Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 9 Guests are viewing this topic.

alexandruduma

Da, filmarea lunga e de pe la 9 dimineata, atunci se pregateau de asfaltare. La 13 cand am terminat si m-am intors spre Cluj am filmat asfaltarea.

florin74

Marcajele sunt făcute. Cat de curând se va devia. In alta ordine de idei furnicar de masini si utilaje la Astaldi pe tot lotul, dar mai ales in zona Iernut.  Eu cred ca sfarsit 2019 începe sa devina din ce in ce mai fezabil. Sa tina si vremea cu ei.

dragos76

Și eu am zis acum câteva zile că pare cam din scurt făcută devierea, pe partea cu C Turzii. De curios m-am uitat pe maps, și pare că ar fi cam 100 de m distanța de unde începe devierea (și va începe și pasajul peste A) până la a doua line/pilă, cea de lângă corpul autostrăzii. Dacă ziceți că pilele ar fi de 6m, iasă o pantă de 6%... cam măricică, zic eu.

Ionut

Cei de la Astaldi o sa-si faca multi, multi fani daca reusesc sa termine in 2019 lotul Iernut-Chetani. Inclusiv pe mine ma vor avea fan declarat. E foarte, foarte greu, dar nu imposibil. Astaldi e printre cei 2-3 constructori care ar fi in stare sa faca minunea. Intr-adevar, trebuie si vremea sa tina cu ei (mai ales la toamna) si sa-i tina si balamalele financiare. Mie mi se pare incredibil cat de bine s-au miscat cu relocarile LEA din zona Termocentralei Iernut. Mai au acolo doar o LEA de inalta tensiune, in rest sunt toate mutate... fantastic. Ma uimeste normalitatea...

AFC

^ Daca termina si eu devin fan-ul lor :D
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

survola

Eu SUNT fanul lor de când au reușit să termine A2, au făcut o treabă excelentă acolo, între Cernavodă și Constanța.

Earthchild

Quote from: horatiu.cosma on April 03, 2019, 11:52:38 AM
^
Ar putea crea un joint-venture și cu Skanska, Bechtel, Colas, CCCC China etc. Practic orice constructor din lume poate crea un joint venture cu orice constructor din lume, dacă își doresc. Care e scopul mesajului?
Un partener pentru Straco care sa poata asigura un cash-flow fara sincope, pana la incasarea fiecarei facturi emisa catre CNAIR.

TibiV

OK.
Dar ce putem face noi, PUM, in sensul asta?...
Sunt firme private, este strict treaba actionarilor.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

mmv1

O tacere asurzitoare si "remarcabila" prin caracterul ei generalizat se lasa peste bucata Cristian Rasnov din A3...

Dagda

^
Nu prea exista interes pentru tronsonul asta... nici constructorul nu exceleaza...


bgd77

Am auzit azi dimineata la radio ca a alunecat din nou terenul pe A3 intre Gilau si Nadaselu si ca ar fi ajuns pamant/pietre pe carosabil. Stie cineva mai multe detalii?

tom

@bgd77 da, era o alunecare deja in weekend pe sensul de mers catre Gilau

ciprebbe

Rezolva DRDP materialul daca se scurge pe A, UMB-ul zice ca asteapta sa se stabilizeze zona....... (pana cand??? )
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

TibiV

Din punct de vedere geologic, o formatiune de 50.000-100.000 de ani poate fi considerata "foarte tanara".

Tu vrei sa o rezolvi cand nici nu a apucat sa duca biberonul la gura?!?!....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)