News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 26 Guests are viewing this topic.

horeaa

Quote from: cristi5 on November 11, 2016, 11:23:51 PM
Eu nu am mai auzit sa fie blocat un drum existent de autostrada. Se fac sub sau supratraversari pana si pentru drumuri agricole de doi lei... Plus ca la licitatie design&build nu e un proiect, e un SF. Suna ciudat.

http://www.proinfrastructura.ro/proiecteinfrastructura.html#map=15/46.452/24.073/0

Daca dai click pe intersectia cu DJ107G apare "pod"... Sigur, poate cine a pus pe OSM nu a avut informatie corecta. Dar... ciudat.

LE: hm de fapt DJ107G e cel din dreapta, deci s-ar putea sa ai dreptate. Pod e marcat numai peste drumul care merge la Gheja. Poate DJ107G e prevazut sa supratraverseze (si asta poate nu a fost trecut pe OSM)

Asta ii ce apare in SF:

vancouver

Scrie destul de clar sus: Deviere DJ107G. Si se vad numere hectometrice, este practic un drum nou pe amplasamentul unui drum de pamant, prin sudul autostrazii (sudul e in sus pe plan). Pare a fi o solutie OK, ca sa nu faca 2 poduri apropiate si cu trafic mic.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

infraAdi_ro

Quote from: vancouver on November 12, 2016, 12:05:42 AM
Buna idee. Dar daca exista greseli de proiectare sau lucruri de completat, detaliat, cine se ocupa? Ar trebui atunci reziliat numai partial contractul cu Corsan si sa ramâna responsabili cu proiectare, ceea ce, data fiind amenda primita, probabil cei de la Corsan nu o sa accepte.

Proiectantii sunt alte firme din asociatie Road Consulting & Design Solution SRL şi Via Design SRL
Teoretic cred ca se poate.Din moment ce proiectul a fost aprobat in CTE-CNADNR nu cred ca e un proiect cu probleme.Mai trebuie doar facute expertizele si modificat proiectul unde e nevoie.Dar daca nu sunt modificari mari ,eventualele modificari ale proiectului dupa expertiza se poate face prin dispozitii de santier.
Romania are un viitor doar daca are prezent!

cristi5

#11508
^^^ merci, am adaugat pe OSM.

realfanady

Am vazut ca s-a discutat despre tronsonul Tg.Mures - Fagaras. Intr-adevar nu apare in Masterplan, din pacate, desi ar fi super sa se construiasca. Tronsonul de cateva km Tg. Mures - nodul Gheorghe Doja (vorbim de 2-3km din cate stiu) ar fi foarte important, pt. descarcarea traficului pe DJ Ungheni - Acatari, care functioneaza ca o centura neoficiala a municipiului Tg. Mures. Cunoscand zona si drumul E60 de la Bors pana la Bucuresti, pot sa spun, ca realizarea tronsonului Tg. Mures - Sighisoara ar fi absolut necesara, avand in vedere traficul (e cam aglomerat) si traseul periculos (dealul Nadesului in special). Intre Sighisoara si Brasov e mai lejer, dar sunt sate unde trebuie sa reduci viteza, si sa nu uitam nici de Padurea Bogatii (foarte multe accidente). Propunerea mea ar fi autostrada pana la Sighisoara, intre Sighisoara si Fagaras o autostrada fazata, adica prima data sa se construiasca doar o parte a autostrazii (cate o banda pe sens), care ar functiona ca un DN, evident fara sate si fara curbe periculoase, iar de la Fagaras la Bucuresti tot autostrada.

teoneo

Am dat de un lucru, daca nu banal atunci cel putin interesant. Daca nu e o greseala, poate fi o informatie (oarecum de asteptat, vezi semnatura partea 2).
yetiman remarca in sectiunea MPGT in Romania ca a dat de o <a href="http://mtransporturi.maps.arcgis.com/apps/webappviewer/index.html?id=4e84b8ff37de48c6a001c0bae9974693">harta interactiva</a> pe site-ul Ministerului Transporturilor.

Deschideti harta si dati click pe sectiunea 2A a portiunii cuprinse intre Campia Turzii si Tirgu-Mures.
Despre ce autostrada vorbim? Dupa cum e configurata harta, se pare ca pe-acolo nu ne mai aflam pe A3 ci pe A8. Pare a fi si logic, din moment ce dansii au renuntat la segmentul dintre Brasov si Tirgu-Mures!

Voi ce ziceti?

Ionut

Harta aia are hibe, nu trebuie luata prea in serios.

lupualb

#11512
In acest moment ministrul transporturilor la Realitatea tv spune ca va impartii lotul de 60 km Suplacu de Barcau - Bors in doua sau chiar trei loturi, pe care le va supune licitatie, urmand sa primeasca punctajul cel mai ridicat firmele care spun ca vor termina cel mai rapid ce urmeaza sa contracteze.  Lotul cel mai avansat, peste 50% in acest moment, spune ca in 6 luni poate fi terminat.

dorum

ideea cu spargerea in 2/3 bucati e buna... dar cu punctajul, ma cam indoiesc ca se poate

marinul

e buna dar sa vedem daca mai are timp sa o puna in practica

ion59

#11515
^^
Nu cred că există ceva acolo ce poate fi făcut în 6 luni! Indiferent care parte din lot și indiferent ce firmă se angajează. Opinia mea se bazează pe experiența lucrărilor efectuate până acum.

marinul

#11516
Dolea-Chislaz km 14-30 cred ca se poate in 6 luni, dar nu ar fi prea util


LE: mai exact din min 4 pana la  17


infraAdi_ro

Ministrul Buse am impresia ca viseaza....Sa ne spuna mai exact cand va relicita,cat dureaza expertiza,cum vor licita aceste 2 sau 3 tronsoane,cu proiectare,fara proiectare?
Tronsonul Dolea-Chiribis(aici e nod rutier) cred ca se poate face in 6 luni, dar la Dolea cum intri pe autostrada???Descarcare temporara din DN19F s-ar putea,sunt cam 400-500m din DN la autostrada.
Ar fi bine sa urgenteze licitatia ca in aprilie-mai sa avem constructor si sa se apuce de treaba...Nu se supara nimeni daca termina intr-un  1 an jumate tot tronsonul de la Suplac-Bors.Numai sa se faca!!!!!Oricum daca se schimba guvernul o sa avem alte idei >:(
Romania are un viitor doar daca are prezent!

Ciprianul

#11518
De vorbe sunt buni toți ca au cine sa îi asculte. Dar faptele îi lasă repetenți. Am ajuns sa fiu ca si Toma necredinciosul...sa nu mai cred nimic pana nu vad fapte.
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

GDPR

Cum e acum pe Gilau-Nadaselu? Harta de pe meteoromania.ro arata 6cm de zapada in zona.