News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 24 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

La Straco din cate stiu CNAIR nu vrea sa plateasca lucrari de anul trecut pentru arheologie (situri suplimentare fata de SF), sumele pentru auditul de siguranta rutiera, cei 50-60 de metri nefinalizati de Bechtel la C.Turzii, ceva consolidari suplimentare ale terenului de fundare fiindca a fost mai prost decat zice SF ul etc. In plus, si inginerul EGIS inteleg ca provoaca nemultumiri la certificarea lucrarilor (asta e pentru toti constructorii de pe Transilvania). In total, vreo 20 de milioane de lei are paguba Straco.

GDPR

Pai nu se poate plati nimic fara un act aditional la contract. Si stim ca ceneaireul fuge de aditionale ca necuratu' de tamaie. Ptiu drace!

horatiu.cosma

Păi atunci poate e mai bine să rupem pisica de ambele părți, că altfel o să o ducem în stilul ăsta melcian în continuare. Dacă CNAIR se ascunde și nu plătește, constructorul suspendă lucrările. Dacă Aktor, pardon, constructorul nu lucrează deși are front de lucru deblocat, penalități. Nu ar mai trebui să tolerăm ciorba asta în care se scaldă ambele părți, fără vreun interes de a merge mai repede înainte.

rekul

Legat de Straco mi-am adus aminte de sedinta din Parlament cand reprezentantul lor zicea ca: ,,Domle'....Noi nu avem nicio problema, toate contractele le-am dus la indeplinire , nu am avut intarzieri etc". Toti constructorii s-au plans pe buna dreptate de multe neajunsuri, iar singurii care nu avut nicio obiectie, zicand ca pentru ei totul merge struna au fost cei de la Straco. Pe A3 unde au ofertat la un pret foarte mic, au consultant Egisul care pune accent pe calitate din ce stiu eu si nu le certifica lucrari slab calitativ.  Poate pe alte contracte au avut o altfel de consultanta, insa pe A3 nu prea le merge dupa cum vor ei. Ramane de vazut cum vor evolua lucrurile. Eu sunt destul de rezervat in privinta acestui contract

florin74

In seara asta s-a dat drumul la cirvulatie prin devierea de la Hadareni.

pentium10

este si giratoriu? sau doar deviere?
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Ionut

Giratoriu included. :)

Poze de azi.








panzer

Sau Straco gandeste "strategic": termina ailalti 3 si toti subcontractorii din zona vor avea preturi mai mici.

Vice33

La Gilau care mai este situatia...?

alexandruduma

Aflăm duminică. Chiar nu are rost filmare tot la 2 zile, TS nu ne da motive de îngrijorare.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk



TibiV

La Tirrena se vede ce mult a insemnat ridicarea grinzilor... ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

realfanady

Dada, insa Straco ... destul de dezamagitor  :((

spanak

privind graficul intocmit de Partenerul Serios deduc ca ar mai fi un an de zile pana la finalizarea A3 la intrarea in Bucuresti?!

voicul

Din grafic asa se cam intelege 1 an.
Din alocarea bugetara 2 ani.

Cum nu reusesc sa mute 2 stalpi - never  :(