, ca axistau bani, atunci, probabil si acum. Aceste comunitati se ajuta. Punct.

voicul

Nu prea are rost sa ne uitam prea mult in trecut, ca asa termina pana acum Bechtel, pe multi bani, dar era gata.

Eu astept o veste cu semnarea Chiribis - Biharia.

perded


pasadia

^ În poza aia de la Selina, în loc de București și Brașov ar fi trebuit să treacă Odessa si Iași, nu? ;)

Sau altfel spus, mă amuză inconsistenta lor: pe deoparte în toate actele e trecut ca proiectul Brașov - Borș, Brașov e trecut pe toate indicatoarele, dar pe cealaltă parte toată lumea știe că conform MPGT-ului nu va mai exista nici o continuitate și că un sfert din proiect a dispărut în totalitate.

Allex

^Pai la optimizari fata de proiectul/SF(?) initial schimbarea indicatoarelor nu contribuie la reducerea cheltuielilor, deci de ce ar face-o? In rest, de acord cu tine ca se justifica mai degraba Iasi decat Brasov pe indicatoare. Odessa... inca nu (pentru cel putin urmatorii 20(?) de ani).
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

ivladbogdan

Chestia cu Brasovul nici eu nu o inteleg. Bucuresti da, ok, e capitala tarii, dar Brasov pus in granita pe A3, nu prea. Bine, daca e s-o luam asa, peste 20-30 ani intri in tara pe la Bors, vii continuu pana la Turda pe A3, la Turda ori o iei spre Targu Mures si apoi spre Iasi, ori o iei pe A10 si apoi Sibiu -> Brasov sau Sibiu - Pitesti - Bucuresti.
Eh, vise. Sper sa apuc vremurile alea, desi nu sunt inca batran.  :D

naivu

Bine punctat @pasadia  :D Pe de alta parte, nu poti trece Odessa si Iasi care vor fi pe autostrada peste minim 10-20ani  :lol:
Totusi ca sa nu fim rai, scriptic, cele 4 localitati sunt toate pe A3 (si, daca ne ingrijim sanatatea, la un moment dat vom auzi ca s-a facut si Brasov-Fagaras-Sighisoara-TgMures; dar nu sunt sigur ca vom mai intelege despre ce e vorba  :()
Cel mai corect era sa scrie doar TgMures si Cluj (eventual si Bucuresti pt ca e capitala); sau nici macar atat, pt ca mai sunt 177 km de la Biharia la Nadaselu!

GML

Sunt ceva planuri pt. Targu Mures-Fagaras in urmatorii 10 ani?

voicul

Este anulat pentru moment Targu Mures-Fagaras. Poate peste 10 ani reapare pe tapet.

Hercule

Anulat oficial, in MPGT? Sau e concluzia discutiilor de aici de pe forum?

Eu inca mai sper sa nu ramanem cu o gaura in A3 la momentul in care va fi gata A3 Bucuresti - Brasov si A3 Targu Mures - Bors. Desi pana atunci va trece mult timp...
Deșteaptă-te române!

voicul

Suspendat pe termen nedeterminat, pentru moment. Asa era mai corect  :D

pasadia

Nu mai sperați aiurea. Renunțarea la acea bucata e sigură, clara și definitiva. Nu de alta dar oricum, daca va fi depusă pe masa că proiect, mă aștept să aibă un alt traseu.

Doar că în acte nu fac modificările necesare. Ai indicatori tehnico-economici, fise de buget și o mulțime de alte detalii care inca sunt păstrate ca și cum contractul din 2003 ar mai fi in vigoare.

PS: și da, tocmai pentru că s-a renunțat la această bucată cred că ar trebui insistat cu proiectul centurii Sighisoara. Adică mno, dpmdv cred că e acum printre cele mai mari centre urbane unde nu exista nici o soluție noua pentru traficul de tranzit.

naivu

Este concluzia logica a deciziei de construire a A10. In MPGT din septembrie 2016 nu mai apare, apare DN13 actual (https://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=251.msg162979#msg162979). Imho, e posibil sa-l faca, dar nu mai devreme de 20ani.

transporter

Hai ca Sighisoara - Fagaras nu e necesar pe moment dar Targu Mures - Sighisoara ar fi chiar util pt ca ar lega resedinta de judet cu Sighisoara. Plus ca stim cu totii cum e drumul intre cele doua orase, sate cu copii pe drum, curbe si serpentine, etc. Poate nu e necesara momentan o autostrada dar ceva drum rapid ar fi de dorit sa se faca pe termen mediu.

Vlad94

Pentru a nu fi un gap atat de ciudat, s-ar putea introduce indicativul A3 pentru Bucuresti-Sibiu si tronsonul Bors-Targu Mures sa fie redenumit A8. Scuze de off topic