News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 31 Guests are viewing this topic.

pentium10

#11970
este pe SEAP sau siteuri de licitatii publice, dar se gaseste in forma de poza clarificarea 17 aici http://imgur.com/a/zxwXU
fiindca nu facem un obicei sa postam zeci de giga de documentatii/clarificari aici nu vad rostul sa postam individual

pt drum legatura Tirgu Mures - Ungheni datele sunt asa:
Data limita de depunere a ofertelor: 01.02.2017 16:00
Data limita de evaluare a ofertei: 26.02.2017 18:00
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

NGC

#11971
Quote from: alecu26 on January 27, 2017, 09:47:48 AM
si lotul Targu Mures Ungheni si drum de legatura? A ramas pentru aceasi data?

Deocamdata a ramas pentru 01.02.2017.

Quote from: pentium10 on January 27, 2017, 10:13:46 AM
Data limita de evaluare a ofertei: 26.02.2017 18:00

Asta cu data limita de evaluare a ofertei puteti sa o ignorati. Sansele ca acest lucru sa fie valabil sunt virtual NULE.

NGC

Quote from: vladb on January 27, 2017, 09:10:35 AM
^ Exista undeva, un site public unde se pot vedea aceste intrebari/clarificari?

Oficial si public este si eachizitii.cnadnr.ro.

bridge

Au stat mult aseara ,nu-i actualizat. :)

NGC

#11974
Quote from: NGC20 on January 26, 2017, 10:57:19 PM
Quote from: adrian rosca on January 10, 2017, 05:19:02 PM
Quote from: cmd on January 06, 2017, 08:49:41 AM
De licitatia pentru podul de la Gilau se mai stie ceva?

Quote from: adrian rosca on December 28, 2016, 11:20:56 PM
Quote from: NGC20 on December 11, 2016, 03:23:18 PM
Quote from: Ionut on December 11, 2016, 11:58:00 AM
Ramane 16 decembrie pentru depunerea ofertelor? Ceva clarificari cerute?

S-a amanat pana in 05.01.2017. Au fost 12 clarificari pana acum.

S-a amanat din nou pana in 18.01.2017. Acum s-a ajuns la 15 clarificari.

S-a amanat din nou pana in 03.02.2017. Acum s-a ajuns la 16 clarificari.

Deschiderea ofertelor a ramas deocamdata pentru 03.02.2017 si in principiu nu se mai poate amana.

In aceasta seara, la ora 21:40 a fost publicata clarificarea 17 cu inca 32 de raspunsuri la intrebari.
Cineva face ore suplimentare? :lol:

Quote from: bridge on January 27, 2017, 10:30:34 AM
Au stat mult aseara ,nu-i actualizat. :)

Si de oboseala au uitat sa faca amanarea vizibila public, desi au incarcat-o la ora 20:09, inainte de publicarea clarificarii 17? :lol:
A devenit vizibila public abia astazi, 28.01.2017.

S-a amanat totusi din nou, de data aceasta pana in 09.02.2017, si ieri seara la ora 19:13 au publicat si clarificarea 18.

Am spus mai sus ca "in principiu nu se mai poate amana". Pentru a nu incalca prevederile legii 98 / 2016, ar fi putut anunta amanarea doar pana in 28.01.2017, sau 30.01.2017 in caz de urgenta, urgenta care ar fi trebuit dovedita.
Vedeti articolele legii in mesajul urmator.

NGC

#11975
Quote from: NGC20 on January 27, 2017, 10:20:07 AM
Quote from: alecu26 on January 27, 2017, 09:47:48 AM
si lotul Targu Mures Ungheni si drum de legatura? A ramas pentru aceasi data?

Deocamdata a ramas pentru 01.02.2017.

Deschiderea a fost amanata si aici, de data aceasta pana in 13.02.2017.

Legea 98 / 2016 prevede urmatoarele.

QuoteART. 160
[...]
(2) Autoritatea contractantă are obligaţia de a răspunde în mod clar şi complet, cât mai repede posibil, la orice solicitare de clarificări sau informaţii suplimentare, într-o perioadă care nu trebuie să depăşească, de regulă, 3 zile lucrătoare de la primirea unei astfel de solicitări din partea unui operator economic.
[...]
ART. 161
În măsura în care solicitările de clarificări sau informaţii suplimentare au fost adresate în timp util, ţinând seama de termenul de răspuns al autorităţii contractante prevăzut la art. 160 alin. (2), răspunsul autorităţii contractante la aceste solicitări trebuie să fie transmis cu cel puţin 6 zile, respectiv 4 zile în situaţiile de urgenţă demonstrate în mod corespunzător de autoritatea contractantă, prevăzute la art. 74 alin. (3) şi art. 79 alin. (5), înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor sau solicitărilor de participare.

Anuntul amanarii a fost incarcat in 26.01.2017 la ora 20:06, dar a devenit vizibil public abia astazi, 28.01.2017.
Termenul anterior pentru depunerea ofertelor era 01.02.2017 ora 16:00.
Totusi, ar trebui sa fie in regula.

QuoteART. 3
[...]
(2) Termenele prevăzute în cuprinsul prezentei legi se calculează conform următoarelor reguli:
a) la calculul unui termen exprimat în zile, luni sau ani de la un anumit eveniment ori act sau acţiune, data la care se produce respectivul eveniment, act ori acţiune nu se ia în considerare;
b) cu aplicarea în mod corespunzător a dispoziţiilor lit. a) şi d), termenul exprimat în zile începe să curgă la începutul primei ore a primei zile a termenului şi se încheie la expirarea ultimei ore a ultimei zile a termenului;

Ionut

Un cadru proaspat de la o sursa (poza facuta din apropierea DN15).
Lotul Strabag, langa aeroport Tg Mures.

Se pare ca au inceput lucrul in forta, inclusiv betonari. Cam -1 grade afara.


Hercule

Am vazut azi si eu betoniera pe la ora 11:00 iar pe la 16:30 cand m-am intors era plecata, confirmarea faptului ca se lucreaza. Mai era un greder care curata zona viitoarei parcari pe autostrada de la Recea - Valea Izvoarelor. Dar cam atat pe tot lotul, nu se lucreaza in forta. Din pacate nu am poze, nu ma asteptam sa vad miscare.
Deșteaptă-te române!

adiarc

Nu cred ca se așteaptă cineva sa fie lucrari in forța....dar faptul ca acum,pe o asemenea vreme ,se lucrează si se face tot ce este tehnic posibil pe vremea asta ( fara alte lucruri,care s-ar mai putea face,dar ar arunca costurile in aer ),pt.mine este nemaipomenit si arată hotărârea si seriozitatea constructorului.

bravo....asa da.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Hercule

Adiarc, nici eu nu ma astept la desfasurari mari de forte pana prin martie. Comentariul meu se vroia o completare la mesajul lui Ionut de mai sus, sursa i-a spus ca se lucreaza in forta iar eu am precizat ca nu e asa.

O singura mica modificare (ce-i drept imbucuratoare): pe DN1 in Ogra unde se desprinde drumul spre Giulus, drum ce separa loturile Strabag de lotul Geiger a aparut un panou nou "Organizare de santier Geiger". Deci nici ei nu stau cu mana in san. II asteptam cu nerabdare in teren. :)
Deșteaptă-te române!

teoneo

Confirm si eu cele spuse de Hercule. Din surse interne, am aflat ca a fost pusa la punct baraca celor de la Geiger de la organizarea lor de santier din camp (pregatesc tot ce se pot pregati pentru cand va veni AM si AC).

Ionut

@NGC20

Am pierdut eu stirea sau...? Era un termen de 9 ianuarie in instanta pentru A3 Tg Mures-Ungheni (lotul "lipsa" din Campia-Tg Mures). Ce s-a intamplat? Termenul de depunere oferte era 1 februarie.

Noutati?

Eurocopter

S-a amanat pana pe 13 februarie. 

Sent from my F5321 using Tapatalk


Ciprianul

Ce se mai aude de Suplac Bors? Cand e preconizata o noua licitatie?
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

NGC

Deocamdata nimic nou sub soare. Va anunt cand vine primavara si se aude iar trilul vrabiutelor. :D