News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 16 Guests are viewing this topic.

Iceman

Parca telenovela asta nu mai are episoade ..,,happy,,...Corsan daca nu vrei sa ne faci un lucru de calitate nu inteleg de ce te bagi  la licitatii?...Nu poti face o autostrada cu calul si caruta!!! >:(....Firme ca acestea nu trebuiesc acceptate la licitatie....Nu avem nevoie de ei!!...Mai mult rau ne face!!

infraAdi_ro

Cel mai mult ma mirat lipsa vizitei pe santier a ministrului acuma recent,adica a fost pe DN 76,la Oradea si nu a mers la 2 pasi sa vada minunea de santier???S-au poate se pregateste deconectarea "muribundului" de la aparate???Si totusi s-a dat si avansul....ce sanse au sa recupereze avansul si eventuale despagubiri in caz de reziliere?iar 1-2 ani de refacere proiect si licitatii....daca era o firma serioasa intr-un an -1 an jumate ani era gata autostrada!
Romania are un viitor doar daca are prezent!

dorum

...bai io nu inteleg de ce pana mea s-a dat avansul cand se stia ca sunt probleme GRAVE cu acest "muribund" conectat la aparate... unde sunt banii aia? verifica vreo institutie daca n-au fost scosi din tara? pt ca de banii aia trebuiau sa zburde, macar pana se terminau...

Loko

Pai sa vedem, noul ministru pare destul de convingator, mai ca as paria ca in maxim o saptamana va aparea anuntul despre reziliere. Omul a mentionat ca a purtat cu cei de la Corsan o 'discutie business', deci... :D

ciprebbe

Nu au AC... deci nu pot lucra...
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

dorum

OK, ne calmam si asteptam si AC-ul...
Ce rau imi pare ca nu mai am DACIA lu' taica-mi-o din '76 ca le-o donam ca mijloc de transport...

TibiV

Azi am fost pe santierul unui viitor ansamblu rezidential.
Asta nu este o mare veste...

Dar ansamblul/santierul este pe Popasului, la vreo 400 metri vest de pasaj/nod...
Evident ca nu am rezistat sa intreb despre "vecinii de la autostrada".
Managerul de proiect al asnsamblului mi-a spus ceva de genul: "Dom'le, lucreaz astia in draci! Inclusiv noaptea !... Ne-au si taiat de doua ori, din greseala, cablurile noastre de curent....."

(Fara poze, ca eram in viteza cu treaba pentru job, dar se lucra serios. Buldo, exca etc...)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

rocklee


GDPR

Pana la urma de ce intarzie AC, parca cerea ISC-ul expertize suplimentare? Care mai e stadiul aici?

adiarc

Dosarul dispariției contractului Bechtel a fost clasat.

Felicitări Ponta,Sova,Nastase,Basulescu&Co......drumul spre tunul Comarnic-Brasov a fost pavat cu cele mai bune "intentii"
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

NGC

#11080
Quote from: vladb on October 06, 2016, 09:14:45 PM
Mi se pare mie sau esti pesimist in legatura cu podul?! Si la informatiile la care ai acces, nu prea imi suna a buna... Sunt ceva noutati...ce pot fi spuse? Mersi anticipat

Quote from: ciprebbe on October 06, 2016, 10:25:35 PM
L-au intors iara....... ping-pong...ping-pong.....

Quote from: ciprebbe on August 24, 2016, 08:55:33 PM
Nu pot ei intoarce de atatea ori documentatia pt un kkt de virgula.

Ba pot, si bine fac. O virgula in locul gresit poate costa milioane.

Quote from: laszlo.robert on October 07, 2016, 04:59:34 AM
S-a mutat "Grupul de initiativa" la ANAP ? :o
Daca o tinem tot asa cei de la SEAP pot sa intre linistit in somaj tehnic.

In SEAP au survenit schimbari odata cu modificarea legislatiei achizitiilor publice, iar o noutate este DUAE, documentul unic de achizitii european. Anunturile se publica si in jurnalul oficial al Uniunii Europene.

Eu zic sa nu dam vina pe cei de la ANAP daca cei de la CNADNR nu isi fac treaba cum trebuie, desi vin cu comunicate de genul "am transmis documentatia la ANAP". Asa si? E totul conform? A verificat cineva intern documentatia inainte de a o trimite la ANAP? Sau e mai usor sa ii lasam pe cei de la ANAP sa verifice si sa ne spuna ce nu e bine, iar noi mai bine dam comunicate sa ne prefacem ca nu e nici o problema la noi? ;)

__dir

Cum ? nu se poate? tocmai mult laudatul CNADNR sa greseasca?

Cei de la departamentul de "acte si prostiioare" trebuie sa plece acasa.

laszlo.robert

Ma intreb ,daca la un pod executat pe jumatate au nevoie de un an sa pregateasca documentatia si este respinsa a doua oara de ANAP ,cum o sa fim capabili sa derulam proiectele complexe Pi-Si,A8,A 13 ?
Cit va dura atunci pregatirea documentatiei 5 ani.Oare ruperea in doua a CNADNR va aduce si reprofesionalizarea institutiei pentru ca asa .....😠

ultrasbz

Ar trebui sa dea și comunicat ca "ANAP ne-a întors documentația întrucât am făcut-o prost și urmeaza sa o retrimitem in x zile".

GDPR

Se strange latul  :police:

"Referitor la realizarea autostrăzii Braşov - Cluj - Borş, există la DNA în instrumentare în acest moment două dosare penale. Unul dintre ele are ca obiect negocierea, aprobarea şi semnarea contractului de proiectare, construire şi finanţare a autostrăzii Braşov - Cluj - Borş în cursul anului 2003. În acest dosar se fac cercetări penale pentru suspiciunea săvârşirii unor infracţiuni de abuz în serviciu în formă calificată. Al doilea dosar are ca obiect modificările succesive la contractul iniţial adoptat în perioada 2003 - 2013 până la reziliere. În acest dosar se efectuează cercetări pentru suspiciunea săvârşirii unor infracţiuni de abuz în serviciu cu obţinere de foloase necuvenite pentru sine sau pentru altul"

http://www.capital.ro/dna-are-in-lucru-doua-dosare-privind-contractul-bechtel.html