News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 27 Guests are viewing this topic.

nrb

Aveți grijă cu laudele firmei, o să fiți taxați ca și "susținători"!!!

ultrasbz

Urmeaza azi in sedinta de Guvern:

PROIECT DE HOTĂRÂRE pentru completarea Hotărârii Guvernului nr.67/2016 privind declanşarea procedurilor de expropriere a imobilelor proprietate privată care constituie coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes naţional ''Secţiunea 2A Ogra-Câmpia Turzii pe teritoriul localităţilor Bogata, Cheţani, Cucerdea, Cuci, Iernut, Luduş şi Ogra din judeţul Mureş şi pe teritoriul localităţii Luna din judeţul Cluj din cadrul obiectivului de investiţii de interes naţional ''Autostrada Braşov-Târgu Mureş-Cluj- Oradea'', precum şi suplimentarea sumei prevăzute în Hotărârea Guvernului nr.67/2016

voicul

Frumos muzeu.

Oare noaptea dau drumul la lumina?

laszlo.robert

Nu ,noaptea e cinema :Amintiri din viitor.
Altfel superb din pacate 10 luni inutil.

ciprinel

Quote from: rekul on November 08, 2017, 09:40:15 AM
Pare a fi o problema spinoasa la minutul 3:30. Se vede si pamantul din excavatii care o ia la vale. Din ce se vede au inceput sa remedieze problema
Acolo problema e remediata de ceva timp. Acum au trecut la ultimele finisaje. Special s-a facut zid de sprijin cu foraje si beton cat cuprinde. Asa ca nu mai vad ce pamant sa o ia la vale.

rekul

ciprinel daca te uiti mai atent iti dai seama ca tot taluzul din partea stanga a fost sapat/decopertat dupa asternerea sistemului rutier, altfel nu ar fi asternut strauturile rutiere sa sape taluzul dupa aceea. Deci este cu siguranta o problema ce a aprarut pe parcurs. S-ar putea ca pamantul acela sa fie cel excavat din taluz. Avand in vedere ca la baza rambleului se vad lucrari de consolidare s-ar putea sa fi aparut ceva probleme de stabilitate a rambleului in acea zona. important e ca se lucreaza si se va finaliza.

ciprebbe

#14571
AVEM  AM !!!

LE:
Ogra(MS)- Bors(BH)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

gdaniel


NGC


Hercule

Bors - Brasov  :D. Eu inca sper ca nu se va renunta de tot la Targu Mures - Brasov.
Deșteaptă-te române!

NGC

Quote from: ciprebbe on November 07, 2017, 09:18:13 PM
Sa va pregatiti de vernisaj, vom face o plimbare la Muzeu si vom vizita o autostrada finalizata.

Daca am observat bine, lipseste peste tot, deci in mai multe locuri, indicatorul de sfarsit de zona cu limitare de viteza pentru banda 2. Exemplu - 07:40.

NGC

Quote from: Hercule on November 08, 2017, 03:22:27 PM
Bors - Brasov  :D. Eu inca sper ca nu se va renunta de tot la Targu Mures - Brasov.

Revizuirea s-a facut pentru Ogra - Bors.

pentium10

E cea mai asteptata stire de 10 ani.

Practic relanseaza tot proiectul A3 pana la granita, se pot emite Autorizatii de Constructii(AC) pe loturile neatacate si contractate. Licitatiile pot fi terminate si atribuite.
Un AM poate contine elemente de siguranta pt mediu pot sa oblige sa se construiasca ecoducte etc.. daca asa e, atunci necesita reproiectare si autorizari suplimentare.
Ramane sa publice undeva sa aflam exact ce s-a avizat.

Pentru judetul Mures inseamna ca nodul Iernut poate primi AC - adica sanse reale ca in 2018 T3 sa circulam pe autostrada intre Nod Aeroport - Nod Iernut.
Si segmentele neatacate de Astaldi si Straco pot deasemenea primi AC. O data ce este AC si ordin de incepere Astaldi se poate apuca de dublul viaduct de la Bogata, si Straco de lotul Chetani -> Campia Turzii.
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

NGC

Cauta putin mai in spate ca am scris eu despre draft. Acolo gasesti tot ce trebuie.

Ionut

Si uite asa Bors-Ogra (fara segmentele atribuite/construite, evident) devine autostrada cu sansele cele mai mari de implementare, mult inainte de Sibiu-Pitesti, de exemplu. Asteptam AC...

^^ E greu de crezut ca nodul Iernut va fi gata in 2018, cu atat mai putin in T3 2018...