Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 16 Guests are viewing this topic.

delacroix


paulmare

#17836
La petricani au inceput la retelele de sub prima banda de circulatie, acum au o bucata destul de mare inceputa spre pipera, santul are 4 perechi de palplanse la scut, cred ca asta e bottleneck-ul lucrarii
La popasului au inceput canalizarea, trebuie sa deverseze in bazinele de retentie care sunt sapate si pietruite deja
Nu stiu cat trebuia sa fii lucrat euroconstruct la ciot, aktor singur are putini oameni si putine utilaje, intr-adevar bine organizati, sper sa aiba Sova dreptate si sa termine in noiembrie - desi sunt multe maruntisuri ramase in doua luni

Ionut

Partea buna este ca trebuie sa rezolve maruntisurile care trebuie executate acum si sa le lase pe-alea pe care le pot executa sub trafic (fara sa incurce) pentru mai incolo, dupa ce se deschide. Posibil este, trebuie sa mai si vrea. Nu cred ca va fi gata (de deschidere) in noiembrie, ci undeva pe la inceput de decembrie. Dar e fezabil in continuare pentru 2018.

spanak

la racordul cu Petricani azi se muncea cu spor si voiosie. Aproape tot terasamentul era la nivel, pregatit pentru borduri si asfalt. Poate Aktor vrea sa-i faca o surpriza lui Sova?!

Ionut

Aktor trebuie sa-si respecte blazonul (si-asa puternic sifonat in Romania) si contractul, nu sa-i faca surpriza lui Sova. Ca nu a platit Sova autostrada asta cu banii lui.

spanak

#17840
surpriza in sensul ca trebuie sa gaseasca alt motiv ca sa-si dea demisia..... :)

panda_no 5

Vizita inopinata , a mea  :lol:, pe bucata in lucru pina la pasaul peste calea ferata.
Abia acum se poate spune ca se vede miscare pe tronson.
Multe maruntisuri rezolvate, stalpii de iluminat montati, doar partea verticala fara lampi, se lucra la terasamentul de sub linia electrica recent ridicata, s-au montat ceva parapeti la pasajul de peste Popasului, se lucra intens si la rampa de peste calea ferata.
Toti oamenii si echipamentele erau de la STRACO!
Cred ca pina la sfarsitul lunii ar putea asterne primul strat pina la celea ferata.

Ionut

Utilaje Straco? Interesant. Sunt in apropiere la Fabrica de Glucoza. Nu as zice neaparat ca sunt prieteni cei de la Aktor cu Straco, poate doar asa, de conjunctura. Uite cum te poti mobiliza repede. Hai ca sunt semne bune, poate reusesc sa nu se faca de cacao (mai mult decat s-au facut deja pe A10).

spanak

a, si celebra concavitate din sectiunea finala catre Petricani, dupa ochiul meu a cam disparut....ma insel?

carutasul

păi ce contează să fie prieteni, contează să se înțeleagă la preț :) Și așa STRACO n-are ce lucra la Domnești, sau cel puțin așa înțeleg...

voicul

Nu prea lucreaza nici peste strada la FDG.
Partea buna e ca Straco are oameni si utilaje (mult mai multe decat Aktor).

Sa iasa bine si repede :)

Deja ar fi buna o filmare ca s-au cam schimbat multe lucruri.

Ionut

Poate săptămâna viitoare iese o filmare. Vedem si cum e vremea.

panda_no 5

Saptamana asta nu merita filmarea dar saptamana viitoare da.
Va tin la curent de la sol pina atunci.

spanak

daca iese o filmare aeriana poate nu ar fi lipsit de interes sa vedem si ce se intampla pe FdG

paulmare

Azi la 7.15 la petricani era plin de utilaje 😊 s-ar putea sa vrea aktor sa termine si sa isi ia banii pe ciot
Bottle-neckul cred ca sunt tot retelele de sub prima banda de pe petricani, a mai aparut un sant