News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 31 Guests are viewing this topic.

SILVIUFG

Quote from: Ionut on June 07, 2013, 10:41:34 AM
In octombrie vor sa anunte castigatorii pe Comarnic-Brasov... oho. Deci, sa zicem ca asa ar fi. Ar trebui vreo 3 luni sa vina cu banii. Apoi abia prin primavara vor putea incepe sa lucreze cum trebuie. Deci aprilie 2014... plus vreo 3 ani la cat de greu este segmentul. Sa vedem ce va fi, eu sunt sceptic pana nu vad prima "sapa".

Putem vorbi si in cazul asta de eventuale constestatii??? Ma scuzati dar nu stiu cum e cu PPP-ul.

CornelB

Se lucreaza tare de tot pe A3 dinspre CB spre oras.
Tocmai am venit din zona, la pasaj e treaba serioasa, iar utilajele sunt insirate pana in Popasului.
La Popasului s-a ridicat restrictia de intrat cu masina si... a aparut cabina alba a paznicului.
Mai sus 100 de metri, erau un compactor si un utilaj cu lama care netezeau pietrisul.
Va pun mai tarziu, niste poze facute cu telefonul iar maine dimineata sunt acolo cu camera foto. :)

Ionut

Multumim, Cornel! Eu tot nu inteleg de unde bani... :o

Eurocopter

Pai s-au alocat 30mil. EUR sau cat pentru Bucuresti-Ploiesti, de ce nu ar fi bani? Ar trebui sa acopere finalizarea pasajului peste CB plus cei 4km pana in Popasului.

stangabriel

Dupa ce termina pana la Popasului,oare vor cara grinzile pana dupa Popasului sa dea drumul la tot nodul? Sa fie 6 benzi pe deasupra CB.

teocharis

sa speram ca vor avea intelepciunea sa NU descarce A1 in Popasului si E. Racovita

CornelB

#1626
Dragi baieti si fete (sper ca sunt si fete pe forum sau macar ne urmaresc din off). :lol:
Daca postul anterior v-a indus intrebari, curiozitati sau asteptari, aflati ca am mai facut odata traseul birou (F.de Glucoza)-Popasului-Racovita-pasaj A3/centura.
M-am ghidat dupa principiul "nu lasa pe maine ce poti face astazi"! :lol: , insa m-am dus pregatit cu camera foto iar... acolo unde obiectivul n-a putut patrunde, a patruns binoclul! :lol: Alta treaba!

Bun, incep cu pozele facute cu telefonul la prima tura de santier.

Ghereta paznicului din Popasului:





La a doua tura, profitand ca nu eram cu masina mea  :lol:, ci cu a unui prieten si pe deasupra 4X4 (masina, nu prietenul) am intrat in santier.

Ei si acum partea cu adevarat interesanta:mi s-au confirmat doua presupuneri, facute la ultima sedinta foto in zona.

Prima: sapaturile cu excavatorul pe lateralul terasamentului sunt pentru scurgere/canalul colector al apei de pe autostrada.




Excavatorul sapa in continuare spre Popasului, muncitorii din poza de mai sus betonau in urma:


Canalul/santul colector:



Mi se pare  mie sau terasametul a mai fost inaltat de la ultimele poze facute acolo?


A doua presupunere: da, masina de asternut asfalt era folosita la asezarea de balast stabilizat!
In poze poate nu o sa vedeti clar, insa cu binoclul am vazut la fix ce faceau:


Aici se vede mai bine masina de asfalt, in spatele basculantei cu bena ridicata.Eu am vazut-o in detaliu, inclusiv cu balastul in cupa:



Important! Lucrau tare la rambleu, dupa cum puteti vedea si in poze. Cum au rezolvat problema cu linia electrica din fata lui: au ridicat-o mai sus, cu o prajina fixata in mijlocul rambleului ( se vede in poze daca va uitati atent). :lol:

penad2007

Multumim Cornel de poze. Sper sa tina minunea. :)

CornelB

Va dati seama ce fac maine? Dimineata la 7.00, casca, manusi si bicicleta, ma duc la stana sa cumpar lactate. :lol:
Nevasta-mea ma bate la cap, ca vrea sa manance un cas proaspat si urda dulce. :madwife:


reed

http://goo.gl/maps/eMGEa   :lol: imi plac panourile de iesire de pe autostrada

florin74

Quote from: reed on June 08, 2013, 07:47:10 PM
http://goo.gl/maps/eMGEa   :lol: imi plac panourile de iesire de pe autostrada

Cand sunt la socrii (sunt din Luna), copiii mei se dau cu bicicletele sau cu rolele pe cei 400 metri (fiecare pe cate un sens), le-am spus ca asa ceva numai in Romania se poate intampla!

Ionut

Pe bucata aia s-au organizat si liniute LEGALE acum un an sau ceva de genul. Si cine stie cate liniute ilegale s-au facut...

lucianxx9o

#1632
^^^Da asa este au fost chiar LEGALE cu politie cu tot  :lol:

uitati ce activatate aveau baietii, :lol: mai harnici ca astia cu masina de la google.

sebba

cica iar vine Sova si ne vorbeste de Bechtel, acu' la 21:00 pe Antena 3
Sailing away! S/Y Haimana

penad2007