News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 13 Guests are viewing this topic.

Ionut

Din declaratia aia tu ai inteles ca se va semna cu Constructii SA? Stai asa ca mai dureaza. A zis ca declara castigator. Sa vedem daca vor fi sau nu contestatii. (Dar da, de acord, ei vor fi declarati castigatori.)

Ionut

Legat de Bors-Biharia, eu nu cred ca poate fi gata pana la final de an chiar cu un constructor gen UMB. E totusi un nod trompeta dubla de facut. Avem acolo niste structuri de facut si practic inca nu sunt incepute. Iti trebuie cam 9 luni de zile sa faci un pasaj, respectand timpii tehnologici si luand in considerare toate circumstantele (vremea, de exemplu). Uitati-va la ce face Astaldi la Iernut - inainteaza bine, dar tot dureaza pana ridica pilele, pana pun grinzile etc etc etc.

oc7avian

QuoteMinistrul Transporturilor Răzvan Cuc a menţionat că Guvernul României îl va ajuta pe constructor să realizeze acest obiectiv prin programul de accelerare.
"Adică îi vom pune la dispoziţie fonduri suplimentare faţă de valoarea contractului, pentru a putea mări şi capacitatea de lucru, ca să lucreze şi în timpul nopţii şi să-şi aducă utilaje suplimentare."

Declarația asta nu e un pic problematică? Fac licitație pe X luni, câștigă un constructor cu prețul cel mai mic, apoi fac o afacere ca el să lucreze și noaptea pe mai mulți bani. Câți? Nu mi se pare clar deloc. Există precedent în care suma aceasta se bazează pe niște coeficienți (adică proporțional cu creșterea costurilor pentru constructor)?

Mi se pare normal ca astfel de condiții să existe în caietul de sarcini, nu să fie renegociere ulterioară.

mmv1

#20628
^^
Si daca nu vor termina, si clar nu vor termina, e bine sa-si propuna asta...Un video facut de antreprenor postat azi https://www.facebook.com/498009396954656/videos/533479033850105/

Ciprianul

Nu au cum sa termine. Doar la acel nod au inceput ceva sa miste,in rest spre Bors doar decopertari. Si pe traseu sunt niste structuri de facut de care nu s au apucat deloc.
Ministru Cuc vorbeste dar nici el nu cred ca nu stie ce vorbeste.
Mie imi este cumva teama ca nu stiu exact ce resurse financiare are Selina sa duca acest proiect pana ce vor primi ceva avans.
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

voicul

De parca Cuc ar sti vreodata ce vorbeste. Doar ca tot vorbind le mai si nimereste.

Important e sa lucreze si sa nu dea faliment. Ca termina cu 2 - 3 luni dupa unguri ... detalii.

pbh

#20631
^
Citez exact din declaratia cucului: "....prin programul de accelerare. Adica ii vom pune la dispozitie fonduri suplimentare fata de valoarea contractului pentru a putea si mari capacitatea de lucru pe care o vor avea, sa lucreze si in timpul noptii, sa aduca utilaje suplimentare, tocmai pentru a se incadra in termenul pe care acest constructor si l-a asumat"
Este o ineptie care poate fi atacata chiar in instanta de alte firme implicate in constructii de acest gen sau o autosesizare a unor autoritati competente. De acum licitatiile vor fi castigate doar de firme fara utilaje si oameni suficienti iar daca chiar se doreste respectarea termenului contractual/asumat mai scoateti bani fraierilor....

Ionut

Vă rog NU MAI DATI QUOTE degeaba. Si va rog nu mai comentați toate ineptiile debitate de un cretin incompetent aflat în campanie electorală.

Dominik

You're in Steelers Country

Hercule

La supratraversarea de la Chetani se asambleaza macaraua pentru ridicat grinzi:



Scuze pentru poza slaba, m-a luat prin surprindere. Pe restul lotului n-am observat nici un avans fata de luna trecuta.
Deșteaptă-te române!

ciprebbe

De miercuri se vrea ridicatul grinzilor....
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Sper si mâine să avem o ridicare. Dar nu de grinzi.

Ciprianul

Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

danutzu_1069

@Ionut, si nu pe A3 ci la Bucuresti....

elphax