News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 26 Guests are viewing this topic.

TibiV




Uite ce aproape este giratoriul de str.  Ghergitei...







Hai sa vedem si invers...
Cand iesi din Bucuresti spre A3, venind pe Gherghitei...
Cu 10 metri inainte de strada Toporului (este undeva pe dreapta) vei vedea asta...

Apoi asta... Aici chair avem o bucata de gard lipsa...

... lipsa utila pentru forumistii fotografi...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

#12526
Si la final, km 0 (kilometrul zero) al A3... Soseaua Petricani.
Regulamentul forumului interzice vaicareala si cuvintele obscene....
Asa ca las pozele sa vorbeasca....







Traversam spre FdG (Fabrica de Glugoza) si Mobexpert...

Asta este FdG la nivelul solului... O ulita amarata cu 1 banda/sens, si aia "varza"...

Ganditi-va ca am pozat duminica la ora 13...

"Aerial view"...
Aici vor sa aduca A3 printr-o intersectire T ?!?!?!...  :o


Am uitat sa pun link-ul la albumul cu toate pozele, full-size: http://imgur.com/a/417WV
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

GDPR


alexbb

Multumim TibiV pentru efort, foarte cuprinzator reportajul.  :cheers:
La nodul de la Popasului am tot vazut agitatie, dar nu-mi dau seama exact ce face acolo constructorul.
Ca un update, la nodul de la MV aparusera la un moment dat ceva utilaje, dar au disparut intre timp. Iarasi este abandonat  >:(. Asteptam raspunsurile de la CNAIR.

dr4qul4

 :lol: Eu am fost duminica seara, cand deja incepuse ploaia. La CF nu avea rost sa ma bag (prea multe gunoaie) dar ti-au iesit niste cadre super.
Am vazut si eu gaura aceea in gard, care pare sa se continue cu o poteca pana la podul peste V Saulei. Totusi, este foarte bine pazita de patrupezi, incat nu e indicat sa incerci sa patrunzi. Sigur latratul lor ar fi trezit un paznic biped si morocanos.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Dan_s

Oare sa fie adevarat?
QuoteDirectorul CNAIR precizează că așteaptă PUZ-ul CL Voluntari și că "va fi prezent lângă antreprenor" pentru a se asigura că vor fi finalizați cei 3 km de autostradă.

"Autostrada București-Ploiești nu se va mai opri în câmp. (...) Sper că va fi autorizat astăzi, în cadrul Consiliului Local Voluntari PUZ-ul (nr. planul urbanistic zonal) astfel încât să obțin și restul de autorizație, iar la finalul acestui an cu o mobilizare corespunzătoare antreprenorul să finalizeze această intrare în București.

O să fiu prezent lângă antreprenor. Este aproape, pot pleca direct de la birou când termin munca seara, și să urmăresc cum evoluează lucrurile", a spus Ștefan Ioniță pentru DC News Live.
Sursa

TibiV

Quote from: dr4qul4 on April 25, 2017, 11:34:14 AM
Am vazut si eu gaura aceea in gard, care pare sa se continue cu o poteca pana la podul peste V Saulei. Totusi, este foarte bine pazita de patrupezi, incat nu e indicat sa incerci sa patrunzi.

Mie imi spui ?!.... ;)
Vroiam sa intru, cand acest paznic mi-a luat-o inainte...



Si nu m-a slabit din ochi !

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

Oare tu crezi ca e posibil sa faci 1 pod de autostrada peste CF in doar 7 luni? Avem cativa piloni forati, dar doar la pilele din Bucuresti. Pe partea din Ilfov avem cateva balarii calcate cu piciorul.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Dominik

Super graitoare pozele TibiV +1
You're in Steelers Country

perfidus

@Dan_s, le faceti trafic alora degeaba.
Debiteaza pe acolo numai prostii, cu mingi ridicate la fileu de ... nu mai zic.
Eu unul nu cred ca s-au clarificat asa repede lucrurile in Voluntari, mai ales cu exproprierile.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

Dan_s

^^
Tocmai pentru ca nu cred in ce debiteaza acea publicatie am citat textul, dar regula spune sa pun si sursa  :D.
Dar nu am fost clar in intrecare :-[ am vrut sa intreb de fapt daca cineva are un info din interiorul primariei "pandele" cum ca se aproba PUZ-ul azi.

Iceman

Nu prea se vede miscare multa fata de anul trecut pe aceasta portiune din A3....Si aici avem piedici care nu pot fi solutionate....Totul pare dubios dar ireal la prima vedere...Multumim Tibiv!! :)

GDPR

^^Fisierul Excel e plin de erori. De exemplu in sheet-ul "Anexa 4 - fara retineri 10%", sumele pentru Autostrada  Brasov - Cluj - Bors ar fi urmatoarele:

Prevedere bugetara 2017: 147,047 mii lei, din care sume alocate in anul 2017 aferente angajamentelor din anii anteriori: 143,095 mii lei si  sume alocate in anul 2017 aferente angajamentelor din anul in curs: 3,952 mii lei.

TibiV

#12538
Aritmetic "se pupa"...
143,095+3,952=147,047

:o

Ca nu poti face nimic cu doar 4 milioane de lei, asta este alta discutie...  >:(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

carutasul

nici nu ne gandeam ca Microsoft e de vina :)