Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 18 Guests are viewing this topic.

realfanady

Pe Chiribis - Biharia ce se va intampla? Ori Strabag ori nimeni? Am inteles ca Trameco nu si-a prelungit/depus ceva garantii, deci altfel spus s-a retras. E adevarat? Teoretic castiga Strabag?

Dominik

Ok sa castige Strabag, dar cand se anunta odata ? cat pot sa o lalaie CNAIR cu acest lot ?  >:(
You're in Steelers Country

horatiu.cosma

Ar fi un exercițiu util să intrăm când avem astfel de nelămuriri pe Sinteza Autostrăzilor și să vedem stadiul la zi al proiectelor, nu să întrebăm exact aceleași lucruri tot la 2-3 săptămâni. Chiribiș-Biharia e blocat în acest moment, instanțele nu funcționează pentru astfel de spețe până pe 15 mai.

Dagda

Litigile privind achizitile publice se pot judeca, s-a dat pe 30 aprilie o derogare...
pentru procesele deja amanate trebuia ca CFR, CNAIR, etc sa ceara judecarea proceselor in perioada asta, dar nu prea au facut-o desi puteau inclusiv pt procesele amanate anterior deciziei sa ceara devansarea termenului de judecata.



http://www.unbr.ro/wp-content/uploads/2020/04/Hotararea-Sectiei-pentru-judecatori-nr.-707_30.04.2020_2020-04-30.pdf

NGC

Quote from: Gendan on May 11, 2020, 03:44:39 PM
Nu stiu cine mai urmareste, dar pe Chiribis - Biharia inca suntem la CAB.

Stati linistiti, va tin la curent. ;)

realfanady




Powered by API/PUM imgur uploader


Pentru Alpenside erau 2 valori, nu am inteles ... nu ma intrebati. Cred ca nici ei (CNAIR) nu au inteles :-))  Am luat valoarea mai mare.

voicul

Si la Astaldi e suspect, dar mai important e ca termina curand.

raulbogdan23

#23092
https://www.g4media.ro/cnair-a-decis-sa-construiasca-in-regie-proprie-nodul-de-la-chetani-de-pe-autostrada-transilvania-ar-trebui-sa-fie-gata-in-doua-luni.html

Quote
CNAIR a decis să construiască în regie proprie nodul de la Chețani de pe Autostrada Transilvania. Ar trebui să fie gata în două luni.

Nodul de la Chețani, fără de care nu pot fi deschiși traficului în această vară cei 18 kilometri de autostradă dintre Iernut și Chețani, la care lucrează italienii de la Astaldi și care sunt aproape gata, va fi construit de angajați ai Companiei de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), au declarat pentru G4Media surse din CNAIR.

...

Sursele G4Media spun că Straco a fost de acord cu scoaterea nodului de la Chețani din contractul lor.

"A fost cu acceptul lor. Noi am dat dovadă de maximă înțelegere și îi sprijinim în continuare plătind facturile la 7 zile", au precizat sursele citate.

Însă, în condițiile în care Straco nu va demonstra că are capacitatea să reia lucrările în forță pe lotul Chețani-Câmpia Turzii, se poate ajunge la rezilierea contractului cu ei, au mai adăugat acestea.

Am pus ce e mai important din articol.

@CNAIR pe cand si un comunicat oficial?

raulbogdan23

Cam atat ar fi de lucru.

Banuiesc ca fac doar partial nodul sau ar putea in 2 luni sa termine tot nodul Chetani?





SergiuSerj

Intrebarea este: O sa fie gata in doua luni? Sau depinde doua luni de cand vor ei.

Zilele urmatoarea o sa am un drum pe la Chetani si sunt curios daca va aparea cineva in teren

mircea

Două întrebări mari și late:
- de ce au lăsat structurile la Straco fiind evident că nu au cum să le termine?
- ce vor face când DRDP-urile vor avea gata totul și structurile nu vor fi gata?
Nu vreau să mai întreb ce nu luat totul în brațe de acum 4 luni, ca acum să se apropie de finalizarea nodului, chiar și cu un ritm mai bugetar de execuție.

alinuttt

Păi structura necesară pentru darea în trafic a nodului mai are nevoie doar de hidroizolație și asfalt. Nu e nevoie să fie gata structura de pe amplasamentul autostrăzii.

Hercule

#23097
In articol se zice ,,Straco va finaliza doar cele două structuri de pasaje mici de pe bretele". Care sunt acelea ca nu inteleg? Bretelele de iesire/intrare de pe A sau ale nodului cu DN?

VV @Mircea: asa m-am gandit si eu, dar exprimarea din articol e de toata jena. Zici ca toti agramatii au ajuns jurnalisti.
Deșteaptă-te române!

mircea

Peste DN și cea de pe aliniamentul autostrăzii ( breteaua trece pe sub A).

pentium10

cred ca se refera chiar la doua podete, notat 3 si 4 in poza

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures