News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

Europiu

Foarte fain, Cip, amăndouă filmările!

Două întrebări: (1) Cum se simte pe unde e gata? (2) A fost secetă în zonă? Că eu îmi aminteam mai verzi debleele alea.
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

Iceman


TibiV

#13847
Hai sa postez si eu o filmare de la capatul celalalt al A3.
Este o filmare "cab view" din tramvaiul 36 Pipera-Republica si a fost "urcata" pe youtube astazi.

Pentru noi prezinta interes vreo 5 minute foarte interesante:
- la 05.30 tramvaiul ieste de pe Dimitrie Pompei si face dreapta pe Petricani
- la 06:05 se vede breteaua de iesire de pe A3 spre Pipera / bariera CF800. Vedem kilometrul zero al A3.
- la 06:28 tramvaiul opreste in statia "Sos. Fabrica de Glucoza" unde sta 10 secunde - urmariti in stanga traficul de pe Soseaua Petricani.
- intre 06:45 si 10:50 (unde tramvaiul face dreapta pe Lacul Tei) puteti admira coada masini de pe Petricani.

Asa ca optimismul celor care spun ca nu va fi nici o problema cu intrarea de pe A3 in Bucuresti nu prea pare intemeiat...
Si, atentie, filmarea nu este facuta in "rush hour", ci undeva pe la ora 19 sau mai tarziu - soarele se vede printre copacii de pe malul lacului,  un pic deasupra orizontului.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

paulmare

#13848
Plansa nu e cu grinzi directe


(aici e imagine, de la un post mai vechi)
http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=6.11505
Nu cred ca s-a schimbat ceva - cele doua culei au fost calculate cu pilon central, in zona aia sunt si cele mai mari acceleratii de varf pentru normativul cu seismica, eu personal cred ca lucreaza doar cu ce contractori sunt acuma langa calea ferata, care o sa isi mute sculele dinspre calea ferata sa faca si pilotii in interiorul sensului giratoriu

Nu inteleg de ce firmele primariei voluntari, electrovol si televol systems nu au mutat retelele aeriene inainte de a face giratoriul - din cauza stalpilor racordurile pe directia pipera voluntari au fost contra naturii si acuma trebuiesc demolate,
Nu inteleg nici de ce enel mai are sub tensiune linia aceea aeriana unde a fost incendiu de la basculanta, unul din motivele invocate pentru intarzierea de la pipera tunari a fost enel care ar fi ingropat toate reteaua din zona, daca mai trebuie si aceea relocata - cine stie cat o sa intarzie

(soferul ala de dambovita cu incendiul ar merita un premiu la darwin awards http://www.darwinawards.com/darwin/ poate il nominalizeaza careva, in otopeni un specimen asemanator a omorat doi oameni conducand cu bena ridicata sub un pasaj pietonal, de data asta daca o patea el poate ar fi fost invatatura de minte pentru soferi sa nu mai conduca cu bena ridicata, si pentru sefii de lot sa marcheze cum trebuie punctele sub linia de medie tensiune)

ticker

@paulmare: era in Tancabesti, nu in Otopeni.

paulmare

august 2018 scrie si aici - asta e realist daca mentin ritmul asta si nu mai apar surprize gen ceva avize de la cfr, pandele, vreo grinda deteriorata din alea stocate etc
Impreuna cu pozele lui panda_05 de pe forum :)
http://www.economica.net/autostrada-bucuresti-ploiesti-primul-strat-de-asfalt-la-kilometrul-0-se-lucreaza-si-noaptea-foto_142034.html


GDPR

^Ma rog, la Economica amorsa bituminoasa peste balastul stabilizat s-a transformat miraculos in asfalt.  :lol:

TibiV

Daca este negru si miroase ca asfaltul, atunci e asfalt !... ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

panda_no 5

Intre timp
Este asternut balast stabilizat pe tronsonul dintre rampa de coborare de peste str Popasului spre  Bucuresti si ripa din camp pe un sens toate cele 3 benzi inclusiv racordul cu breteaua
Pe celalalt sens e aproape gata si a treia banda
Au aparut depozitate si europaleti cu bordure ceea ce ma duce cu gandul ca le vor monta curand.
Se lucreaza in continuare la coloanele forate dar cred ca vor depasi termenul de 15 septembrie.Casa darapanata inca nu a fost demolata.
S-au asezat borduri pe zone intregi pe bucata de la intersectia cu str Petricani
Veste cea mai proasta : s-a blocat total accesul cu blocuri de beton pe rampa de sub reteaua electrica de inalta tensiune. Nu se mai lucreaza nimic pe toata rampa!!!!!!!!!!
Daca se va sta dupa rezolvarea relocarii ......... avem de asteptat.


panda_no 5

Cum arata A3 la intersectia cu str Gherghitei cred ca ati vazut in seara asta la stirile Pro TV.

Mai jos sunt citeva poze cu ce v-am spus in postarea anterioara
Breteaua care duce dinspre str Popasului spre Bucuresti

32 (1) by florin_apo,

32 (2) by florin_apo,

Zona in care a ars camionul si rampa la care nu se mai lucreaza deloc.
La stirile Pro au spus ca relocarea retelei electrice se va face pina la sfarsitul lunii.Nu prea imi vine sa cred.

32 (3) by florin_apo,

Balastul stabilizat asternut in continuarea bretelei

32 (4) by florin_apo,

Balast stabilizat cat vezi cu ochii. Latimea unui sens este de cel putin 13 metri masurati de mine cu piciorul. Deduc ca breteaua se racordeaza cu A3 pe o lungime apreciabila.

32 (5) by florin_apo,

Spre Popasului

32 (6) by florin_apo,

In partea cealalta se pare ca si-au dat seama ca se circula pe tronson pentru ca acum l-au inchis de tot.

32 (10) by florin_apo,

Rampa de urcare dinspre centura aproape la cota

32 (11) by florin_apo,

In zona cu coloanele forate nu am putut ajunge din cauza unei haite de caini :D



myid



Deși în filmare se văd progrese considerabile față de ultima noastră filmare, considerăm că termenele avansate de CNAIR și MT referitoare la deschiderea secțiunii pană la sfârșitul anului sunt super-optimiste și nu sunt în concordanță cu realitatea din teren .
Datorita accelerării lucrărilor în ultimele săptămâni credem cu tărie că în cadrul CNAIR, MT și în birourile constructorului sunt avansate propuneri de deschidere parțială, chiar dacă lucrările nu sunt finalizate complet.

Enjoy :)

voicul

3.3 km sunt gata de zeci de luni si nu deschid nimic.
Parerea mea: nu semneaza special podul de la Gilau, ca nu cumva sa fie obligati sa deschida ceva ... la anu.

Nimic semneaza, nimic fac, nimic deschid.

panda_no 5

Din ce am mai vb cu cei din santier nu au cum sa deschida la intrarea in Bucuresti nimic pina la sfarsitul anului.
Sunt niste etape tehnologice peste care nu au cum sari.
Poate pina  sensul giratoriu de la Popasului . Poate?

TibiV

Poate dupa ce largeste domnul Firea str.Popasului la 2 benzi/sens...

panda_no 5,
esti din zona, stii prea bine ce ar insemna pentru circulatia din zona deschiderea pana in Popasului.
Cei de pe A3 vor fi foarte nervosi, localnicii vor fi de-a dreptul disperati.

Nu este o solutie sa aduci o autostrada pe o strada cu o singura banda pe sens, care oricum este "ambuteiata" in fiecare dimineata si in fiecare seara...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

voicul

Eu nu cred nici in deschiderea intre Petricani si Gherghitei ce pare gata vreo 50%. Si asta ar elibera din trafic.
Probabil o sa zica ala Oprescu: din A3, ca sa intrii pe Fabrica de Glucoza, trebuie sa faci in aceasi intersectie, usor stanga si usor dreapta ... si romanii nu sunt obisuiti cu asa ceva.

Dar cu ocazia asta intreb: se vede o casa pe acest traseu - min 4.00. Ce probleme sunt acolo de nu e daramata?